• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išsami Centrinės ir Rytų Europos bei Azijos rinkų apžvalga

2010 m. gegužės mėn. buvo vienas iš prasčiausių mėnesių viso pasaulio akcijų rinkose –daugelio jų kursai nukrito dešimtimis procentų. Vis aštrėjančios diskusijos dėl Graikijos ir kitų Pietų Europos valstybių įsiskolinimo bei kylantis nerimas, kad pasaulio ekonomikos pakilimas tik laikinas, gerokai nusmukdė akcijų kursus.

REKLAMA
REKLAMA

Prie to prisidėjo ir vis didesnį mastą įgyjanti naftos gręžinio katastrofa Meksikos įlankoje. Vis dėlto šią kursų korekciją galima vertinti kaip atsaką į staigų kursų kilimą nuo 2009 m. kovo mėn. Apskritai pastebima, kad visame pasaulyje smarkiai išaugo investuotojų baimė rizikuoti, todėl krito ir kitų rizikingų investicijų, ypač žaliavų, kursai.

REKLAMA

Kalbant apie konjunktūrą, išankstiniai rodikliai skelbia sparčią JAV ekonomikos plėtrą, truksiančią ne trumpiau nei ateinančius 6 mėnesius. Ilgalaikių pramonės prekių užsakymų skaičius – teigiamas, o darbo rinkoje taip pat pastebima teigiamų rodiklių. Kadangi infliacija vis dar žema, o valstybių biudžetų finansavimas – problemiškas, lūkesčiai, kad bus pakelta palūkanų norma, atsidūrė antrame plane.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl šios priežasties kilo grėsmė, kad pagrindiniai Europos scenos veikėjai (Graikija, ES, TVF) nebesuvaldys šios sudėtingos situacijos. Kadangi net 110 mlrd. eurų vertės parama Graikijai padėties nesušvelnino, ES, ECB ir TVF visai Eurozonai ištiesė pagalbos ranką su beveik 750 mlrd. eurų. Daugeliui rinkos dalyvių toks skubus ir didelis paramos planas bei pademonstruota ES vyriausybių vienybė buvo netikėta, todėl situaciją finansų rinkose ir vėl bent kuriam laikui pavyko sušvelninti. Deja, tokiu būdu buvo grubiai pažeisti pagrindiniai iki šiol galioję Eurozonos principai. Akivaizdu, kad savo ligšiolinius tabu pažeidęs Europos centrinis bankas (jam galiojo draudimas pirkti Eurozonos valstybių obligacijas), patvirtinęs paramos priemones, kurias visai neseniai buvo kategoriškai atmetęs, labai pakenkė savo ir euro reputacijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Euro kursas ir toliau ritasi žemyn. Viena vertus, dėl to gerėja Europos eksportuotojų padėtis, kita vertus, tai dar labiau smukdo JAV ekonomiką. Šiuo atveju Europos produktai įgyja konkurencinį pranašumą prieš amerikietiškuosius ir, negana to, į ateitį nukeliamas Kinijos valiutos juanio branginimas dolerio atžvilgiu, kurio nuolat reikalauja JAV. Pakėlus valiutos vertę dar labiau susilpnėtų Kinijos konkurencingumas prieš Europą, o Kinijos teigimu, jos prekybos balansas ir taip vos viršija nulį.

REKLAMA

Centrinės ir Rytų Europos valstybių ekonomika vis labiau atsigauna. Senosiose ES narėse atgaunanti patrauklumą pramonės gamyba teigiamai veikia Rytų Europos ekonomiką ir užtikrina eksporto augimą. Vis dėlto, norint, kad Centrinės ir Rytų Europos ekonomikos pakilimas būtų ilgalaikis, svarbus vaidmuo tenka vidaus paklausai. Sustiprėjusios pastangos konsoliduoti biudžetus ateinančiais metais prigesins ES ekonomikos augimą. Glaudūs Rytų Europos valstybių ekonominiai ryšiai su Eurozona taip pat prislopins jų augimo perspektyvas.

