• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas dažniausių miego sutrikimų yra miego apnėja, pasireiškianti 5 proc. normalaus kūno svorio žmonių ir 20 proc. nutukusių žmonių.

Vienas dažniausių miego sutrikimų yra miego apnėja, pasireiškianti 5 proc. normalaus kūno svorio žmonių ir 20 proc. nutukusių žmonių.

REKLAMA

VUL Santaros klinikų Neurologijos centro gydytoja neurologė prof. Rūta Mameniškienė papasakojo apie tai, kas yra miego apnėja, kuo ji gali būti pavojinga bei kaip ją gydyti.

Miego apnėja pasireiškia tada, kai žmogus naktį ne tik knarkia, tačiau ir sustoja kvėpuoti, tuomet smegenims ir visam organizmui trūksta deguonies.

Pasak gydytojos, miego apnėja gali sirgti bet kurio amžiaus žmonės, pradedant vaikais ir baigiant visai senyvo amžiaus asmenimis. Remiantis statistikos duomenimis, dažniausiai serga vyresni nei 60 metų amžiaus asmenys. Obstrukcine miego apnėja dažniau serga nutukę asmenys, tačiau gali sirgti ir liesi.

Simptomai

Prof. R. Mameniškienė išskyrė simptomus, iš kurių galima suprasti, jog vaikas serga miego apnėja:

„Visiems būdingas bruožas yra garsus knarkimas ir kvėpavimo pauzės miego metu, tačiau vaikai kai kada knarkia mažiau.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat jiems daugiau simptomų atsiranda dienos metu: gali pablogėti mokymosi rezultatai, dėmesio koncentracijos stoka, nemiga. Ryte gali būti sausa gerklė, burna. Gerklę gali perštėti. Gali atsirasti rytiniai galvos skausmai, kurie praeina pajudėjus.“

REKLAMA

Suaugusiems simptomai taip pat panašūs:

- Ryškesnis mieguistumas dienos metu;

- Išsiblaškymas, nesusikaupimas;

- Rytiniai galvos skausmai, kurie praeina pasijudinus, pasivaikščiojus;

- Nemiga, dažni prabudimai naktimis;

- Garsus knarkimas.

Kaip žmogus, gyvendamas vienas, gali suprasti, jog serga miego apnėja? Pasak gydytojos, kartais pats asmuo pabunda nuo savo knarkimo, nes jam trūksta oro, gali pradėti sapnuoti baisius sapnus.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat džiūsta burna, dėl to naktį keliasi išgerti vandens, pasireiškia rytiniai galvos skausmai, kurie praeina atsikėlus ir pasivaikščiojus. Taip pat arterinė hipertenzija – padidintas spaudimas.

Kaip susergama miego apnėja?

„Miego apnėjos yra dvi: centrinė, kai smegenys neduoda impulso plaučiams ir raumenims įkvėpti, kvėpuoti. Tai daugiau susiję su nervų sistemos ligomis, kai smegenys pamiršta kvėpavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita rūšis yra dažnesnė: obstrukcinė miego apnėja, kai miegant užsidaro kvėpavimo takai ir žmogus negali įkvėpti. Yra ir ligų, kurios lydi miego apnėją: cukrinis diabetas, metabolinis sindromas, Tačiau šiuo atveju reikia spręsti, kas atsirado pirmiau: višta ar kiaušinis?

Nes atrodo, kad miego apnėja sąlygoja šių ligų atsiradimą, bet ir sergantys šiomis ligomis vieną dieną ima ir pradeda knarkti, sustoja kvėpavimas ir yra diagnozuojama liga“, – aiškina prof. R. Mameniškienė.

REKLAMA

Kuo ši liga yra pavojinga?

Skaičiuojama, jog obstrukcine miego apnėja serga iki 30 proc. Lietuvos žmonių, o centrine apie 1 proc. Pasak gydytojos, dėl šios ligos gali įvykti ir avarijos, nes vairuotojai užmiega prie vairo dėl to, nes naktį knarkė, nepakankamai miegojo ir dėl padidinto mieguistumo dienos metu įvyksta avarijos.

Kuo ši liga yra pavojinga sveikatai? Pasak specialistės, kai mes nekvėpuojame, kūnas, smegenys, širdis, kepenys negauna deguonies ir iš deguonies nepakankamumo atsiranda visos ligos: arterinė hipertenzija, kurios neįmanoma sureguliuoti vaistais, vystosi cukrinis diabetas, metabolinis sindromas, cholesterolio padidėjimas, kraujotakos sutrikimai: infarktas, širdies nepakankamumas, smegenų kraujotakos sutrikimai ir dar daug kitų ligų.

REKLAMA

Pastebėjus pirmuosius miego apnėjos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris siunčia į miego sutrikimų kabinetą. O kas vyksta už šio kabineto durų?

„Gydytojai diagnozuoja arba įtaria ligą ir pacientas yra guldomas į ligoninę, kur yra atliekamas tyrimas. Yra daug miego kokybės vertinimo kriterijų. Žmogus yra prijungiamas prie aparato su daug laidelių ant galvos odos, dedami elektrodai ant pilvo, krūtinės, yra registruojami kvėpavimo judesiai, su mikrofonu ir davikliu registruojami knarkimo judesiai, matuojamas deguonies pasisavinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O ryte diagnozė jau būna aiški. Yra skaičiuojama, kiek žmogus padarė kvėpavimo pauzių per valandą. Jei 5 per valandą, vertiname, kad tai yra lengva obstrukcinė miego apnėja. Jei nuo 15 iki 30 – vidutinė, o jei daugiau nei 30, tuomet miego apnėja yra labai sunki ir nedelsiant reikalingas gydymas. Kartais pacientus toliau gydo plaučių ligų specialistai, kurie gydymą pritaiko aparatu“, – aiškina gydytoja.

REKLAMA

Gydant miego apnėją dar dirba ir ausų, nosies ir gerklės gydytojai, jei yra reikalinga chirurginė korekcija. Jei tonzilės trukdo kvėpuoti, tai dažniau pasitaiko vaikams, tuomet dalyvauja odontologai.

Jei miego apnėja žmogui yra susijusi su nutukimu, tuomet tai gali koreguoti ir pats pacientas. Reikia išmokti miegoti ne ant nugaros, o ant šono, sumažinti kūno svorį iki normalaus kūno masės indekso, neprisivalgyti vakare, atsisakyti alkoholio, jei yra galimybė nevartoti migdomųjų.

Įspėja knarkiančius
Įspėja knarkiančius
Jums tuoj bus skirtos baudos ir padidinti mokesčiai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų