Gyvenime tenka priimti ne vieną sunkų sprendimą, ieškoti, rinktis, kurti... Oskaras Vaildas yra sakęs: „Neįmanoma suversti savo atsakomybės kažkam kitam, ji visada grįžta tam, kam iš tikrųjų priklauso.“ Tai suvokdami Kauno Juozo Urbšio katalikiškos vidurinės mokyklos mokiniai pasiraitojo rankoves ir ėmė kurti geriausiai jų poreikius atitinkančią, visiems atvirą, draugišką ir jaukią mokyklą.
„Dalis jaunuolių mokykloje jaučiasi kaip svečiai, o ne šeimininkai: vis laukia, kol kiti išspręs iškilusias problemas ir pasirūpins jų gerove, – sako Ilona Sirvydienė, J. Urbšio katalikiškos vidurinės mokyklos istorijos mokytoja. – Kad pakeistume šią ydingą praktiką, padrąsinome mokinius prisiimti atsakomybę už savo antruosius namus ir juos kurti.“ Mokiniams pirmiausia teko suprasti, kad kurti mokyklą reiškia ne tik įgyvendinti savo norus ir sumanymus, bet ir įsipareigoti laikytis tam tikrų taisyklių. Mokyklos kūrėjai parengė pagrindines elgesio taisykles pradinių ir vyresniųjų klasių mokiniams. Kaip teigia pedagogė, tokios taisyklės itin svarbios mokant jaunąją kartą tvarkos ir atsakomybės. Pavyzdžiui, mokiniai turi aiškiai suvokti ir įsisąmoninti, kad į pamokas reikia ateiti laiku, elgtis mandagiai, bendrauti pagarbiai ir supratingai, saugoti asmeninius ir mokyklos daiktus, gerbti save ir kitus, nepamiršti padėkoti už pagalbą ir t. t. „Trumpas, aiškias ir kiekvienam suprantamas taisykles mokiniai pristatė kiekvienai klasei ir stebėjo, kaip bendramoksliai jų laikosi, prireikus – jas primindavo, – pasakoja I. Sirvydienė. – Mokiniai daug mieliau pritaria ir paklūsta bendramokslių nei suaugusiųjų pasiūlytai tvarkai. Planuojame šias taisykles iliustruoti piešiniais ir pakabinti įvairiose mokyklos vietose.“
Anot jaunimo, vienos svarbiausių mokyklos vertybių – gerumas ir pagalba vieni kitiems. Jau netrukus pradės veikti mokinių sukurta interneto svetainė, kurioje jie galės prašyti įvairios pagalbos ir pasiūlyti ją kitiems. Joje mokiniai taip pat dalysis savo idėjomis, ieškos bendraminčių joms įgyvendinti, informuos apie renginius ir t. t. Mokiniai taip pat nusprendė kuo efektyviau naudoti mokyklos išteklius ir prisidėti prie gamtos išsaugojimo: pagamino ir visose klasėse pastatė specialias dėžes popieriui, kurį galima panaudoti dar kartą. Be to, ėmėsi įvairių kitų iniciatyvų, pavyzdžiui, surengė tvarkingiausios klasės rinkimus, kad išmokytų bendramokslius tvarkos. „Žmogus, kuris geba pasirūpinti savo klase, mokykla, vėliau gebės prisiimti atsakomybę ir už savo miestą, valstybę“, – apibendrina I. Sirvydienė. Prisiimti atsakomybę už savo mokyklą Juozo Urbšio katalikiškos vidurinės mokyklos jaunimą įkvėpė didžiausias Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projektas „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“. Jame iš viso dalyvauja ir savo iniciatyvas įgyvendina 120 švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų, kolegijų – iš 30-ies savivaldybių. Projektą „Kuriame Respubliką“ įgyvendina VšĮ Pilietinės visuomenės institutas kartu su partneriais. Jį finansuoja Europos socialinis fondas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“.