Olimpiniame vyrų krepšinio turnyre dalyvaus dvylika komandų. Vietų šiuo metu į jį teliko keturios. Būtent keturios komandos, kurios įveiks keturis skirtingus, tačiau tuo pačiu metu vyksiančius olimpinius atrankos turnyrus ir pelnys paskutinius bilietus į Paryžių.
Kazio Maksvyčio auklėtiniai dėl kelialapio į didžiausią pasaulyje sporto renginį kausis Puerto Riko sostinėje San Chuane. Ten jie kovas pradės A grupėje su Meksikos ir Dramblio Kaulo Kranto krepšininkais. Tolyn iš grupės žengs dvi geriausios komandos, kurios vėliau pusfinalyje susitiks su B grupės atstovais – šeimininku Puerto Riku, Italija arba Bahreinu.
Olimpinės atrankos turnyruose Lietuvai iki šiol iš viso dalyvauti teko tris kartus. Kovojant dėl kelialapių į 1992, 2012 ir 2020 m. olimpiadas.
Lietuvos rinktinės rungtynes atrankos turnyre tiesiogiai galėsite stebėti per TV3 kanalą ir portale tv3.lt, kuris nusprendė prisiminti, kaip ankstesnėse atrankose sekėsi Lietuvos rinktinei,.
Namų sienos nebūtinai yra koziris
Įdomu tai, kad lietuviai įveikė atrankos turnyrą, kuomet 1992 m. jis vyko Ispanijoje ir 2012 m., kai reikėjo vykti į tolimąją Venesuelą. Tačiau visų nuostabai, atrankos turnyras buvo nesėkmingas, kuomet atranka į 2020 m. Tokijo olimpines buvo surengta prie savų sienų – Kaune.
Atrodytų savo sienos bei sirgaliai turėtų tapti paspirtimi, tačiau dideliam Lietuvos krepšinio sirgalių nusivylimui, 2020 m. Tokijo olimpiados atrankos finale mūsiškiai 85:96 krito prieš slovėnus.
Lietuvos viltis į šipulius sudaužė Slovenijos krepšinio žvaigždė Luka Dončičius, kuris atrankos finale žaidė tiesiog įspūdingai – pelnė 31 tašką, atkovojo 11 kamuolių bei atliko 13 rezultatyvių perdavimų.
Prieš tai lietuviai buvo 76:65 buvo nugalėję Venesuelą, 96:57 sutriuškinę Pietų Korėją ir 88:69 nepalikę vilčių lenkams.
Po nesėkmingo atrankos turnyro rinktinės duris užvėrė vos pusantrų metų jai vadovavęs strategas Darius Maskoliūnas, kuris daug kritikos sulaukė dar prieš atranką, kai už galutinio dvyliktuko ribos paliko „Baskonia“ gretose žibėjusį T. Sedekerskį. Jį iki tol visi regėjo kaip labiausiai tinkamą žaidėją gintis prieš L. Dončičių.
Priežasčių, kodėl Lietuvai nepavyko prasimušti į olimpiadą net pačiomis patogiausiomis sąlygomis, kai nereikėjo keliauti į kitą pasaulio kraštą, galima ieškoti ir kurti labai daug.
Tik kaip bebūtų, žvelgiant į istoriją aišku viena – kur bevyktų atrankos turnyras ir toli ar netoli reikėtų vykti, svarbiausia yra atsiriboti nuo aplinkos, nepasiduoti spaudimui ir susitelkti į komandos vidų.
Nesutrukdė net ir absurdiškos bei komiškai atrodžiusios situacijos
Vargu ar tolimosios šalys už Atlanto vandenyno tokios kaip Puerto Rikas lietuviams skamba itin džiaugsmingai, kadangi daugelis krepšinio sirgalių iki šiol puikiai prisimena 2012 m. nuotykius tolimojoje Venesuelos sostinėje Karakase.
Ten Lietuvos rinktinei teko patirti tokių dalykų kaip viduryje kelionės sugedęs autobusas, tankų dūmai treniruotės metu, dingęs TV signalas, pamirštas vanduo krepšininkams ar pakeisti su rinktine dirbę savanoriai. Taip pat – švilpimas Lietuvos rinktinės himno metu.
Vis tik, net ir su tokiais vargais rinktinė išlaikė šaltą protą. Nors grupės rungtynėse nusileido Nigerijai (80:86), ji sugebėjo palaužti audringai sirgalių palaikomą Venesuelą (100:82).
Tuomet ketvirtfinalyje lietuviai per vargus įveikė Puerto Riką (76:72), o kelialapį į 2012 m. Londono olimpiadą užsitikrino, kai atrankos pusfinalyje 109:83 nukovė Dominikos respubliką.
Venesueloje vyksiančiam olimpiniam atrankos turnyrui lietuviai rengėsi JAV, Hiustono mieste, kas padėjo apsiprasti ir prie didelio laiko juostų nuo Lietuvos skirtumo.
Svarbiausia – išpuoselėta žaidėjų ir trenerio tarpusavio chemija
Dabar tokius įvykius, ko gero, prisimintų tik seniausi krepšinio sirgaliai, bet atrankoje sėkmingai lietuviai žaidė dar ir prieš gerą trisdešimtmetį, 1992-aisiais.
Tada į olimpines žaidynes be jokių atrankų pateko Ispanija, Angola, Kinija, Australija, JAV, Venesuela, Brazilija, Puerto Rikas.
Tuo tarpu net 25 Europos komandoms teko nerti į atrankinio turnyro kovas, per kurį buvo galima pelnyti likusius keturis kelialapius.
Tuomet rinktinės sudetį sudarė ir ją į priekį vedė visam laikui istorijoje liksiančios Lietuvos krepšinio legendos, kurios dar 1988 m. su SSRS laimėjo olimpinį auksą – Šarūnas Marčiulionis, Arvydas Sabonis, Rimas Kurtinaitis ir Valdemaras Chomičius.
Taip pat Sergejus Jovaiša, Gintaras Krapikas, Romanas Brazdauskis, Arūnas Visockas, Artūras Karnišovas, Darius Dimavičius, Gintaras Einikis, Alvydas Pazdrazdis.
Kadangi dauguma šių krepšininkų jau buvo kartu žaidę anksčiau, jie puikiai žinojo vieni kitų stipriąsias ir silpnąsias puses.
Be to, komandą treniravo daugumai žaidėjų taip pat gerai pažįstamas bei artimas legendinis Vladas Garastas.
Tarpusavio supratimo, vienybės ir užsidegimo nestokojusi rinktinė įveikė tokias šalis kaip Kroatiją (99:89), Izraelį (95:85), Vokietiją (100:84), Slovėniją (90:73) ar Italiją (100:87), laimėjo visas vienuolika atrankoje žaistų rungtynių ir kartu su Kroatija, Nepriklausomų valstybių sandrauga (NVS) ir Vokietija gavo bilietus į Barseloną.
Žvelgiant į dabartį, be jokios abejonės, kad Lietuvos rinktinės sėkmė atrankoje į Paryžių, visų pirma, taip pat labai priklausys nuo to, kaip žaidėjams pavyks „susilipdyti“.
Į Puerto Riką vyksta bei Lietuvos krepšinio sirgalius pradžiuginti sieks gynėjai Rokas Jokubaitis, Lukas Lekavičius, Marius Grigonis, Deividas Sirvydis, Tomas Dimša, puolėjai Edgaras Ulanovas, Arnas Butkevičius, Mindaugas Kuzminskas, Tadas Sedekerskis, Ąžuolas Tubelis ir vidurio puolėjai Domantas Sabonis bei Donatas Motiejūnas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!