REKLAMA

Valstybių apžvalga

Rusija

Nors Rusijos ekonomika be perstojo kyla, dėl krizės rodikliai vis dar labai žemi. Apdirbamosios pramonės Pirkimo vadybininkų indeksas PMI jau gerokai viršijo penkiasdešimties ribą, rodančią ekonomikos plėtrą. Nedarbo lygis vėl krito, o mažmeninės prekybos apimtis ir realiosios pajamos, palyginti su praėjusiais metais, smarkiai išaugo. Vis dėlto visi ekonomikos duomenys teigiami tik iš dalies. Akivaizdu, kad rinkose didžiausias dėmesys skiriamas pasaulio ekonomikos atsigavimui ir su juo susijusiai žaliavų paklausai. Pastaruoju metu žaliavų kainos žymiai nukrito. Staigiai mažėjant naftos kainai, euro ir JAV dolerio valiutų krepšelio atžvilgiu gegužės mėnesį rublis atpigo. Rusijos obligacijų, išreikštų valstybine valiuta, kursas per praėjusį mėnesį beveik nepasikeitė. Rusijos Vyriausybės ir įmonių obligacijų palūkanos, palyginti su Europos ekonominės ir pinigų sąjungos valstybiniais vertybiniais popieriais, gana smarkiai kilo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos įmonių akcijos gegužės mėnesį labai atpigo - skaičiuojant vietine valiuta, apie 12 procentų. Tačiau investavusiems eurais nuostolius dėl akcijų kursų smukimo sumažino tuo pačiu metu pakilęs JAV dolerio kursas euro atžvilgiu. Krito visų verslo šakų kursai. Daugelio įmonių rodikliai vos siekė apatinę analitikų prognozių ribą ir teigiamų impulsų rinkai nesudavė. Ministro pirmininko V. Putino žodžiai dėl per aukštų plieno kainų sukėlė susierzinimą. Naftos bendrovės vis dar laukia aiškios Vyriausybės pozicijos dėl mokestinių lengvatų investicijoms į Rytų Sibiro naftos klodus.

REKLAMA

Vengrija

Pastaruoju metu infliacija Vengrijoje sumažėjo ir, atsižvelgiant į didžiulį bendrojo nacionalinio produkto (BNP) ir gamybos atotrūkį, kilti kol kas neturėtų. Matant skubiai reikalingą biudžeto konsolidavimą, Vengriją galima priskirti prie tų regiono šalių, kurioms pasaulio ekonomikos krizė sudavė skaudžiausiai. Vis dėlto ekonomika jau juda teigiama kryptimi, nes didėja paklausa iš užsienio ir dėl to smarkiai kyla eksportas. Nors, palyginti su praėjusiu mėnesiu, Pirkimo vadybininkų indeksas krito, jis ir toliau rodo ekonomikos plėtrą.

REKLAMA

Naujoji valdančioji partija, turėdama kvalifikuotą dviejų trečdalių daugumą Parlamente, net ir be kitų Parlamento narių pritarimo galės keisti Konstituciją ir vykdyti esmines struktūrines reformas, pvz., mažinti Parlamento narių skaičių, keisti savivaldybių sudėtį ar sveikatos sistemos struktūrą. Vienas iš pirmųjų žingsnių greičiausiai bus naujos derybos dėl TVF suteiktos paskolos sąlygų, ypač dėl leistinos biudžeto deficito ribos. Centrinio banko vertinimu ji gali dvigubai viršyti TVF nustatytą normą ir siekti 7-7,5 proc. BVP. Gali būti, kad palūkanų mažinimo etapas jau baigėsi. Gegužės pabaigoje posėdžiavęs Centrinis bankas, kaip ir tikėtasi, bazinės palūkanų normos nekeitė. Praėjusį mėnesį ypač svyravusios Vengrijos Vyriausybės obligacijų palūkanos galiausiai smarkiai pakilo. Vertinant ilgalaikes perspektyvas, Vengrijos obligacijų grąža vis dar atrodo patraukliai. Tačiau kursai turėtų išlikti nepastovūs dėl daugybės vis dar išlikusių neaiškumų, susijusių su naujosios Vyriausybės numatytomis reformomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gegužės mėn. Vengrijos akcijų rinka, kurios indeksas smuko apie 11 proc., o apyvarta gerokai išaugo, ypač gerai atspindėjo pasaulio akcijų rinkų nuosmukį. Cikliški ir labiau nuo investuotojų požiūrio į rizikingas investicijas priklausantys tokie vertybiniai popieriai kaip „OTP“ ir „OMV“ paskui save žemyn traukė visą rinką. Kur kas geriau atrodė farmacijos ir telekomunikacijų bendrovės, kurios yra atsparesnės išoriniam poveikiui.

