Šių metų pradžioje Jaunimo teatro aktoriui Sauliui Sipaičiui teko nemenkai pasinervinti ir šiek tiek laiko praleisti ligoninėje, jam buvo atlikta širdies kraujagyslių stentavimo procedūra.
S.Sipaitis pasakojo, kad į ligoninę prieš keletą mėnesių pateko visai netikėtai - kadangi jis visą gyvenimą sportuoja, jo širdis treniruota, tai jokių dusulių ar padidėjusio kraujospūdžio nejuto, tik vieną vakarą sportuojant pradėjo krūtinę “deginti”.
Gydytojai ištyrę aktorių konstatavo, kad užsikimšusios dvi širdies kraujagyslės. Be to, tarp dvylikapirštės žarnos ir skrandžio rado žaizdelę.
“Mane išoperavo, užsikimšusias kraujagysles praplėtė stentukais, kad geriau pratekėtų kraujas, - pasakojo S.Sipaitis. - Tiesa, tai nebuvo labai sudėtinga operacija, užtruko vos 40 minučių. Man padarė vietinę nejautrą, per pagrindinę kraujagyslę kirkšnyje įleido zondą ir patikrino, kaip kraujagyslėmis prateka kraujas. Pamatė, kad dviejose vietose yra susiaurėjimai, o tada juos stentukais išplėtė”.
Aktoriui dabar tenka gerti kraują skystinančius vaistus, kurie neleidžia susidaryti kraujagyslėse jas užkemšančioms plokštelėms. Kas kelis mėnesius jam teks lankytis ir pas medikus - pasitikrinti, ar tos vietos, kur yra stentai, nekalkėja.
Kaltininkas – cholesterolis
Išeminė širdies liga (IŠL) - tai širdies liga, išsivysčiusi dėl širdies kraujagyslių užsikimšimo dėl aterosklerozės ar trombo. Tai - dažniausia liga Lietuvoje ir pasaulyje bei dažniausia mirties priežastis. Dažniau ja serga vyrai. Pripažįstama, kad cholesterolio koncentracijos kraujyje padidėjimas yra viena iš 10 svarbiausių pasaulio gyventojų mirties priežasčių.
Cholesterolis kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, siaurindamas jų spindį ir sukeldamas aterosklerozę. Ši dažniausiai pažeidžia širdies kraujagysles, bet gali būti pažeistos ir bet kurios kitos.
Jei esant padidėjusiai cholesterolio koncentracijai kartu yra ir padidėjęs kraujospūdis, išeminės širdies ligos rizika išauga keleriopai, nes dėl padidėjusio kraujospūdžio cholesterolis lengviau patenka ant kraujagyslių sienelių.
Normalus cholesterolio kiekis yra 5,2 mmol/l. Jei Žmogus jau serga išemine širdies liga, jam reikia palaikyti ne didesnį kaip 4,5 mmol/l cholesterolio kiekį. Be medikamentų tai padaryti vargu ar įmanoma - lietuviai nepratę maitintis taip subalansuotai, kad išbrauktų cholesterolio turintį maistą iš savo mitybos raciono.
Jei atsisakytume daugybės miltinių ir bulvinių patiekalų, mūsų mityba būtų sveikesnė. Aukštą kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį turintiems žmonėms, taip pat ir sveikiesiems, medikai dažnai rekomenduoja vadinamąją Viduržemio jūros dietą, pagal kurios principus maitinantis organizmas gauna daug jam naudingų polinesočiųjų rūgščių.
Be to, patartina dažniau valgyti namuose paruošto maisto, o ne kavinių patiekalų ir pusfabrikačių.
Reikia teigiamų emocijų
Daugybė žmonių į gydytoją kreipiasi tik tuomet, kai dėl aukšto kraujospūdžio jau būna pažeistos kraujagyslės, inkstai, smegenys. Iki to laiko jie nė nežino apie padidėjusį kraujo spaudimą, nes gerai jaučiasi ir jo nematuoja. Jei 30-50 metų žmonės dažniau kontroliuotų ir išlaikytų optimalų - 120/80 mm/Hg - kraujo spaudimą, insultų ir infarktų sumažėtų net 25 kartus.
Žmogus turi pats norėti būti sveikas. Reikia kontroliuoti savo gyvenimo būdą, mitybą, daugiau judėti. Būtina atsikratyti pykčio ir pavydo, nes supykęs žmogus tik 15 proc. agresijos išlieja išorėn, o 85 proc. jos lieka viduje ir sukelia stresą, žaloja organizmą, o pirmiausia - vidinį kraujagyslių sluoksnį endotelį.
Širdį turime pripildyti gerų jausmų. Daug judant, sportuojant organizme gaminasi geros nuotaikos hormonai endorfinai. Ir visai nebūtina energiją lieti sporto klube – galima sėsti ant dviračio, pabėgioti, šunį ilgiau pavedžioti.Teigiama, kad šešios fizinio aktyvumo valandos per savaitę žmogui tiesiog būtinos.
Tad, norint išvengti širdies ligos, svarbu keisti gyvenseną, atsisakyti žalingų įpročių, esant padidėjusiam cholesteroliui vartoti jo kiekį mažinančius vaistus, laiku kreiptis į medikus ir nepamiršti, kad labiausiai mūsų sveikata priklauso nuo mūsų pačių.
Aida Valinskienė