58 metų M.Rajoy kalbėdamas parlamente atrodė kovingos nuotaikos ir atmetė raginimus jam atsistatydinti dėl įtarimų, susijusių su nemalonėn patekusiu jo valdančiosios partijos buvusiu iždininku Luisu Barcenasu (Luisu Barsenasu).
"Padariau klaidą toliau pasitikėdamas žmogumi, kuris, kaip dabar žinome, to nenusipelnė", - parlamentui sakė M.Rajoy, kuris kelis mėnesius atsisakydavo net viešai ištarti L.Barcenaso vardą.
Žilabarzdis premjeras sakė, kad į specialią parlamento sesiją atvyko "atmesti melo, manipuliacijų ir piktavališkų insinuacijų, kuriuos skatina tam tikri politiniai lyderiai".
Ispanijos lyderis pripažino, kad jo konservatyvi Liaudies partija mokėjo savo pareigūnams papildomus pinigus prie algos už jų „atliktą darbą“, tačiau atmetė kaltinimus, jog jis neva yra gavęs neteisėtų išmokų, ir tvirtino, kad nuo visų savo pajamų sumokėjo mokesčius ir socialinės apsaugos įnašus.
"Niekas, kas susiję su šiuo reikalu, nesutrukdė ir nesutrukdys man valdyti", - sakė premjeras parlamentui, kuris pradėdamas sesiją tylos minute pagerbė 79 žmones, žuvusius liepos 21 dieną per traukinio katastrofą netoli Santjago de Kompostelos šalies šiaurės vakaruose.
M.Rajoy, kuris į valdžią atėjo atvedęs savo partiją į triuškinamą pergalę 2011 metų lapkričio rinkimuose, sakė, kad spaudoje paskelbtos sąskaitų knygos, esą rodančios, kad jam ir kitiems partijos nariams buvo mokami, kaip įtariama, „tepimo“ pinigai, yra "stulbinamas ir įsivaizduotas melagysčių rinkinys".
Skandalas gali destabilizuoti jo vyriausybę, kuri stengiasi stiprinti ketvirtos pagal dydį euro zonos ekonomikos finansus, - stebima susirūpinusių kaimynų.
Ispanijos opozicinė Socialistų partija ketvirtadienį pakartojo savo reikalavimą premjerui atsistatydinti dėl korupcijos skandalo, apkaltino jį melavus šaliai ir tvirtino, kad šie įtarimai dėl partijos „tepimo“ pinigų yra teisingi.
"Pone Rajoy, jūs nepasakėt tiesos Ispanijos žmonėms. Jūs nepasakėt tiesos, kai sakėte, kad visa tai buvo klaidinga", - premjerui parlamente pareiškė opozicijos lyderis Alfredo Perezas Rubalcaba (Alfredas Peresas Rubalkaba).
"Jūs darote žalą Ispanijai. Todėl aš prašau jūsų pasitraukti. Prašau solidarumo akto šaliai, kuri negali kentėti turėdama ... tokį premjerą kaip jūs", - pridūrė jis.
M.Rajoy parlamente pasirodė po kelis mėnesius į spaudą tekintos informacijos apie "juodąją buhalteriją" ir politinių oponentų, grasinusių balsavimu dėl nepasitikėjimo, spaudimo.
Minimas korupcijos reikalas prasidėjo 2009 metais, kaip teismo tyrimas dėl įtariamų „dėkingumo mokesčių“, susijusių su Liaudies partijos nariais ir statybų kompanijomis.
Skandalas kilo sausio mėnesį, kai dienraštis „El Pais“ paskelbė sąskaitų knygų kopijas, esą rodančias nereguliarias išmokas partijos aukščiausio rango nariams, tarp jų – M.Rajoy, kuris partijai vadovauja nuo 2004 metų.
Tokie įtarimai papiktino paprastus ispanus, savo kailiu patiriančius išlaidų apkarpymus, kuriuos M.Rajoy įvedė prasidėjus didelei recesijai.
L.Barcenasas praėjusį mėnesį buvo nusiųstas į kalėjimą laukti tyrimo dėl atskiros korupcijos bylos, kurioje yra įtariamas slaptų sąskaitų Šveicarijos bankuose turėjimu.
Liepos 14 dieną centro dešinės dienraštis "El Mundo" paskelbė draugiško tono trumpųjų žinučių tekstus, kuriuos M.Rajoy esą siuntinėjo L.Barcenasui nuo 2011 gegužės iki 2013 kovo, pradedant maždaug dviem mėnesiais po to, kai įsiplieskė minėtas skandalas.
"Luisai, aš suprantu - būk stiprus. Paskambinsiu tau rytoj. Geriausi linkėjimai", - sakoma vienoje žinutėje, kurią M.Rajoy pasiuntė L.Barcenasui sausio 18 dieną, kai "El Mundo" paskelbė pirmuosius įtarimus dėl Liaudies partijos "juodosios buhalterijos".
"Nėra gerai mėginti nuspręsti, ką pasakysime arba komentuosime dėl dalykų, kurie turi būti pristatyti teismams, kuriuos visi privalome gerbti", - rašoma kitoje numanomoje M.Rajoy žinutėje.
Kilpa aplink premjerą veržtis pradėjo, regis, tada, kai L.Barcenasas teisme paliudijo, kad perdavė grynųjų M.Rajoy ir partijos lyderio pavaduotojai Mariai Dolores de Cospedal (Marijai Dolores de Kospedal).
Konservatyvus „El Mundo“ apskaičiavo, kad L.Barcenasas per du dešimtmečius išmokėjo M.Rajoy iš viso 343 700 eurų.
Skandalą tiriantis teisėjas Pablo Ruzas (Pablas Rusas) iškvietė M.D.de Cospedal rugpjūčio 14 dieną liudyti. Ji taip pat L.Barcenaso pareiškimus vadino melu.
Apklausa, kurios rezultatus liepos 21 dieną paskelbė „El Mundo“, parodė, jog beveik 90 proc. ispanų mano, kad M.Rajoy turėų pasiaiškinti parlamente.
Du trečdaliai apklaustųjų galvoja, kad M.Rajoy gavo tas išmokas, o penktadalis pareiškė priešingą įsitikinimą. Tačiau politikos analitikai nesitiki, kad M.Rajoy atsistatydins. Tokie atsistatydinimai buvo labai reti Ispanijos politikoje nuo pat demokratijos atkūrimo 1978 metais.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.