Knygynų lentynose jau pasirodė albumas „Lietuvos istorija tapyboje“, skirtas šalies vardo tūkstantmečio sukakčiai paminėti.
Albumas įamžino žymaus šiuolaikinio dailininko, Vilniaus dailės akademijos profesoriaus, Giedraus Kazimierėno istorinių paveikslų ciklo parodą, vykusią sostinėje visą praėjusią vasarą. Tai pirmoji nuo Nepriklausomybės atkūrimo lietuvių tapytojo mūsų šalies istorinius įvykius vaizduojančių darbų paroda.
„Albumas „Lietuvos istorija tapyboje“ neturi apibrėžto auditorijos rato – jis turėtų sudominti tiek meno žinovus ir mėgėjus, tiek ir visus Lietuvos žmones, kurie yra neabejingi savo šaknims bei tautos praeičiai. Šį albumą kartu su bendraminčiais rengėme taip, kad jis turėtų išliekamąją vertę ir kiekvienam save gerbiančiam lietuviui taptų naudingų žinių apie mūsų istoriją šaltiniu“, – teigia dailininkas Giedrius Kazimierėnas.
Albumas „Lietuvos istorija tapyboje“ skirtas ne tik lietuviams, bet ir į šalį atvykstantiems užsienio svečiams – jis išleistas keturiomis kalbomis: lietuvių, anglų, lenkų ir prancūzų. Knygoje pateikiami G. Kazimierėno tapyto istorinio ciklo paveikslų fragmentai, jų eskizai bei paties autoriaus parengti kūrinių aprašymai, kuriuose gausu žinių apie svarbiausius Lietuvos istorijos ir diplomatijos įvykius. Knygos dailininkas ir dizaineris – Rimantas Dichavičius.
Pasak G. Kazimierėno, visą vasarą Vilniaus rotušėje vykusi jo tapyto istorinio ciklo paveikslų paroda atskleidė, kad lietuviai domisi savo tautos praeitimi ir istorija. „Laikausi nuomonės, kad istoriją reikia ne kalti iš „sausų“ vadovėlių, o pažinti „gyvai“. O vizualus menas yra viena iš paveikiausių priemonių tai padaryti“, – sako dailininkas G. Kazimierėnas.
G. Kazimierėno tapytą istorinį ciklą sudaro 7 įspūdingo dydžio paveikslai, kurių didžiausias yra 2,5 metrų aukščio ir net 9 metrų pločio. Cikle vaizduojami svarbiausi Lietuvos istorijos ir diplomatijos įvykiai: „Mindaugo karūnavimas. Lietuvos krikštas“, „Pirmojo Lietuvos Statuto priėmimas“, „Zimburgės vestuvės“, „Algirdo žygiai į Maskvą“, „Gedimino laiškai (1322-1324)“, „Algirdo pergalė prie Mėlynųjų vandenų“, „Atsisveikinimas su Kęstučiu“.
Istorinių paveikslų paroda bei albumas „Lietuvos istorija tapyboje“ buvo rengiami padedant tik privačiam kultūros rėmėjui – vienai didžiausių Lietuvoje informacinių technologijų įmonių „Blue Bridge“.
„Albumas „Lietuvos istorija tapyboje“ simboliškai įamžina Lietuvos vardo tūkstantmetį, kuriam ir buvo skirta vienintelė Giedriaus Kazimierėno istorinio ciklo paroda. Tiems, kurie nespėjo jos apžiūrėti, šis albumas – puiki proga išvysti „gyvai kalbančią“ tautos praeitį“, – teigia Zbignev Gulbinovič, bendrovės „Blue Bridge“ generalinis direktorius.
Apie Giedrių Kazimierėną
Dailininkas Giedrius Kazimierėnas, Vilniaus dailės akademijos profesorius, gimė 1948 m. Švenčionių rajone. 1972 m. baigė tuometinį Vilniaus dailės institutą. 1997 m. dirbo Kultūros ministerijos viceministru.
Tiek Lietuvos, tiek tarptautinėse parodose G. Kazimierėnas dalyvauja nuo 1973 m. Iki šiol buvo surengęs 6 personalines parodas. Dailininko darbų yra įsigiję Lietuvos, Rusijos (Maskvos), Arabų Emyratų muziejai ir daugelio šalių privatūs kolekcionieriai. 2004 m. dailininkas gavo apdovanojimą Istorinio paveikslo eskizų konkurse, o 2006-aisiais surengė istorinių paveikslų ekspoziciją Kristupo festivalio metu Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje.