Tačiau ši naujausia tobulą odą žadančių produktų mada kelia dvi dideles potencialias problemas, kai į ją įsitraukia vaikai: pirma, žmonės dažnai iššvaisto daug pinigų brangiems preparatams, kurie nėra naudingi jaunai odai, rašo CNN. Be to, gražiai supakuotuose kremuose ir serumuose esančios veikliosios medžiagos gali padaryti daugiau žalos nei naudos, sakė Los Andžele dirbantis kosmetikos chemikas Javonas Fordas.
„Negaliu net įsivaizduoti, kad mokykloje būčiau turėjusi rūpintis visais dalykais, o paskui dar sektų 17 žingsnių odos priežiūros rutina“, – sakė Bostono vaikų ligoninės vaikų psichologė ir Harvardo medicinos mokyklos psichologijos dėstytoja Rahma Hida.
„Iš tikrųjų, dabar pradėjome reguliariai matyti 9–13 metų vaikus, kurie konsultuojasi kosmetikos klausimais“, – sakė Niujorke dirbanti dermatologė daktarė Jessica Weiser.
Grėsmės paauglių odai
Vaikai dažnai randa šių produktų socialiniuose tinkluose, kai koks nors nuomonės formuotojas pasakoja apie savo odos pokyčius, tačiau jie nesupranta, kad asmuo, kurį jie stebi ekrane, kalba vyresnei auditorijai, sakė J. Fordas.
Tokie ingredientai kaip retinolis, šveičiamosios rūgštys ir vitaminas C gali būti suaugusiųjų odos priežiūros priemonių dalis, tačiau vaikų odai jie gali pakenkti, sakė J. Fordas.
„Kai jums 9 metai, odos barjeras nėra visiškai susiformavęs. Jis nėra pritaikytas tokiems ingredientams, – sakė Jessica Weiser. – Vaikų odoje kolagenas ir elastinas yra stiprūs, todėl jiems šių dalykų nereikia“.
Vaikai taip pat gali būti alergiški šioms medžiagoms, bet jei jie turi kelių etapų procedūras, gali būti sunku išsiaiškinti, kuris produktas sukelia problemą, sakė J. Ganz.
„Kai kurie iš šių vaikų ateina su spuogais, kai kurie ateina su paraudimais, sausumu ir sudirgimu, o tėvai jaučiasi neturintys teisės pasakyti, kad tai kenkia“, – pasakoja dermatologė J. Weiser.
J. Weiser pažymėjo, kad norint įvertinti, ar produktai nėra per griežti jūsų vaikams, vertėtų atkreipti dėmesį į tokius žodžius kaip antiaging (angl. jauninantis), tightening (angl. stangrinantis), wrinkle-reducing (angl. raukšles mažinantis), brightening (angl. šviesinantis) ir firming (angl. stangrinantis). Šie žodžiai atspindi, kad kosmetikos priemonėje gali būti veikliųjų ingredientų, neskirtų vaikams.
Ko iš tikrųjų reikia paaugliams, kad jų oda būtų sveika
Puiku, kad jaunesni žmonės domisi savo odos priežiūra, tačiau ją palaikyti yra paprasčiau, nei jiems atrodo, sakė J. Ganz.
Ji sakė, kad geros paauglių, kurie dar nepraėjo lytinio brendimo etapo, procedūros paprastai apima švelnų valiklį, lengvą drėkinamąjį kremą ir apsauginį kremą nuo saulės.
„Tai viskas, ko reikia tokiame amžiuje“, – sakė J. Weiser,
Ji pridūrė, kad dermatologas gali paskirti rimtesnį valiklį ar vietinio poveikio produktą, jei paauglys ar paauglė yra linkę į išbėrimus, tačiau kitais atvejais svarbu sutelkti dėmesį į per dieną susikaupusių prakaito ir riebalų pašalinimą valikliu vakare, drėkinamąjį kremą odai pamaitinti per naktį ir apsauginį SPF kremą dieną.
