Koronavirusą sukelia 5G ryšio bangos, COVID-19 sukurtas laboratorijoje ir juo naudojasi pasaulio galingieji, pasaulinis pedofilų tinklas, sektos, milijardierius Billas Gatesas nori sumažinti pasaulio populiaciją, sučipuoti žmonės, o po pandemijos pralobs medicinos pramonė ir vakcinų gamintojai – tokios ir daugelis kitų absurdiškų sąmokslo teorijų masiškai plinta socialiniuose tinkluose ir abejotinos reputacijos tinklalapiuose.
Karantino režimas, apribojimai ir plintanti infekcija žmonėms kelia nerimą, baimę, tad dažnai neišsilavinę ir kritinio mastymo neturintys tautiečiai atkreipia dėmesį į tokias melagingas naujienas, jomis patiki, tad ir toliau jas platina.
Kibernetinio saugumo ekspertai tikina – hibridinės dezinformacijos bei atakų šiuo laikotarpiu išties daugėja. Ir pagrindinis to šaltinis – Rusijos Federacija. Štai praėjusią savaitę paaiškėjo, kad italams Kremlius siūlo po 200 eurų už nufilmuotą padėką Putinui, neatmestina, kad tokias finansines injekcijas už dezinformaciją galimai gauna ir Lietuvoje gyvenantys asmenys. Be su koroanvirusu susijusių samokslų nternete gausu ir melagingų žinučių ir apie NATO sąjungininkus, šalies politikus.
„Nuo ko prasidėjo informacinės atakos Lietuvoje naudojant COVID-19 – kad prasidėjo pandemija Lietuvoje nuo JAV kario, kas buvo netiesa“, – sako ministras Raimundas Karoblis.
Pernai Lietuvos tarnybos užfiksavo per tris tūkstančius bandymų pakenkti valstybei. Ir šis skaičius šiemet gali išaugti. Priešai puola ne tik skleisdami propagandą, bet ir realiai kenkdami kompiuteriams. Štai rimtesnių incidentų, kuomet vien įdiegtų apsaugos programų nepakanka, o su įsilaužėliais bei kenkėjams jau tenka tiesiogiai kovoti kariuomenės ar kitų institucijų programuotojams per mėnesį fiksuojama po tris šimtus.
Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza sako, kad tai dažnai nematomas karas ir apie tam tikras batalijas visuomenė iš karto net nesužino. Štai pernai, pasirodo, buvo kilusi rizika dėl vandens tiekimo laikinajai sostinei – „Kauno vandenų“ sistemoje buvo aptiktas duomenis šifruojantis kenkėjiškas kodas.
„Vasarą, kuomet buvo labai karšta, pernai, buvo užšifruotos visos jų sistemos ir visas Kaunas galėjo likti be gėlo vandens, kas būtų sukėlę milžiniškas pasekmės gydymo įstaigoms ir piliečiams“, – pasakoja viceministras Edvinas Kerza.
Priešiškų valstybių programišius domina ne tik strateginiai, gyvybiškai svarbūs objektai, bet, žinoma, ir politika. Kenkėjiški IP adresai pastebėti ne tik per 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus, bet ir kur kas arčiau – per antrąjį Lietuvos prezidento rinkimų turą, Europos Parlamento rinkimus.
Kibernetinio saugumo ekspertai paskaičiavo, kad šiuo metu mūsų šalyje net 37 procentai svetainių neturi tinkamos apsaugos, o ir asmeniniai kompiuteriai ar kita įranga lengvas grobis vadinamiesiems hakeriams. Tad prieš šiemet įvyksiančius Seimo rinkimus kibernetinio saugumo centras bendradarbiaus su vyriausiąja rinkimų komisija ir taikys papildomas saugos priemones.
„Įdiegti ir apsaugoti ne tik tas centrines sistemas, kuriose vyksta duomenų apdorojimas, bet ir apylinkėse ir regionuose, kur naudojami kompiuteriai iš namų, bibliotekų“, – teigia centro direktorius dr. Rytis Rainys.
Tautiečiams užsidarius namuose rankomis trina ir internetiniai sukčiai. Prisidengdami šių dienų pagrindine aktualija – koronavirusu, nusikaltėliai į elektroninius paštus ir socialinių tinklų paskyras siunčia įvairius laiškus ir žinutes su paslėptais virusais.
Žmonės kviečiami aukoti, pervesti pinigų medikams, ligoninėms, taip pat ir įsigyti neegzistuojančių vaistų nuo COVID-19. Kadangi daugelis paliko ofisus, kur jų darbinius kompiuterius prižiūrėdavo patikimi IT specialistai, tad dabar namuose darbui naudojamuose įrenginiuose esanti jautri ar slapta informacija bei asmeniniai duomenys yra nusikaltėlių taikiklyje.
Viceministras E. Kerza tikina, kad kibernetinio saugumo centro specialistai šiuo metu ruošia rekomendacijas ir praktinį vadovą, kaip iš namų dirbti saugiai. O dėl naujienų srautų, kuriuose slypi ir dezinformacijos, derėtų vadovautis sveiku protu.
„Labai svarbus akcentas yra šaltinių patikrinimas. Nesiremti vienos socialinio tinklo paskyros pateiktu tekstu, tačiau ir peržvelgti populiariausių, didžiausių šaltinių portalus, tokiu būdu atskiriant kas yra tiesa ir kas yra melas“, – kalbėjo E. Kerza.
Tarnybos perspėja ne tik dėl įtartintų laiškų, tinklalapių ar informacijos, bet ir dėl įrenginių. Štai dar pernai paaiškėjo, kad vienas Lietuvoje perkamiausių ir populiariausių maršrutizatorių bevieliam tinklui, pagamintas visai ne Taivane, kaip buvo rašoma. Tai rusiška įranga, kuria galima rinkti duomenis ir šnipinėti gyventojus bei verslą. Todėl patariama įsigijus įrenginį patariama pasikeisti vadinamąjį fabrikinį slaptažodį ir susikurti naują.