Praėjus 4 mėnesiams po fantasto Arthuro Clarke‘o mirties pasirodo paskutinė jo knyga, praneša „Lietuvos žinios“.
Rugpjūtį prekystalius pasieks vieno žymiausių pasaulyje fantastikos autoriaus, britų rašytojo A.Clarke‘o kūrinys - „Paskutinė teorema“ („The Last Theorem“). Anksčiau šiemet veikalą už šešiaženklę sumą įsigijo leidykla „HarperCollins“.
Knyga taip ir būtų likusi nebaigta, tačiau jos autorius, savo kūriniuose nuspėjęs daugelį šių dienų realijų, tokių kaip geostacionarūs palydovai ir kosminės stotys, regis, taip pat nujautė savo pabaigą ir laiku paprašė kolegos, amerikiečių fantasto Frederiko Pohlo, pagalbos. Šis, kaip ir A.Clarke‘as, pelnė „Žanro meistro“ titulą, kurį suteikia Amerikos mokslinės fantastikos rašytojų asociacija.
F.Pohlas papasakojo, kaip baigė tai, ką pradėjo A.Clarke‘as, ir atskleidė kai kurias knygos turinio paslaptis. Knyga pasakoja apie ateivių, kurie kėsinasi įsiveržti į Žemę, sąmokslą, apie studentą, kuris mokosi astronomijos ir mėgina įrodyti Fermo teoremą, apie Jungtinių Tautų bombardavimo kampaniją ir kosminius liftus - jie, beje, yra dar viena didžiojo fantasto pranašystė. Daug kas knygoje paimta iš tamilų sukilėlių ir valdžios kovos Šri Lankoje, kurioje A.Clarke‘as gyveno nuo 1956 metų, ten ir mirė šiemet kovo 19 dieną būdamas 90 metų.
Kai abu rašytojai prieš 30 metų keliavo po Japoniją skaitydami paskaitas, A.Clarke‘as labai dažnai klausydavosi žinių: tuo metu Šri Lankoje vyko mūšiai, o fronto linija artėjo prie jo paties nardymo mokyklos salos pakrantėje. „Neįmanoma rašyti mokslinės fantastikos vakuume, ignoruojant tai, kas vyksta čia ir dabar“, - sakė F.Pohlas.
Jo žodžiais, A.Clarke‘as paprašė jo pagalbos jausdamas, kad liga jį ryja vis labiau. Jis sakė kartą prabudęs ir supratęs, jog nežino, kaip parašyti visa tai, ką buvo anksčiau sumanęs. „Visi tie siužetai tiesiog išgaravo iš mano galvos“, - sakė jis.
Ir tada F.Pohlas ėmėsi A.Clarke‘o užrašų, aptardavo su juo kiekvieną detalę. Palaipsniui tai virto knyga. Legendinės „Kosminės odisėjos“ autorius vėl siunčia savo palinkėjimą į Žemę iš tolimųjų žvaigždžių.