• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvusio politiko, susijusio su JAV prezidentu, skambučiai atskleidžia jo ryšį su Rusijos mafijos Ispanijoje klanu, praneša „El Pais“.

Buvusio politiko, susijusio su JAV prezidentu, skambučiai atskleidžia jo ryšį su Rusijos mafijos Ispanijoje klanu, praneša „El Pais“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanijos policijos Antrasis specialusis centrinis padalinys mažiausiai du metus įrašinėjo daugybę telefoninių pokalbių tarp Aleksandro Porfirijevičiaus Toršino, buvusio Rusijos Dūmos pirmininko, palaikančio gerus santykius ir ryšius su Vladimiru Putinu ir Donaldu Trumpu, ir jo patikimo draugo Aleksandro Romanovo. Ataskaita iš padalinio gauta 2016 metų birželio 14 dieną, ją sudaro 33 skirtingi skambučiai, kurie buvo atlikti tarp 2012 metų rugpjūčio 7 ir 2013 gegužės 13 dienos. Iš skambučių įrašų paaiškėjo, kad A. Toršinas yra įsitraukęs į A. Romanovo šešėlinį viešbučių verslą.

REKLAMA

A. Romanovas buvo suimtas 4 metams už pinigų plovimą ir buvo priverstas atiduoti viešbutį „Mar i Pins“ Maljorkoje valstybei. Į šį viešbutį rusų kriminalinė organizacija „Taganskaja“ investavo daugiau nei 15 milijonų eurų. Ši kriminalinė gauja jau nuo 90-ųjų užsiima šantažu, turto prievartavimu bei užsakomosiomis žmogžudystėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Policijos tyrime pabrėžiama, kad ryšys tarp A. Toršino ir A. Romanovo siekia 1995 ir 1998 metus, kai A. Romanovas užėmė Rusijos Centrinio banko reprezentacinio direktoriaus pareigas, o Toršinas buvo jo tiesioginis viršininkas. Jų draugystė taip sustiprėjo, kad buvęs Rusijos politikas tapo A. Romanovo (53 metų) bei jo žmonos Natalijos Vinogradovos (taip pat 53 metų) sūnaus krikšto tėvas. Pastaroji pažinojo A. Toršiną, nes anksčiau dirbo Rusijos Senate.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pokalbiai tarp A. Toršino ir A. Romanovo, kuris buvo pavaldus rusų politikui, nepaliko abejonių Policijos kapitonui, kuris ištyrė bylą ir parengė slaptą ataskaitą, patekusią dienraščiui El País į rankas. Šis dokumentas, pavadintas „Aleksandras Porfirijevičius Toršinas Operacijoje Dirieba“, nėra įtrauktas į teismo bylą ir yra atiduotas Antikorupciniam biurui. Tame pačiame dokumente A. Toršinas minimas kaip Ispanijoje išplautų pinigų ir tų, kuriuos investavo „Taganskaja“, savininkas.

REKLAMA

A. Toršinas ėmėsi apsaugos priemonių ir kartais skambindavo net iš žmonos telefono. Tokiame sraute skambučių atsiranda skambučių ir iš fiksuotojo ryšio telefono 74956925921, kuris atitinka Rusijos Federacijos Tarybos pirmininko pirmojo pavaduotojo oficialaus kabineto tel. numerį (t.y. A. Toršino darbo vietos tel. numerį). Kai A. Romanovą sulaikė ir apieškojo jo namus, buvo surasta užrašų knygutė, kurioje buvo užrašytas elektroninis paštas [email protected]. Taip pat buvo rasti oficialūs Rusijos prokuratūros dokumentai.

REKLAMA

Pareigūnų parengtame dokumente apie minėtuosius skambučius tarp A. Toršino ir A. Romanovo yra frazės, kurios patvirtina policijos tyrėjų įsitikinimą, kad Ispanijoje ,,išplauti pinigai“ tikrai buvo A. Toršino. ,,Krikštatėvis (kaip A. Romanovas vadino A. Toršiną) negali čia pirkti (Ispanijoje), nes yra valstybės tarnautojas ir jam tai yra uždrausta“; ,,Jei viršininkas tai pirks (viešbutį „Mar i Pins“), norėčiau jam vadovauti“; ,,Viršininkas liepė pirkti viešbutį, nes turi dvi dukras ir nori, kad viena iš jų jį paveldėtų, taip pat akcijų paketus“; ,,Manai, kad viršininkas nori pirkti vieną ar kelis? Dabar man liepė pirkti vieną, nes yra atsargus ir jei mes jau bendrasavininkiai...“, viename iš pokalbių, kurių klausėsi teisėsauga, kalbėjo A. Romanovas. Kituose dar kartą pabrėžia, kad A. Toršinas yra 80 % viešbučio „Mar i Pins“ akcijų savininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sužinojęs, kad jį seka, rusų politikas išvengė arešto

