Liko vos 5 dienos, kai be biurokratinių procedūrų galima įsigyti dujinius pistoletus savigynai, todėl šiomis dienomis jie iš parduotuvių šluote šluojami. Nuo kovo bus reikalingi leidimai laikyti tokius ginklus. Buvę įtakingi teisėsaugos pareigūnai tvirtina, kad dėl naujovės smarkiai nukentės žmonių, ypač gyvenančių atokesnėse vietovėse, saugumas.
Tinka nusikaltimams
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas tvirtina, kad nuo kovo 1-osios bus įvedama dujinių pistoletų registracija. Leidimai, kurių anksčiau nereikėdavo, bus išduodami ne kaip įprastinių šaunamųjų ginklų savininkams, o supaprastinta tvarka. Leidimai įvedami dėl ES direktyvos. O direktyva patvirtinta esą dėl to, kad nemažą dalį dujinių pistoletų galima perdirbti į kovinius ginklus. Net ir neperdirbti jie panašūs į kovinius, todėl juos galima naudoti nusikaltimams.
„Tie pokyčiai palies nemenką dalį dujinių pistoletų turėtojų – apie 100 tūkst. žmonių“, – aiškino A.Anušauskas ir pridūrė, kad jų turėtojų tikslus skaičius nėra žinomas.
Pasak parlamentaro, direktyvos įgyvendinimas neturėtų skaudžiai apriboti dujinių ginklų turėtojų, nes procedūros bus itin supaprastintos.
Nukentės saugumas
Buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius priminė, kad daugybė žmonių gyvena vienkiemiuose ar kitose atokesnėse vietovėse. Dažnam jų vaikai ar anūkai nuperka dujinius ginklus savigynai.
„Žinome neseniai įvykusį atvejį, kai žmogus apsigynė tokiu ginklu“, – priminė V.Grigaravičius. Anot jo, įvedus leidimų sistemą nukentės tokių žmonių saugumas.
Buvęs Seimo NSGK pirmininkas ir Lietuvos kriminalinės policijos vyriausiasis komisaras Alvydas Sadeckas mano, kad reikėjo įvesti ne leidimus laikyti dujinius ginklus, o jų fiksavimą.
„Įsigijai – tave policija užfiksavo, kad tu turi tą ginklą“, – tvirtino A.Sadeckas. Anot jo, to pakaktų, kad tokie ginklai nebūtų perdirbami į kovinius.
Kils pavojus
V.Grigaravičius įžvelgia daugybę prieštaravimų dėl naujos tvarkos. Pavyzdžiui, nuo kovo 1–osios jauni žmonės, vos išlaikę egzaminus, galės iš karto įsigyti bet kokį medžioklinį graižtvinį ginklą.
„Anksčiau jaunas medžiotojas galėdavo įsigyti tik lygiavamzdį medžioklinį ginklą. Graižtvinį ginklą jis galėjo įsigyti tik po trejų metų praktikos. Buvo tam tikras apribojimas. Dabar uždegama žalia šviesa. Daugelis, su kuo aš pakalbu, stebisi tuo“, – sakė V.Grigaravičius.
Anot jo, graižtviniai ginklai yra galingi ir labai pavojingi, todėl saugiam elgesiui su jais reikia daug patirties.
Įstatymai išsigimsta
A.Anušauskas sakė balsavęs prieš šią nuostatą. Iš pradžių projektas ir buvo griežtesnis, tačiau galutiniame etape ji atsirado. O Seimas už ją nubalsavo, nes, kaip pažymėjo A.Anušauskas, jame – daugybė medžiotojų.
„Mūsų įstatymų priėmimo bėda yra ta, kad projektas, kuris pasiekė priėmimo stadiją, staiga apauga siūlymais, kurie dėl įvairių susiklosčiusių aplinkybių, santykių patenka ir iškraipo projektą“, – dėstė A.Anušauskas.
Danas NAGELĖ