Respublikinės Panevėžio ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas, gydytojas neurochirurgas Jurgis Kyguolis sako, kad tokio pobūdžio traumos yra vienos sunkiausių: jei panėrus galva atsitrenkiama į kokią nors kliūtį (akmenį, vandens telkinio dugną ar kt.) galima didelė tikimybė pažeisti stuburo kaklo dalies slankstelius.
Jeigu jie lūžo, bet nedeformavo stuburo kanalo ir nesužalojo nugaros smegenų ir nervų, neįgalumo pavyks išvengti. Maždaug dešimtadalis pacientų, patekusių į Lietuvos gydymo įstaigas dėl susižalojimų nardant, neišgyvena, apie 25 proc. lieka neįgalūs.
Ką daryti, jei nardydamas žmogus susižalojo stuburą?
„Asmenys nepatekę į gydymo įstaigas, kurie susižalojo stuburą nerdami į vandenį ir mirė iš karto, dažnai priskiriami paskendusiųjų skaičiui.
Jeigu atsidūrėte maudynių vietoje, kurioje žmogus nėrė ir, tikėtina, susižalojo stuburą:
- būtinai skubėkite padėti ir kuo greičiau ištraukite iš vandens, kad susižalojęs asmuo nenuskęstų;
- nukentėjusįjį guldykite ant tvirto pagrindo, imobilizuokite kaklą, prilaikydami savo rankomis arba priemonėmis, kurias turite: rankšluosčius, porolono juosta ar kt., kad galva nejudėtų;
- kuo skubiau kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
„Kaklo traumos mechanizmas neriant galva į vandenį – gali turėti labai liūdnas pasekmes. Staigus kaklo atlenkimas atgal, dėl didelės smūgio energijos gali sutrupinti stuburo kaklo slankstelį, užspaudžiamos arba nutraukiamos nugaros smegenys.
Priklausomai nuo pažeidimo kakle lygio, žmogus iš karto negali valdyti rankų, kojų ar net viso kūno nuo kaklo. Dažnai pažeidimai po kaklo traumų negrįžtami ir žmogus gali daugiau nebevaikščioti ir valdyti rankų“, – apie tykančias nelaimes besimaudant sakė Neurochirurgijos skyriaus vedėjas J. Kyguolis.
Plaukimas nepažįstamuose vandens telkiniuose yra pavojingas gyvybei! Atsargiai džiaukimės vasaros teikiamais malonumais!“ – įspėja Respublikinė Panevėžio ligoninė.