Išanalizavus visus pokalbius, įrašytus nuo tyrimo pradžios, paaiškėjo, kad Aleksandras Porfirijevičius Toršinas yra tas žmogus, kuris iš Rusijos vadovauja ,,pinigų plovimui“, kurį Aleksandras Romanovas plėtoja Ispanijoje. Jis veikia kaip nominalus/fiktyvus direktorius ir taip dangsto rusų politiką ir jo investicijas tiek į Rusiją, tiek ir į Ispaniją“, rašoma 2013 metais liepos mėnesį parengtoje ataskaitoje, porą savaičių prieš tai, kai A. Toršinas pranešė telefonu, kad ketina vykti į Maljorkos Palmą, nes planuoja rugpjūčio 21 dieną dalyvauti A. Romanovo gimtadienyje. Kelionė buvo atidėta paskutinę minutę ir taip A. Toršinas išvengė sulaikymo.

REKLAMA

A. Toršino kelionė į Ispaniją paskatino tyrėjų ir prokurorų lūkesčius, nes tuometinis senatorius pareiškė, kad dalyvaus lydimas keleto su tyrimu susijusių žmonių. ,,Buvo suplanuota sulaikymo operacija, vienas prokuroras liko budėti, nes likusieji atostogavo“, aiškina vienas teisės šaltinis. ,,Kai lėktuvas iš Rusijos atvyko be Toršino, labai nusivylėme“. Nuo tada A. Toršino žinučių ir skambučių turinys radikaliai pasikeitė. Žinojo, kad jį įtariame“, teigia vienas iš tyrimo šaltinių. Antikorupcinio biuro šaltiniai patvirtina, kad Generalinė prokuratūra davė leidimą jį suimti, bet įtariama, kad nutekėjo informacija ir Rusijos politikas nusprendė, kad keliauti į Ispaniją būtų per daug pavojinga.

REKLAMA

Surado užtarėjų

Kelių teismo šaltinių teigimu, buvo neįmanoma tikėtis, kad Rusijos politikas bus sulaikytas ir nėra visiškai jokių vilčių, kad atsakingos Rusijos institucijos jį perduos ir jis bus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. ,,Pagrindinis tikslas buvo atgauti viešbutį. A. Toršino paieškos būtų tik atidėliojusios jo bylą ilgam laikui ir tikimybė jį surasti būtų lygi nuliui, nes Rusija nebuvo pasirengusi bendradarbiauti. Kadangi A. Toršino Ispanijoje nebuvo, nebuvo ir garantijų, kad jis bus surastas“, rašoma viename iš tyrimo šaltinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju Aleksandro Toršino atvykimas būtų sukėlęs įtampą ir nesutarimus tarp asmenų, atsakingų už policijos tyrimą ir kai kurių jos vadų Madride, kurie pareiškė prieštaravimą dėl A. Toršino sulaikymo, jei jis peržengtų Ispanijos teritoriją.

Romanovo gynyba prokurorui leido suprasti, kad A. Toršinas Maljorkos Palmoje vyksiančiame teisme pasirodys kaip liudytojas, bent jau taip turėjo būti anot antikorupcinę veiklą tiriančio prokuroro šaltinių, tačiau taip neįvyko. ,,Manome, kad jei jis būtų atvykęs, jam būtų tekę čia pasilikti. Rabinovičiui ir kiti dviems rusų mafijozams, kurie galėtų atsirasti byloje kaip liudytojai, buvo pasiūlyta liudyti, bet, žinoma, jie nepasirodė“, leidiniui patvirtino teismo šaltinis.

REKLAMA

Praėjusių metų gegužės mėnesį A. Romanovas buvo suimtas ir nuteistas 2 metams kalėjimo ir gavo baudą, siekiančią 4,2 milijonų eurų už pinigų plovimą, metus ir devynis mėnesius už suklastotus dokumentus ir baudą dvyliką mėnesių kasdien mokėti po 100 eurų už paslapčių atskleidimą. Jo žmona Natalija Vinogradova ir kiti šeši bendrininkai gavo mažesnes bausmes. Pagal nutartį A. Romanovas grąžino viešbutį Ispanijos valstybei, o antikorupcijos komisijos prokurorai panaikino kaltinimus dėl jo priklausymo nusikalstamai organizacijai.

Pagal užsienio spaudą parengė Saulė Nikartaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų