Atkūrus nepriklausomybę 1990 metais Lietuvos vadovai susirūpino, kas užtikrins pirmuosius savarankiškus žingsnius žengsiančioje valstybėje tvarką, kai šią veiklą šalyje vykdžiusios sovietų pajėgos bus išvestos.
Nauja tarnyba turėjo užtikrinti atliekančių bausmę nuteistųjų apsaugą įkalinimo įstaigose, jų konvojavimą, nuteistųjų sukeltų riaušių malšinimą, pabėgusiųjų paiešką ir daugelį kitų su šia specifine valstybine veikla susietų užduočių.
Buvo skubama, nes siekta kaip galima greičiau išstumti sovietines represines struktūras, kurios kėlė valstybės atkuriamoms institucijoms didelį pavojų. 1991 m. gegužės 31 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutarimu buvo nustatyta, kad vienu iš svarbiausių Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos uždavinių yra sukurti vidaus tarnybos dalinius.
Balsas.lt siūlo pasižiūrėti filmuotą vaizdo medžiagą, kurioje užfiksuoti kadrai atskleidžia, kokiomis sąlygomis gyveno pirmoji nepriklausomos Lietuvos sargyba. Tuo tarpu antrame vaizdo įraše pasakojama jau apie šiuolaikinę Viešojo saugumo tarnybą. Galima palyginti, kaip per dvidešimtmetį pasikeitė VST pareigūnų darbo sąlygos.
Balsas.lt primena, kad pirmasis su vidaus tarnybos dalinių organizavimu susijęs dokumentas buvo 1991 m. rugsėjo 13 d. pasirašytas bendras Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro ir Krašto apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus įsakymas, kuriuo buvo patvirtinta šaukimo į krašto apsaugos tarnybą instrukcija.
Visą paruošiamąjį periodą vainikavo vidaus reikalų ministro 1991 m. spalio 18 d. pasirašytas įsakymas „Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos 1-ojo pulko sukūrimo“.
Šiuo įsakymu buvo patvirtintas ir minėto pulko personalo etatų sąrašas. Iš viso – 2065 etatai, iš jų: karininkų – 137; liktinių puskarininkių – 470; tikrosios tarnybos puskarininkių ir eilinių – 1376; specialistų – 6; tarnautojų – 5; darbininkų – 71. Pulko vadu paskirtas vidaus tarnybos pulkininkas Sergejus Madalovas.
1991 m. lapkričio 11 d. iš šalies miestų karinių komendantūrų į Vidaus tarnybos 1-ąjį pulką atvyko 52 tarnybon pašaukti naujokai.
1991 metų rudenį buvo priimtas tarpvalstybinis susitarimas išvesti iš Lietuvos Sovietų Sąjungos ginkluotąsias pajėgas. Buvo sutarta išvedimą atlikti 1992 metų birželio mėn. Taigi Lietuva turėjo daugiau nei pusmetį, kad suformuotų ir parengtų savąją lietuvišką struktūrą.
Taip pat skaitykite:
VST vadovas S. Madalovas apie 1991-ųjų Lietuvą: tvyrojusi dvasia buvo ypatinga
VST vadovas S. Madalovas: tėvas pasakė, kad būsiu karininkas vos sulaukus 13 metų
VST pareigūnams sunkiausia užduotis – sunkiai prognozuojamų riaušių malšinimas