Tokį sprendimą paskelbė Hagos teismas, kuris liepos 18 d. pripažino, kad naftos bendrovė buvo nusavinta valstybės, o Rusija pažeidė Energetinę chartiją.
Buvę akcininkai iš viso reikalavo 100 mlrd. JAV dolerių, ieškinį buvo patekusi Gibraltare registruota įmonė „Group Menetep Limited“, per kurią Michailas Chodorkovskis kontroliavo „Jukos“ koncerną.
Rusija koncerną nusavino 2006 m. Akcininkų ir kitų asmenų teigimu, nusavinimas yra neatsiejamas nuo politinių Rusijos valdžios interesų ir motyvų.
M. Chodorkovskis, buvęs „Jukos“ lyderis ir turtingiausias žmogus Rusijoje, dėl nuslėptų mokesčių buvo suimtas 2003 m. ir kalėjime praleido 10 metų. Praėjusiais metais M. Chodorkovskis išleistas į laisvę.
Maskva panaudos visas priemones, kad apsigintų, kai Hagoje įsikūręs arbitražo teismas nurodė jai sumokėti 50 mlrd. JAV dolerių (128,5 mlrd. litų) kompensaciją dabar jau nebeegzistuojančios Rusijos naftos milžinės „Jukos“ akcininkams, pareiškė užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Po „Jukos“ įkūrėjo Michailo Chodorkovskio įkalinimo tos įmonių grupęs turtą perėmusi valstybinė energetikos bendrovė „Rosneft“ sakė, kad visi jos sandoriai buvo teisėti.
Reaguodamas į Hagos teismo sprendimą, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, jog bus pasinaudota visomis teisinėmis galimybės anuliuoti šią nutartį.
„Be abejo, Rusija ir ją šiame procese atstovaujančios žinybos neabejotinai pasinaudos visomis teisinėmis galimybėmis savo interesams apginti“, – pabrėžė S.Lavrovas.
„Rosneft“ pranešime sakoma, kad bendrovė „laikosi pozicijos, kad visi jos sandoriai perimant buvusį „Jukos“ turtą ir visi kiti veiksmai „Jukos“ atžvilgiu buvo visiškai teisėti ir atlikti pagal galiojančius įstatymus“.
„Jukos“ turtas buvo parduotas per neskaidrius aukcionus valstybinėms įmonėms, vadovaujamoms „Rosneft“.
Tuo metu ši valstybinė bendrovė buvo nereikšminga veikėja, tačiau dabar ji yra viena iš pasaulinių naftos milžinių, kurių akcijomis laisvai prekiaujama rinkose.
Balsas.lt ir BNS informacija