Miesto fontanams karštomis vasaros dienomis dėmesio netrūksta. Bernardinų sode vilniečiai bei miesto svečiai gaivinasi be perstojo. Nors fontanas nėra viešoji maudykla, tėvai drąsiai leidžia savo vaikams žaisti vandenyje.
Pagrindiniai Vilniaus miesto dekoratyviniai fontanai nuolat prižiūrimi. Nors jų vanduo gerti netinkamas, tiek čia, Bernardinų sode, tiek naujutėliame ir šiuo metu populiariausiame sostinės Lukiškių aikštės fontane vandenį nuo teršalų išvalo mechaninis filtras, ultravioletinėmis lempomis naikinami nepageidaujami mikroorganizmai, vanduo taip pat chemiškai dezinfekuojamas.
Tačiau, anot fontanų statytojų ir prižiūrėtojų, šiems įrengimais daugiau dėmesio skiria tik sostinė. Esą mažesniuose miestuose, vanduo valomas per retai. Parazitologiniai ir mikrobiologiniai tyrimai parodė, kad dalyje šalies fontanų vandens užterštumas 2–3 kartus viršija nepavojingą normą.
„Fontanų vanduo visoje Lietuvoje yra užterštas. Užteršimas yra natūralus dėl aplinkos poveikio. Tiek balandžiai geria, tiek benamiai prausiasi“, - sako „Poolservice.LT“ atstovas Mantvydas Šakalys.
Anot specialistų, didžiausia problema ne pats užterštumas, o teisinės spragos. Kadangi dekoratyviniai fontanai nėra maudyklos, jiems negalioja ir baseinų higienos normos.
„Lietuvos Respublikoje fontanas iš viso neegzistuoja. Nėra nei higienos normos, kuri nurodytų, kaip turi būti prižiūrima ir kokių rodiklių laikytis turime. Taip pat nėra techninio reglamento, galite daryti, kaip norite. Bet kaip svarbu, kad būtų vanduo“, - aiškina „Poolservice.lt“ atstovas.
Fontanus kiekviena savivaldybė prižiūri taip, kaip nori. Pavyzdžiui, Vilnius ketina ir toliau investuoti į papildomą jų dezinfekavimą.
„Šiai dienai yra 15-a fontanų. 4-iuose iš jų yra įrengta ta sistema. Likusiuose fontanuose mes taip planuojam šituos darbus atlikti, bet tą darome kartu su fontanų rekonstrukcija“, - aiškina savivaldybės atstovas Gintautas Runovičius.
Tačiau kitos savivaldybės tiesiog retkarčiais pakeičia vandenį. Anot sveikatos specialistų, vienas gurkšnis iš tokio dekoratyvinio fontano gali sukelti infekciją.
„Jeigu tas vanduo nepatenka per burną, nes, kaip žinia, per vandenį dažniausiai gali patekti patogenai, kurie sukelia ūmias žarnyno infekcijas, tai aš nematau jokios problemos“, - įspėja užkrečiamųjų ligų specialistė Galina Zagrebnevienė.
Tiesa, braidžioti tokiame vandenyje esą nepavojinga.
Anot fontanų statytojų ir prižiūrėtojų, naivu tikėtis, kad visos savivaldybės savanoriškai, be valdžios įsikišimo ims griežtai kontroliuoti vandens kokybę, nes tai nepigu. Pavyzdžiui, Lukiškių aikštės fontanas kainavo 314-a tūkstančių eurų, iš kurių trečdalis išleista vien dezinfekcinei įrangai. Sveikatos apsaugos ministerija kol kas nemato priežasčių, dėl ko reikėtų dekoratyviniams fontanams taikyti specialias higienos normas.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.