Zitos Stankevičienės nuotrNepilnametė alytiškė Jūratė pernai vasarą pagimdė berniuką. Tėvas vaikui tik suteikė pavardę, o kartu beveik negyveno. Mergina gavo ir vienkartinę pašalpą gimus vaikeliui, ir vadinamuosius vaiko pinigus – beveik šimtą litų per mėnesį iki Naujųjų metų. Nuo praėjusio sausio, pasikeitus Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymui, vaiko pinigai pradėti mokėti vaiko tėvui. Kadangi iškilo konfliktas dėl šių pinigų grąžinimo mamai, o tiksliau, mažylio poreikiams, tėvas išmokų atsisakė. Pasirodo, nepilnametė mama vaiko pinigų negali gauti, nes tai nenumatyta pagal pakeistą minėtą įstatymą.
Pinigų labai reikia
Jūratei auginti vaikelį šiuo metu padeda močiutė, pas kurią ji ir gyvena. Pati mergaitė kabinasi į gyvenimą, – mokosi profesijos, nes be jos nepavyks susirasti darbo, užsidirbti sau ir augančiam sūnui. Pavardę vaikui suteikęs tėvas ne tik trumpai gyveno su sūnaus mama, bet ir dabar retai juo pasidomi. Net pažeria priekaištų dėl savo tėvystės.
Kadangi močiutės pensija maža – tik 570 litų, pati Jūratė per mėnesį gauna vos daugiau nei 60 litų stipendiją, pinigų vaikui išlaikyti labai trūksta. Pinigų vienkartiniams vystyklams moterys priverstos skolintis iš giminaičių. Pasak Jūratės močiutės Janinos, kartais jau net gėda prašyti.
Vaiko pinigai – 97 litai 50 centų per mėnesį – šiai šeimai didelės pajamos.
Iki Naujųjų metų pinigus gavo pati mama. O nuo praėjusio sausio 1-osios vaiko pinigus per vieną iš Alytaus rajono savivaldybės seniūnijų, kurioje gyvenamąją vietą deklaravęs pilnametis vaiko tėvas, pasiimdavo būtent jis. Tai truko iki rugpjūčio 1-osios. Nuo to laiko tėvas vaiko pinigų atsisakė, nes nepilnametė vaiko mama ir jos močiutė Alytaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui pradėjo skųstis, kad tėvas neduoda pinigų vaikui.
Pinigus panoro gauti pati mama
Kai pati Jūratė panoro gauti vaikeliui priklausančius pinigus, net nepagalvojo, jog teks susidurti su tokia aklaviete.
Močiutės teigimu, Vaiko teisių apsaugos skyriuje jai buvo pasakyta, kad Jūratė vaiko pinigus, kol jam sukaks dveji metukai, turi gauti, bet Socialinės paramos skyriuje jai aiškinama atseit kitaip – nepriklauso pagal įstatymus. „Žinokit, užburtas ratas, ir nežinau, kur kreiptis“, – guodėsi „Alytaus naujienų“ redakcijoje apsilankiusi Jūratės močiutė.
Miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Virginija Vaitkevičienė sakė gerai žinanti Jūratę, dėl jos vaikui reikalingų pinigų skambinusi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kalbėjosi su miesto ir rajono savivaldybių administracijų socialinės paramos skyriais.
„Man atrodo, kad šią problemą pavyks išspręsti, nors, kiek man aiškina, dėl vaiko pinigų mokėjimo nepilnametei motinai kertasi kažkokie įstatymai“, – mintimis dalijosi V.Vaitkevičienė.
Pirmas toks atvejis nuo sausio
Miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Vidos Piščikienės tvirtinimu, nuo šiemečio sausio įsigaliojus Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisoms, nepilnametės mamos yra įskaitomos į savo tėvų šeimos sudėtį iki 18 metų, o išmoką gali gauti tik su jomis gyvenantys pilnamečiai asmenys. Kad nepilnametė mama su vaiku būtų skaitoma kaip šeima, ji turi būti emancipuota, tiksliau – tokią šeimą turi pripažinti teismas. Nors pagal Išmokų vaikams įstatymą šie pinigai ir priklauso gauti.
Išmoka vaikui – 97 litai 50 centų per mėnesį, kol jam sukaks dveji metai – priklauso šeimai, jei jos pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 525 litų.
Tokio atvejo kaip Jūratės, nepilnametės mamos, panorusios gauti vaiko pinigus, Alytuje nuo sausio pasikeitus minėtam įstatymui dar nėra buvę.
Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė dėl šio atvejo taip pat skambino į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Paramos šeimai skyrių, ir aiškinosi, kaip padėti jaunai mamai. „Mums pasakyta, kad ministerija neįpareigota aiškinti įstatymų, gali pareikšti tik savo nuomonę. Pasakė, jog tokie atvejai kaip alytiškės reti ir respublikoje, jie nenumatyti priimant Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą. Tačiau mes jau priėmėme Jūratės prašymą mokėti išmokas jos vaikui ir kitą mėnesį ji jas gaus už tris praėjusius mėnesius", – pasakojo V.Piščikienė.
Ateinantį sausį Jūratė jau taps pilnametė, ir, jei nepasikeis jos dabartinė finansinė padėtis, bėdų dėl vaiko pinigų jaunai mamai nebebus. Ji dar turėtų gauti ir socialinę pašalpą – apie 300 litų per mėnesį.
Jūratės močiutė šiandien dėkinga visiems jai ir jos vaikaitei padėjusiems žmonėms, tačiau įstatymų leidėjams – Seimui turi labai daug priekaištų: „Jeigu mano anūkė būtų viena ir dar negautų vaiko pinigų, berniukas tikrai atsidurtų kūdikių namuose.“
Alma MOSTEIKAITĖ