Lietuvos jaunimo organizacijų taryba šiemet vėl rengia ekspediciją į lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Sibire, kuri vyks tris liepos savaites. Dalyvauti misijoje ir keliauti į tolimą šalį, susitikti su ten gyvenančiais lietuviais bei sutvarkyti apleistus ir nykstančius tremtinių kapus panoro 1600 jaunuolių. Iš jų bandomajam žygiui atrinkti 72.
Misijoje kviestas dalyvauti jaunimas nuo 18 iki 29 metų. Gegužės 31-birželio 1 dienomis atrinktieji dalyvavo bandomajame žygyje po Dzūkijos miškus. Tarp šių žygeivių pateko ir Tauragės rajono Baltrušaičių pagrindinės mokyklos istorijos mokytojas dvidešimt devynerių metų Mindaugas Giačas.
Per dieną įveikė 30 kilometrų
Kaip „Tauragės kurjeriui“ pasakojo M.Giačas, pirmąją žygio dieną dalyviai su kuprinėmis ant pečių įveikė apie 30 kilometrų nuo Grūto parko iki Marcinkonių. Ten pasistatę palapines ir susikūrę laužą aptarė projekto „Misija Sibiras ‘08“ tikslus, kalbėjosi, kaip kiekvienas įsivaizduoja savo indėlį į patriotiškumo skatinimą ir Lietuvos istorijos puoselėjimą. Šis pokalbis įtakojo atrankos rezultatus, nes organizatoriams svarbi ne tik dalyvių ištvermė, bet ir motyvacija.
Birželio 1-ąją, sekmadienį, nuo dešimtos ryto būrys žygeivių nužingsniavo dar 23 kilometrus. Tądien, pasak tauragiškio, žingsniuota dar sparčiau nei šeštadienį. Pasiekus Perlojos miestelį keliautojų laukė autobusas, pargabenęs visus į Vilnių.
- Žygyje iš atrinktų septyniasdešimt dviejų žygeivių dalyvavo šešiasdešimt du - dešimt neatvyko, tačiau buvo ir tokių, kurie neatlaikė viso žygio. Dar nė nesulaukę sekmadienio ryto iš žygio pasitraukė šeši dalyviai, vieni dėl traumų, kiti dėl fizinės ištvermės stokos. Bandomasis žygis - galimybė įrodyti atrankos komisijos nariams, jog esi vertas liepos mėnesį vykti į sudėtingą ir daug išbandymų žadančią ekspediciją lietuvių tremties vietose Sibire. Ten didžiąją laiko dalį dalyviai gyvens palapinėse laukinės gamtos sąlygomis, daugybę kilometrų keliaus pėsčiomis, nešdami sunkias kuprines. Bandomasis žygis man nebuvo fiziškai sunkus. Aš įpratęs keliauti su kuprine, palapine ir miegmaišiu, - pasakojo M.Giačas.
Vadovauja turizmo būreliui
Turizmas M.Giačui - gyvenimo būdas. Baltrušaičių pagrindinėje mokykloje jis vadovauja moksleivių turizmo būreliui. Keliauti mėgstantis mokytojas šia aistra užkrėtė ir būrį Baltrušaičių mokinių. Su moksleiviais M.Giačas nemažai keliavo dviračiais, pėščiomis ir net kanojomis. Praėjusį šeštadienį su vaikais mokytojas buvo Balskuose, šiandien pėščiomis iškeliavo į batalioną Sakalinės kaime, birželio 19 dieną su septintokais dviračiais važiuos į Raudonę.
- Projekto „Misija Sibiras ‘08“ atrankoje būčiau dalyvavęs ir ankstesniais metais, tačiau trūko informacijos. Ši misija - būdas realizuoti save, patriotizmo skatinimas. Tai tarsi skolos grąžinimas tremtiniams. Misijos dalyviai Irkutske tvarkys dideles lietuvių tremtinių kapines. Būčiau turėjęs, ką mokiams papasakoti. Buvau vienintelis istorijos mokytojas tarp patekusių į bandomąjį žygį. Apmaudu, kad nepatekau į pačią misiją. Kodėl nebuvau tarp atrinktųjų, niekas neaiškino, - atviravo M.Giačas.
Svarbi ne tik fizinė ištvermė
Į Irkutsko regioną vyks penkiolika jaunuolių. Jie keliaus kartu su patyrusiu ekspeditoriumi Gintautu Alekna. Jis vadovavo ir bandomajam žygiui. Deja, į ekspediciją Sibire Tauragės rajono atstovas nepateko.
Kaip skelbia organizatoriai, vienas svarbiausių atrankos kriterijų buvo ne tik gera fizinė forma, tačiau ir stipri motyvacija vykti į lietuvių tremties vietas. Kaip ir pernai, vienas svarbiausių ekspedicijos dalyvių įsipareigojimų – rašyti dienoraščius bei fiksuoti savo įspūdžius fotografijose. Grįžusiųjų iš ekspedicijos dienoraščiai ir nuotraukos bus skelbiami tinklalapyje misijasibiras.lt bei eksponuojami parodose visoje Lietuvoje bei užsienyje.
Kartu su misijos dalyviais šiemet į Sibirą keliauti ruošiasi ir žinomas pramogų pasaulio atstovas Marijonas Mikutavičius. Į ekspediciją vyks ir profesionali filmavimo grupė. Jie fiksuos projekto dalyvių išgyvenimus, gyvenimo Sibire realybę. Iš šios filmuotos medžiagos bus sukurtas dviejų dalių dokumentinis filmas.
Daiva SITNIKIENĖ