Kad pasiektumėte gerų rezultatų, nebūtina išleisti daug pinigų – vaistinėse yra daugybė prekių ženklų, kurie gali atlikti šį darbą, tačiau neapsunkina ir nesausina jaunos odos, sakė J. Weiser.
Prevencija
Daugeliu atvejų jauni žmonės sąmoningai ieško senėjimą stabdančių produktų, nes buvo klaidingai informuoti apie jų sudedamųjų dalių veikimą.
„Tu nesupranti! – gali pasakyti jūsų paauglys. – Man to reikia, kad ateityje išvengčiau odos problemų“.
„Tai gali būti ne visai tiesa“, – sako kosmetikos chemikas J. Fordas.
Sunku ištirti, kiek ankstyvas senėjimą stabdančių produktų naudojimas padeda išvengti tokių požymių kaip raukšlės, todėl nėra mokslinių tyrimų, rodančių ankstyvo naudojimo naudą, sakė jis.
„Kai kalbama apie produktus, parduodamus kaip senėjimą stabdančius, pavyzdžiui, retinolį, paprastai nėra vieno idealaus amžiaus, nuo kurio reikėtų pradėti juos naudoti. Kiekvieno žmogaus oda yra skirtinga, todėl senėjimą reikia pradėti gydyti tada, kai odoje atsiranda matomų smulkių linijų ir raukšlių požymių“, – sakė J. Weiser.
„Labiausiai prevencinė odos priežiūros priemonė, kurią gali naudoti kiekvienas, yra apsauginis kremas nuo saulės, – pridūrė ji. – Apsauginis kremas nuo saulės padės išvengti UVA ir UVB spindulių daromos žalos odai, kurie yra du svarbiausi ir didžiausią įtaką senėjimo procesui darantys veiksniai“.
Kaip kalbėti su paaugliais apie odos priežiūrą
Jei kas nors lieptų negalvoti apie šokoladinį pyragą, apie ką pirmiausia pagalvotumėte?
Štai kodėl gali būti ne pati geriausia mintis bandyti pažaboti paauglio ar paauglės odos priežiūros maniją sakant: „Tau nereikėtų taip rūpintis odos priežiūra“, – sakė R. Hida.
Vietoj to R. Hida rekomenduoja pradėti pokalbį bendradarbiaujant, užduodant atvirus klausimus, pavyzdžiui: „Matau, kad daug tyrinėjate odos priežiūros temą. Kas tave sudomino?“
„Tai gali pradėti pokalbį, o ne užduoti uždaresnius klausimus, kurie gali vaiką pastūmėti į gynybinę poziciją“, – pridūrė ji.
Taip pat svarbu stebėti, ar domėjimasis odos priežiūra yra normali savęs pažinimo dalis, ar gilesnių problemų požymis.
„Žinokite apie psichikos sveikatos pažeidžiamumą dėl valgymo sutrikimų ar obsesinio-kompulsinio sutrikimo, nes jie gali būti susiję su tokiais bruožais kaip perfekcionizmas“, – sakė R. Hida.
Psichologijos dėstytoja sakė, kad šeimos yra savo vaikų ekspertės, todėl ji siūlo atkreipti dėmesį į tokius požymius kaip nuolatinis susirūpinimas dėl išvaizdos ar itin griežtas odos priežiūros režimas.
„Daugelis šių vaikų, kuriems gali būti būdingas labai dogmatiškas ir žingsnis po žingsnio rutininis požiūris į odos priežiūrą, gali būti pažeidžiami dėl to, kad jiems gali išsivystyti gilesnės psichikos sveikatos problemos“, – sakė ji.
Psichologė sakė, kad staiga sustiprėjusi odos priežiūra gali būti bandymas atitikti tendencijas, kaip ir anksčiau, kai paaugliai norėdavo tiesinti plaukus, juos paryškinti ir ar naudoti akių pieštuką, kad pritaptų. Arba tai gali būti žaismingas tyrimas, ką reiškia suaugti.