Beveik prieš penkis dešimtmečius ukmergiškis gėles ir daržoves ėmė auginti stengdamasis papildyti šeimos biudžetą ir sustiprinti sveikatą. Dabar, sulaukęs garbaus amžiaus, A.Blauzdys dirba savo malonumui.
Malonumas ir nauda
Aštuntą dešimtį bebaigiantis vyras pasakojo, kad, sukūręs šeimą ir pasistatęs namą, dirbo ne tik valdišką darbą. Laisvalaikiu jis užsiėmė ir malonia veikla. „Žmona nedirbo, reikėjo papildyti šeimos biudžetą. Todėl sugalvojau pasistatyti šiltnamius ir auginti gėles. Man šis darbas teikdavo malonumą. Įstojau ir į Ukmergės gėlininkų draugiją“, – sakė A.Blauzdys. Ypač daug gėlių parduodavo Moters dieną: kalijų, tulpių ir gvazdikų norintys įsigyti klientai atvykdavo į gėlininko namus. „Kartais gėles veždavau į Anykščius. Jei ten neparduodavau, visai nesijaudindavau. Būdamas pakilios nuotaikos nueidavau prie istorinio Puntuko akmens ir ten jas padėdavau“, – pridūrė pašnekovas.
A.Blauzdys drauge su Antanina Škadauskiene pradėjo gėlių parduotuvės statybas. Tai buvo pirmasis Lietuvoje gėlių prekybos tinklas, kuriame gėlininkai sėkmingai realizuodavo išaugintą grožį.
Sūnaus liga privertė auginti daržoves
Vėliau, sunkiai susirgus sūnui, ukmergiškis ėmė galvoti, kaip jam padėti. Kad vaikas sveiktų ir gautų kuo daugiau vitaminų, rūpestingas tėvas jam išaugindavo šviežių, sveikų daržovių. „Pats augau darbštaus ūkininko šeimoje, todėl išmokau visų žemės ūkio darbų. Vaikystėje ir jaunystėje daug dirbau ne tik darže, bet ir sode. Todėl nusprendęs savarankiškai auginti agurkus ir pomidorus jau turėjau patirties“, – pasakojo ukmergiškis. Žiemą A.Blauzdys agurkų ir pomidorų sėklas sodindavo į vazonėlius, o pavasarį jau sėkmingai realizuodavo daigus. Vėliau, prireikus nemenkos pinigų sumos sūnui gydyti, važinėti pas gydytojus į Maskvą, A.Blauzdys ėmė sukti galvą, kaip išauginti dar daugiau daigų ir daržovių. Vyras sumanė pasistatyti daug didesnį šiltnamį nei leido tuometiniai įstatymai, todėl užsitraukė rajono vykdomojo komiteto valdžios nemalonę. Apsilankiusi komisija įspėjo A. Blauzdį ir įpareigojo šiltnamį nugriauti.
Šiltnamį iškasė po žeme
„Biurokratiniams sovietinių laikų įstatymams aš paklusau, bet sugalvojau rekonstruoti šiltnamį ir garažą. Padaręs naują išėjimą pro garažą, ėmiau kasti ir nešti visas žemes, esančias po šiltnamiu. Ryžtas ir užsispyrimas padėti sergančiam sūnui suteikė man jėgų. Dirbau neskaičiuodamas valandų“, – sakė A.Blauzdys.
Pasak pašnekovo, kasant naująjį šiltnamį, jam teko pro garažą išgabenti beveik 200 kub. metrų žemės. Iškasęs didžiulę duobę vyras ją išklojo polistireno plokštėmis ir užbetonavo. Vėliau į paruoštą aikštelę A.Blauzdys karučiu vėl turėjo privežti žemių, supilti kompostą. Paruošęs požeminį šiltnamį, vyras savo darže pastatė įstatymu leidžiamo dydžio karkasą. Vėliau jį įstiklino. „Iš lauko pusės mano šiltnamis atitiko visus reikalavimus, todėl daugiau jokių pretenzijų negirdėjau“, – pasakojo sumanus vyras. Netradiciniame šiltnamyje A.Blauzdys agurkus augina ir šiandien.
Derliumi pasidalija su draugais
Netekęs sūnaus, o vėliau ir iširus šeimai, A.Blauzdys daržoves ir toliau augino savo malonumui ir sveikatai. „Daržovių auginimas – tai ne tik geras laiko praleidimas, bet ir judėjimas bei sveika mityba. Šiais metais sumažinau auginamų daržovių plotą. Man vienam pakanka užaugintų daržovių, jomis pavaišinu ir savo draugus. Tai, kas lieka, už simbolinę kainą parduodu“, – pasakojo rudenį aštuoniasdešimtmetį švęsiantis vyras.
Ukmergiškis prižiūri tris šiltnamius: viename jų augina agurkus, kituose dviejuose – pomidorus bei kitas daržoves. Užsiaugina ir vaistažolių. Daržoves laisto švariu šulinio vandeniu, kuris prieš tai bake sušildomas saulės spindulių. Šią sistemą vyras sugalvojo pats – pasistatė automatinę vandens tiekimo sistemą, kuri palengvina daržininko darbą. Nuravėjęs daržą ir šiltnamius, A.Blauzdys žoles kompostuoja ir po poros metų naudoja kaip trąšas. Kitokių trąšų jis neberia.
Agurkų ir pomidorų priežiūra
Ukmergiškis pasakojo, kad jam labiausiai patinka auginti agurkus, nes jie greitai užauga ir būna skanūs. „Labiausiai vertinu ir kitiems rekomenduoju auginti ankstyvos ir labai derlingos veislės „Pasalimo“ agurkus. Patikima ir pomidorų veislė „Raisa“. Šios veislės pomidorai sultingi ir skanūs“, – rekomendavo A.Blauzdys.
Pasak jo, agurkams patinka vanduo, jei jo trūksta, gelsta augalų užuomazgos ir vaisiai. Agurkai taip pat mėgsta šilumą ir purią dirvą. Labai svarbu juos tinkamai laistyti, atsižvelgiant į vandens temperatūrą. „Augalams žydint ir pradėjus megzti vaisius, juos reikia laistyti dažniau, bet po mažiau. Esant aukštai oro temperatūrai, reikėtų palaistyti kiekvieną dieną“, – sakė pašnekovas.
Laistant agurkus reikėtų stengtis nesuplūkti žemės. O šiltnamyje auginamus pomidorus būtina gerai vėdinti. Todėl ne tik iš abiejų šiltnamio pusių, bet ir viršuje turi būti įrengtos orlaidės.
J. Žurauskienė