REKLAMA

Lenkija

Gegužės mėn. smarkiai išaugus rinkos dalyvių baimei rizikuoti, Lenkijos zloto kursą sukrėtė dideli svyravimai ir valiuta euro atžvilgiu atpigo beveik 4 proc. - daugiau nei dauguma kitų regiono valiutų. Praėjusį mėnesį taip pat krito ir Lenkijos Vyriausybės obligacijų kursai. Pastaruoju metu prekybos balansas tapo neigiamas, nors, palyginti su praėjusiu mėnesiu, eksportas šoktelėjo daugiau negu 15 proc., tuo pačiu metu beveik 18 proc padidėjo importas. Infliacijos lygis toliau krito ir vėl telpa į Centrinio banko nustatytas ribas. Kaip ir tikėtasi, bazinė palūkanų norma nebuvo pakeista. Ateinančiais mėnesiais jos greičiausiai taip pat nekeis. Vis dėlto 2010 m. antroje pusėje dėl pastovaus ekonomikos augimo ir didėjančios infliacijos palūkanų norma gali būti pakelta.

REKLAMA

Gegužės mėn. Lenkijos įmonių akcijos smuko apie 5 proc., t. y. mažiau nei kitos regiono akcijų rinkos. Didžiausią spaudimą patyrė statybos bendrovių, chemijos įmonių ir nekilnojamojo turto bendrovių vertybiniai popieriai, o geriau pasirodė informacinių technologijų, energijos ir žiniasklaidos įmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Čekijos Respublika

Šiuo metu Čekijos ekonomika ir toliau smarkiai kyla. Gegužės mėn. paskelbtas Pirkimo vadybininkų indeksas gerokai pakilo ir parodė, kad ekonomika auga dar greičiau. Palyginti su pernai, kovo mėn. pramonės gamyba kilo 10 proc., o vasario mėn. – 7 proc. Didėjant paklausai iš Vakarų Europos, pradėjo augti eksportas. Pirmą kartą per 18 mėnesių mažmeninės prekybos apimtis praėjusių metų atžvilgiu yra teigiama. Be to, Čekijos centrinis bankas netikėtai sumažino bazinę palūkanų normą iki rekordiškai žemo lygio – 0,75 proc. Trumpalaikių Čekijos obligacijų palūkanos nukrito, o krona atpigo, tačiau tik trumpam laikui. Ilgesnių nei dviejų metų trukmės Čekijos obligacijų palūkanos priešingai – kilo, kaip ir kitų regiono rinkų obligacijų. Gegužės mėn. pabaigoje vykusiuose Parlamento rinkimuose daug balsų prarado socialdemokratai, iki šiol buvę valdančiojoje koalicijoje, todėl jie greičiausiai bus nustumti į opoziciją, jei trys centro dešiniųjų partijos sugebės susitarti dėl valdančiosios koalicijos. Jei pavyktų susitarti, valdantieji turėtų 118 kėdžių iš 200 – kur kas didesnę Parlamento daugumą nei praėjusių kadencijų valdančiosios koalicijos.

REKLAMA

Čekijos akcijų rinka gegužės mėn. nukrito vidutiniškai 8 proc., o ypač smuko cikliškų vertybinių popierių ir nekilnojamojo turto bendrovių akcijų kursai. Įmonių paskelbtus metų ketvirčio rezultatus nusvėrė pablogėjęs investuotojų požiūris į rizikingas investicijas ir rinkų svyravimai dėl Pietų Europos valstybių problemų.

Turkija

Naujausi paskelbti ekonomikos duomenys – teigiami, o ypač reikėtų pažymėti stiprų Pirkimo vadybininkų indekso augimą ir stabilią pramonės gamybą. Palyginti su praėjusiu mėnesiu, infliacijos lygis šiek tiek pakilęs, bet žemesnis nei tikėjosi dauguma analitikų. Turkijos centrinis bankas, drąsiai mažinęs palūkanų normą praėjusiais metais, gegužės mėn., kaip ir tikėtasi, bazinės palūkanų normos nekeitė. Pasipriešindami neigiamai nuotaikai Centrinės ir Rytų Europos rinkose, Turkijos obligacijų kursai gegužės mėn. kilo, o lira brango. Vertindami ilgalaikę perspektyvą, numatome, kad dėl didėjačios infliacijos prognozių Turkijos obligacijų palūkanos kils. Dėl šios priežasties turėtų stiprėti valiuta.

