Rusijai grasinant, kad bandys užimti visą Pietų Ukrainą, Odesos gyventojai tuo netiki – sako tai tik blefas, nes okupantai neturi tokių pajėgų, kad galėtų tai paversti realybe. Ir daro išvadą, kad tą suprasdami patys rusai ir leidžia raketas į gyvenamuosius namus.
Odesos centre – pavieniai žmonės, daugybė uždarytų parduotuvių, kavinių ir barų. Vitrinos ir langai uždengti. Žmonių nedaug. Miestas pasiruošęs karui. Kokios nuotaikos, ir gyvenimas Odesoje, puikiai iliustruoja vienas iš miesto paminklų, jo tiesiog nesimato. Jis visas apdengtas maišais su smėliu.
O smėlio maišų mieste daug. Jie ne tik saugo paminklus nuo raketų ir bombų skieveldrų, bet ir naudojami karių įtvirtinimams. Jais uždarytos ir kai kurios gatvės, kad įžengęs į miestą priešas negalėtų lengvai judėti. Jie ir prie miesto administracijos pastato.
„Civilizuoto pasaulio frontas, kuris pasirinko demokratinį, laisvės kelią, eina virš mūsų teritorijos. Tai frontas kovos su tamsos ir pykčio pasauliu. Su totalitarinio režimo pasauliu ir viskuo, kas su tuo susiję“, – kalba Odesos meras Gennadiy Trukhanov.
Odesoje su vietos valdžia susitiko Lietuvos politikų grupė. Karinės administracijos vadovas nesutiko duoti viešo komentaro, bet lietuvius tikino, kad miestas neturėtų kristi.
„Valdžia nusiteikusi ryžtingai, aiškiai, deklaruoja, kad praktiškai neįmanoma rusų pajėgoms paimti Odesos apskrities ir užtikrinti koridorių iki Padniestrės. Dėl kelių dalykų: desantui išsisodinti mes neleisime, Mykolajevo jie nepaims, nepraeis“, – sako Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
„Rusų pajėgos nuo Odesos yra nutolusios pakankamai daug, ir dabar ta ginkluotė, kurią turi ukrainiečiai, privertė rusus atsitraukti nuo kranto gerokai, nes ir krantai užminuoti. Pasiruošę desantui labai gerai, kitaip tariant, atgrasinti nuo desanto išsilaipinimo jie yra pasiruošę šitam scenarijui ir namų darbus padarę“, – teigia Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Bet teoriškai rusai gali Odesos link judėti ir iš kitos pusės – Padniestrės. Ten Kremlius sutelkęs iki 2 tūkstančių karių.
„Pačioj Padniestrėj rusų pajėgos yra morališkai visiškai nepasiruošusios kovoti, todėl, kad jie ten įleidę šaknis, turi šeimas, nusipirkę butus, pradėję verslus, jie darys viską, kad neitų į frontą, kuriame jie žus“, – tikina P.Saudargas.
Odesa buvo atakuota iš oro
Odesos gyventojai svarsto, kad galbūt rusai suprasdami, jog nesugebės miesto užimti, leidžia tik raketas.
TV3 žinioms besilankant šiame mieste, rusai smogė į daugiabutį namą, o smūgis pražudė 8 žmones, tarp jų ir 3 mėnesių kūdikį, jaunavedžių šeimą. Bet aukų galėjo būti ir daugiau: „Namo konstrukcija buvo pakankamai patogi, tuo požiūriu, kad neįvyko progresuojanti namo griūtis.“
Raketų pavojus miestiečiams neleidžia atsipalaiduoti. Jos skrieja link šio regiono ir dieną, ir naktį, o perspėjimo sirenos su bažnyčių varpais sukuria apokaliptinį jausmą.
Nors nerimo tarp gyventojų ir yra, nes neaišku kada ir ką sugalvos Kremliaus režimas, dabar žmonės labiausiai jaučia pyktį. Pyktį už tai, ką daro Ukrainą siaubiantys rusų kariai.
„Odesa yra gardus kąsnelis, miestas simbolis. Odesa – daugiakultūrinė Ukrainos sostinė. Tautybių ir mes visi ukrainiečiai. Visi, kas čia gyvena – visi ukrainiečiai. Odesa niekada nebuvo niekeno užgrobta“, – aiškina G. Trukhanov.
Tiksliai nėra aišku, kiek miesto gyventojų paliko Odesą ir persikėlė į mažiau rizikingus rajonus. Bet žmones išvykti, jei yra galimybė, ragina ir patys kariškiai. Taip mažėja tikimybė, kad jie nukentės, o ir patiems kariams morališkai lengviau, žinant, kad artimieji yra toli nuo karo pavojaus.