Islandijos premjerė Johana Sigursdottir teigia, kad šalis svarsto galimybę vietoj euro rinktis Kanados dolerį, informuoja „EUobserver“.
„Turime pasirinkti, ar atsisakyti Islandijos suverenumo monetarinėje politikoje ir įsivesti kitos valstybės valiutą, arba tapti Europos Sąjungos (ES) nare“, - savo socialdemokratų partijos susirinkime savaitgalį sakė J. Sigursdottir.
Šalies užsienio reikalų ministerijos atstovas vėliau paaiškino, kad, pačios premjerės nuomone, narystė ES yra geriausias pasirinkimas.
Referendumas dėl Islandijos narystės ES turėtų vykti kitų metų pradžioje, tačiau dėl skolų krizės pasitikėjimas Europos Sąjunga labai sumažėjo.
Valdančioji partija, kuri pirmoji pasiūlė tokią mintį, mano, kad Kanados doleris yra tinkamesnis pasirinkimas nei euras.
Remiantis apklausų rezultatais, septyni iš 10 Islandijos gyventojų nori atsisakyti kronos, tačiau islandai neišsirenka tarp euro ir Kanados dolerio. Apklausų rezultatai taip pat atskleidžia, kad vos 26 proc. gyventojų nori prisijungti prie ES.
Kanados ambasadorius Islandijoje neseniai valstybiniam transliuotojui sakė, kad Otava „yra pasirengusi aptarti šį klausimą“.
Bankų krizė 2008-aisiais labai pakenkė Islandijos ekonomikai ir šalis buvo priversta iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir kitų kreditorių pasiskolinti 7,5 mlrd. eurų. Dėl krizės taip pat nukentėjo žmonių santaupos ir pensijos. Nuo to laiko Islandijos ekonomika atsigavo - TVF šiems metams prognozuoja 2,5 proc. ekonomikos augimą, o nedarbo lygis sumažėjo iki 7 proc. - tačiau bankų drama dar nenuslopo.
Didžioji Britanija ir Nyderlandai teigia, kad šalis joms vis dar skolinga 4 mlrd. eurų. Anksčiau surengtame referendume Islandija atsisakė sumokėti šiuos pinigus, todėl jos santykiai su minėtomis valstybėmis pašlijo.
Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas teigiamai įvertino Islandijos galimybes artimiausiu metu įstoti į ES.
Parlamentas tikisi, kad Islandija galės artimiausiu metu įstoti į ES, nes tai yra viena iš seniausių demokratinių Europos valstybių ir jos pažanga siekiant narystės ES yra akivaizdi. Nors ginčas dėl europiečių indėlių, laikytų žlugusiame „Icesave“ banke, dar neišspręstas, jis neturėtų sukliudyti Islandijos stojimui į ES, mano europarlamentarai.