Mėnesio pradžioje Turkijos Parlamentas netikėtai atmetė Ministro Pirmininko R. T. Erdogano siūlymą ateityje sugriežtinti draudimo steigti partijas procedūrą. Šis siūlymas laikytas vienu iš pagrindinių jo tikslų, kuriuo siekta sumažinti grėsmę, kad jo paties partija gali būti uždrausta.

REKLAMA

Turkijos bendrovių akcijos, gegužės mėn. vidutiniškai praradusios apie 8 proc. savo vertės, pasirodė kur kas geriau nei daugelis kitų kylančių rinkų.

Kitos Rytų Europos rinkos

Ukrainos Vyriausybės obligacijos labai aiškiai atspindėjo išaugusią investuotojų baimę rizikuoti – gegužės mėn. gana stipriai pakilo obligacijų palūkanos. Ukraina vėl užmezgė derybas su TVF, bet vieningo sprendimo kol kas dar neregėti. Ypač daug neaiškumų kyla dėl biudžeto deficito ir pensijų reformos.

Gegužės mėn. dėl rinkos svyravimų Rytų Europos euroobligacijų palūkanos pakilo. Ilgalaikėms investicijoms dabartinis lygis vis dar atrodo patrauklus.

Kinija

Ekonomikos duomenys išlieka teigiami. Pramonės gamyba ir mažmeninės prekybos apimtys auga dešimtimis procentų per metus. Vis dėlto išankstiniai rodikliai rodo, kad konjunktūros kreivė jau peržengė aukščiausią tašką, o tai sutampa ir su Kinijos valdžios pasisakymais. Nors kovo mėn. pirmą kartą nuo 2004 m. užfiksuotas užsienio prekybos deficitas, balandžio mėn. vėl pasiektas perviršis. Prognozuojama, kad visų metų prekybos balansas taip pat bus teigiamas, tačiau daug mažesnis, negu ankstesniais metais. Infliacijos lygis šiek tiek kilo ir šiuo metu yra vis dar nedidelis –2,8 proc.. Centrinis bankas ir toliau vykdo griežtesnę monetarinę politiką, visų pirma siekdamas pristabdyti kreditų augimą nekilnojamojo turto srityje ir užbėgti už akių ekonomikos perkaitimui. Vis dėlto kelti palūkanų normą iki šiol nenuspręsta.

REKLAMA

Kinijos akcijų rinka (vadinamosios „H“ akcijos) gegužės mėn. nukrito beveik 6 proc. Taigi nuo metų pradžios ji sumenko apie 12 proc. Artimiausiomis savaitėmis ar mėnesiais į biržą ketina žengti bankas „Agricultural Bank of China“. Atsižvelgiant į pablogėjusią rinkos situaciją nustatyta akcijų emisijos kaina turėtų būti nedidelė, kad apskritai pavyktų išplatinti 25-30 mlrd. JAV dolerių vertės vertybinių popierių. Šio banko akcijomis pradėjus prekiauti biržoje, spaudimą turėtų patirti stabilios, bet tikrai ne pigios kitų Kinijos bankų akcijos.

Indija

Balandžio mėn. Indijos įmonių akcijos šiek tiek krito. Palyginti su pernai Indijos pramonės gamyba kovo mėn. kilo „tik“ 13,5 proc. – truputį mažiau nei vasario mėn.. Infliacija išlieka aukšta, nors balandžio mėn. (9,6 proc.) ji buvo žemesnė nei vasario ir kovo mėn. (9,9 proc.). Toks infliacijos lygis gerokai viršija Centrinio banko nustatytą siektiną ribą. Labiausiai brangsta maisto produktai. Indijos centrinis bankas, atsižvelgdamas į pasaulio kapitalo rinkų svyravimus, kol kas nesiima kelti bazinės palūkanų normos. Gali būti, kad žengti šio žingsnio jis nedrįsta dėl šiek tiek sumažėjusių didmeninės prekybos kainų – bent jau iki kito oficialaus posėdžio liepos mėn. pabaigoje. Indijos bendrovių akcijas taip pat paveikė padidėję pasaulio finansų rinkų svyravimai, tačiau ne taip stipriai, kaip daugelį kitų kylančių rinkų. Didžiausią spaudimą patyrė cemento ir metalo gamintojai, bei nekilnojamojo turto bendrovės, o farmacijos ir energijos įmonių akcijų kursai buvo daug geresni už vidurkį.

