Hakeriai nusitaikė į išmaniuosius telefonus. Saugumo ekspertai aptiko dar vieną rūšį programų, kurios nusitaikė į išmaniuosius telefonus, veikiančius su Google operacine sistema Android. Programa ne tik užrašo visą informaciją apie priimtus bei skambintus skambučius, bet ir užrašo pačius pokalbius.
Programa pastebėta praėjus mėnesiui po to, kai tyrėjai aptiko saugumo skylę Apple kompanijos iPhone telefonuose. Ši saugumo skylė privertė Vokietijos vyriausybę kreiptis į Apple pranešant apie grėsmės svarbą.
Saugumo ekspertai pastebi, kad išmaniųjų telefonų patiriamų atakų skaičius labai greitai auga, bei atakų vykdytojų kuriami metodai taip pat tampa išmoningesni.
„Mes dabar esame mobilių telefonų kenkėjiškų programų (angl. malware) eksperimentinėje fazėje, kai blogi berniukai pradeda kurti savo biznio modelius,“ - pasakė Kevinas Mahaffey, kuris yra vienas iš firmos Lookout Inc., esančios San Franciske ir užsiimančios mobilių telefonų saugumo programų kūrimu, steigėjų.
Piktadariai jau kelis dešimtmečius „užkrečia“ personalinius kompiuterius kenkėjiškomis programomis. Dabar jie greitai persiorentuoja ir nukreipia savo energiją į išmaniuosius telefonus, nes šie įrenginiai tampa neatsiejama kasdieninio gyvenimo dalimi.
Šiuo metu apie trisdešimt aštuoni procentai suaugusių Amerikos gyventojų naudojasi iPhone, BlackBerry ar kitais mobiliaisiais telefonais, kuriuose yra įdiegtos Android, Windows ar WebOS operacinės sistemos. 2007 metais išmaniųjų telefonų savininkų tebuvo šeši procentai. Tais metais buvo išleistas pirmasis iPhone telefonas, kuris ir davė postūmį visai industrijai. Išmaniųjų telefonų patogumas, kai galima tvarkyti savo skaitmeninį gyvenimą naudojant vieną įrenginį, vilioja ir kriminalinį pasaulį.
Išmanieji telefonai vienu metu tapo piniginėmis, elektroninio pašto dėžutėmis, foto albumais bei staliniais kalendoriais. Kadangi savininkai yra tiesiogiai susiję su paslaugomis, kurias teikia jų išmanieji telefonai, tai atsiveria naujos finansinių atakų galimybės. Blogiausios programos gali paskambinti nenorimais „brangiai kainuojančiais“ numeriais, užrašyti pokalbius, perimti tekstinius pranešimus bei persiųsti visus elektroninio pašto laiškus, fotografijas bei kitą privačią informaciją tiesiai į nusikaltėlių serverius.
Lookout nustatė, kad šiuo metu per dieną įvyksta apie tūkstantis bandymų įdiegti piktybines programas telefonuose, kurie turi apsaugines programas. Sausio mėnesį buvo užregistruota apie keletas šimtų tokių bandymų. Bandymų skaičius dvigubėja kas kelis mėnesius. Apie vienas milijonas gyventojų susidūrė su kenkėjiškomis programomis šių metų pirmąjį pusmetį.
Google kompanija pašalino apie šimtą kenkėjiškų programų iš savo Android papildomų programų parduotuvės. Viena, ypatingai daug žalos daranti, programa buvo parsisiųsta daugiau kaip 260 000 kartų iki ji buvo pašalinta. Android yra pati populiariausia išmaniųjų telefonų operacinė sistema. Ja naudojasi daugiau kaip 135 milijonai vartotojų visame pasaulyje.
Pasaulio didžiausia saugumo programas kurianti kompanija Symantec Corp. taip pat pastebi išaugusį kenkėjiškų programų, skirtų išmaniesiems telefonams, skaičių. Praėjusiais metais kompanija nustatė tik penkias tokias programas, veikiančias Android operacinėje sistemoje. Šiais metais jau užregistruota devyniolika tokių programų. Be abejonės, toks skaičius nublanksta prieš šimtus tūkstančių programų, darančių žalą personaliniams kompiuteriams kiekvienais metais. Tačiau ekspertai sako, kad tai tik laiko klausimas, kol kriminalinis pasaulis susigriebs.
„Blogi berniukai eina ten, kur yra pinigai, - pasakė Charlie Milleris, kuris yra pagrindinis tyrimų konsultantas, dirbantis Accuvant Inc. saugumo firmoje, bei žymus mobilių įrenginių hakeris. - Kai vis daugiau ir daugiau žmonių naudoja telefonus bei laiko duomenis telefonuose, o kompiuteriai pasidaro mažiau svarbūs, tai blogi berniukai seka irgi iš paskos. Blogi berniukai yra protingi. Jie žino, kada yra prasmė pakeisti kryptį.“
Kai iškyla saugumo klausimas, tai išmanieji telefonai susiduria su tokiomis pačiomis problemomis kaip ir kompiuteriai.