REKLAMA

Brazilija

Brazilija ir toliau pasižymi gerais ekonomikos rodikliais. Pramonės gamyba, ypač mažmeninės prekybos apimtys, vėl smarkiai išaugo, o nedarbo lygis smarkiai krito – iki 7,3 proc. Prognozuojama, kad 2010 m. BVP augimas sieks apie 6,5 proc. Infliacija pastaruoju metu šiek tiek pakilo ir dabar truputį viršija 5 proc. Vadinasi, Centrinis bankas ir toliau turėtų tęsti neseniai pradėtą palūkanų kėlimo politiką ir iki metų pabaigos pakelti normą 200-250 bazinių punktų. Gegužės mėn. Brazilijos įmonių akcijos smuko apie 10 proc., taigi, šiek tiek daugiau nei daugelio kitų kylančių rinkų. Daugiausiai atpigo žaliavų ir ciklinių įmonių ir vertybiniai popieriai.

Šį dokumentą parengė ir sudarė bendrovė „Raiffeisen Kapitalanlage-Gesellschaft m.b.H“, (Viena, Austrija), (toliau – „Raiffeisen Capital Management“ arba „Raiffeisen KAG“). Paskutinė redakcija daryta 2010 06 01. Čia pateikti duomenys, nepaisant kruopštaus jų atrinkimo, skirti tik neįpareigojančios informacijos tikslu, grindžiami už dokumento rengimą atsakingų asmenų žiniomis dokumento sudarymo metu ir j„Raiffeisen KAG“ juos bet kada be išankstinio įspėjimo gali pakeisti. „Raiffeisen KAG“ neprisiima jokios teisinės atsakomybės, kuri būtų susijusi su šiuo dokumentu arba su jo pagrindu parengtais žodiniais pristatymais, o ypač dėl pateiktos informacijos ar informacijos šaltinių aktualumo, teisingumo ir išsamumo bei sudarytų prognozių neišsipildymo. Taip pat visos prognozės ir ankstesnių akcijų kursų svyravimų simuliacijos, esančios šiame dokumente, nėra patikimas būsimos kursų kaitos rodiklis.

REKLAMA

Šio dokumento turinys nėra nei pasiūlymas, nei rekomendacija pirkti ar parduoti, nei investicijų analizė. Jis neatstoja individualios konsultacijos investavimo ar kitokiais klausimais. Bet kokių konkrečių investicijų reikėtų imtis tik pasikonsultavus. Griežtai įspėjame, kad investicijos į vertybinius popierius iš dalies yra labai rizikingos, o mokestinė prievolė gali būti pritaikyta priklausomai nuo asmeninių aplinkybių bei keičiama.

Platinti informaciją ir duomenis, ypač naudoti šio dokumento tekstą, teksto dalis ar vaizdinę medžiagą galima tik su išankstiniu „Raiffeisen KAG“ sutikimu.

Išplatintus aktualios redakcijos fondų prospektus su visais pakeitimais nuo jų pirmojo leidimo galima rasti interneto puslapyje www.rcm-international.com. „Raiffeisen KAG“ savo fondų veiklos rodiklius apskaičiuoja pagal nustatytą Austrijos kontrolės banko metodą (vok. OeKB-Methode) (atidedant išpirkimo kainos sumokėjimą, remiantis galimomis indikatyviosiomis vertėmis), remdamasis saugojančiojo banko duomenimis, ir pateikia neįtraukdamas mokesčių. Platinimo ir perėmimo sąnaudos į rodiklius neįtrauktos. Iš investicinių fondų praeities rezultatų negalima daryti išvadų apie ateities rezultatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų