• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apsvaiginimo ir prievartos istorijoms plintant socialinėje erdvėje, ekspertė dalinasi merginų istorijomis, paaiškina, kas vyksta prievartautojų galvoje prieš darant nusikaltimą. Tačiau merginos, išgyvenusios košmarą, vis dar dažniau renkasi tylėti, o naktiniai klubai nereaguoja, iki kol žiaurios patirtys neatsiduria viešumoje. 

Apsvaiginimo ir prievartos istorijoms plintant socialinėje erdvėje, ekspertė dalinasi merginų istorijomis, paaiškina, kas vyksta prievartautojų galvoje prieš darant nusikaltimą. Tačiau merginos, išgyvenusios košmarą, vis dar dažniau renkasi tylėti, o naktiniai klubai nereaguoja, iki kol žiaurios patirtys neatsiduria viešumoje. 

REKLAMA

Sociologės, organizacijos, teikiančios pagalbą nukentėjus nuo seksualinio smurto, „Ribologija“ bendraįkūrėjos Redos Jureliavičiūtės vertinimu, didžiausia problema yra ta, kad neretai seksualinis smurtas eina koja kojon su narkotinėmis medžiagomis, todėl dažnu atveju aukos negali prisiminti, ką patyrė, ir pagalbos nesikreipia. 

„Neatsimena 2,5 ar net 10 valdandų, kas tuo metu buvo, kas tau darė, ką tau darė, todėl į pagalbą praktiškai nesikreipia, nes neturi ką pasakyti policijai ar gydytojams“, – patikina R. Jureliavičienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Nuaidėjus šokiruojančioms istorijoms apie apsvaiginimą ir prievartą sostinės klube „Opium“, institucijos imasi veiksmų ir pataria, kaip elgtis jaučiant pavojų. 

REKLAMA

Dalinasi istorijomis: „Atsibunda be kelnaičių nežinomoje vietoje“

Nepaisant to, kad aukos dažnai neprisimena patirto seksualinio išnaudojimo, trauma dėl to ne mažesnė, sako organizacijos bendraįkurėja. 

„Atsibunda be kelnaičių nežinomoje vietoje arba jaučia, kad buvo santykiauta, randa spermos žymių, bet neatsimena ir gali visą gyvenimą galvoti, kas tą naktį nutiko“, – pasakoja sociologė. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ekspertės, svaigintojai savo veiksmus planuoja ir tai nebūna atsitiktinumas, tuo tarpu nukentėjusieji su pasekmėmis turi gyventi visą gyvenimą. 

Barai ir naktiniai klubai, pasak R. Jureliavičienės, nėra pasiruošę reaguoti į apsvaiginimo ir vėliau seksualinio išnaudojimo atvejus. 

„Klubai ir barai, jie žino, jie mato, kas pas juos vyksta, tiesiog neturi resursų, kaip spręsti. Žmonės kartais nežino kaip reaguoti, tai reikia darbuotojus mokyti ir šviesti, kaip elgtis, nors suprantu, kad darbuotojų kaita naktiniuose klubuose didelė, bet visada galima daryti daugiau, kad vieta būtų saugi“, – teigė ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasimatymuose pila išprievartavimo narkotikus į gėrimus

Tačiau, anot jos, netrūksta atvejų, kuomet moterys, apsvaigintos narkotikais, jaučia gerokai didesnį potraukį ir elgiasi taip, kaip niekad nesielgtų blaivos. 

„Atsimena taip, kad jautė norą, euforiją ir pasakoja, kad gali ryti tą kitą žmogų, nes nori, ir tai nėra normalus elgesys, o tiesiog narkotinių medžiagų efektas“, – dalinasi pasakojimais R. Jureliavičienė. 

REKLAMA

Tiesa, neretai ir pasimatymuose aukoms nežinant į gėrimus pripila panašaus poveikio medžiagų, vadinamų išprievartavimo narkotikais. 

„Jeigu trumpą laiką bendrauji su žmogumi iki kelių mėnesių, tai nueini į tualeta, juk nuo tokio žmogaus nesaugosi savo gėrimo, nes pasitiki žmogumi, negalvoji, kad tave bandys išprievartauti ar nužudyti“, – kalba   „Ribologija“ bendraįkūrėja. 

REKLAMA

Vis dėlto moterims ir vyrams dėl tokių patirčių pasekmės gali jaustis visą gyvenimą. Anot ekspertės, jie gali susidurti su nuolatiniu nesaugumo jausmu, nepasitikėjimu žmonėmis, depresija ir didelėmis baimėmis. 

Atskleidžia, kaip mąsto priekabiautojai ir ką daryti jaučiant pavojų

R. Jureliavičienė pabrėžia, kad seksualinis smurtas nėra aistros nusikaltimas, o tik galios ir noro kontroliuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat apsvaiginimas ir po to seksualinis išnaudojimas visada būna planuotas ir nėra atsitiktinis, pažymi ji. 

„Tai yra veiksmas, kurį žmogus žino, kad įgyvendins, o ne šovė į galvą ir padaro. Jau perkant medžiagas supranti, ką darai, nors nebūtinai turi suplanavęs konkrečią auką. Dažnai suveikia ir nebaudžiamumo aspektas, nes jie dažnai nesulaukia jokių pasekmių, niekas nesužino, todėl tą veiksmą leidžia sau kartoti“, – paaiškina sociologė. 

REKLAMA

Tikslas esą dažniausiai būna pasinaudoti, išprievartauti, padaryti žmogų neveiksniu, kad šis nesipriešintų ir neatsimintų, kas įvyko. 

„Aišku, svaiginantis žmogus ir sukasi aplinkui, laukia kažkokio poveikio ir merginas namo parsiveža dažniausiai norėdamas išprievartauti, bet būna, kad svaigina su tikslu sumušti“, – dažniausią scenarijų pamini R. Jureliavičienė.  

REKLAMA

Dar lapkričio pradžioje socialinėje erdvėje viena po kitos plito istorijos, kaip merginos buvo apsvaigintos Vilniaus naktiniame klube „Opium club“. Savo ruožtu naktinis klubas informuoja, kad mokymus savo darbuotojams apie tai vykdo

„Baro darbuotojai žino slaptą pagalbos šauksmą – „Angel Shot“. Patyrus smurtą, diskriminaciją, priekabiavimą, apsinuodijus, įtarus apsinuodijimą ar tiesiog pasijutus nejaukiai – eikite prie baro ir užsisakykite „Angel Shot“. Klubo kolektyvas padės susiorientuoti, adekvačiai įvertinti situaciją, o esant reikalui bus kreiptasi ir į policiją“, – pataria „Opium club“ atstovai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naktiniai klubai reaguoja tada, kai istorijos tampa viešos

Tačiau kai kuriais atvejais lankytojai skundžiasi, jog patiems naktiniams klubams ir jų darbuotojams nesvarbu, kad juose nesaugu, iki kol nukentėjusiųjų istorijos neišlenda į viešumą.

„Iš tikrųjų liūdna, kad reikia palaukti, kol įvyks didelis skandalas žiniasklaidoje, kad visi pradėtų kalbėti ir judėti.  Aišku, tuo pačiu būna didelis kiekis visokių gandų ir netikrų kaltinimų“, – pažymi Vilniaus naktinio aljanso vadovas Markas Adamas Haroldas.

REKLAMA

Jis pripažįsta, kad naktiniai klubai paprastai neturi prevencinės strategijos užkirsti apsvaiginimams ir prievartavimams kelią. 

„Ar naktinis klubas turi kažkokią rašytinę strategiją, kaip ką daryti tokiais atvejais, aš manau, kad ne ir tikrai yra informacijos trūkumas ir tikrai dėl to buvo įsteigtas naktinis pjūvis, kad mes galėtumėme kuo daugiau skleisti tą informaciją. Bet aš nesu girdėjęs, kad klubui nerūpėtų, kai tokie dalykai vyksta“, – sako jis. 

REKLAMA

Naktiniai klubai taip pat nėra linkę apie šokiruojančias lankytojų patirtis kalbėti viešai, mat čia nėra linksma tema. 

„Jie nenori kalbėti apie tai viešai, nes čia nėra linksma tema, bet savo ofisuose ir biuruose dirbame, kad to būtų kuo mažiau“, – tikina Vilniaus naktinio aljanso vadovas. 

Tačiau savivaldybė, pasak jo, yra paruošusi strateginį planą, kaip tvarkytis su šia problema naktiniuose klubuose, tai naktiniams klubams belieka jį vykdyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar jau negali sakyti, kad jie nežino, kaip elgtis, nes gali jungtis prie bendros kampanijos, kuri yra mokslais pagrįsta“, – tvirtina Vilniaus naktinio aljanso vadovas. 

Lauros istorija, kaip buvo apsvaiginta viename Vilniaus bare

Anksčiau naujienų portalo tv3.lt kalbinta 21 metų Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasidalino istorija, kaip prieš kelis mėnesius apsilankiusi viename sostinės barų, tikėtina, buvo apsvaiginta nepažįstamų vyrų. 

„Jie prie mūsų nelindo, tik sakė, kad nori pašokdinti ir užkalbinti. Mes labai nekreipėme dėmesio, smagiai leidom laiką ir tada pamatėm, kad jie tiesiog ateina su Margaritos kokteiliais. Iki šiol juos prisimenu“, – pridurdama, kad nuo tada nebegali gerti šio kokteilio, pasakoja Laura. 

Išgėrus kokteilį, po kelių minučių, merginai pablogėjo koordinacija, aplinkos suvokimas ir apėmė silpnumas.

„Man tiesiog pradėjo temti akyse, aš pasakiau merginoms iš karto, kad turiu išeiti į lauką ir su manim abidvi išėjo. Kai visiškai užtemo akys, aš sąmonės nepraradau, bet nuo tada man tamsu, mažai ką prisimenu“, – paminėjo ji. 

Ištėmpė už plaukų ir reikalavo 100 eurų

Vėliau išsikvietus taksi namo, merginą pykino visą kelią, bet kalbėti ji negalėjo, todėl vairuotojui nepasakė, kad ją išleistų į lauką.

REKLAMA

Esą vairuotojas merginai apsivėmus ėmė ant jos rėkti, ištempė iš automobilio ir reikalavo 100 eurų už automobilio valymą. 

„Jis paėmė mane už plaukų ir už apykaklės, tada tiesiog atidaręs dureles ištraukė mane, aš nukritau ant kelių. Kitą rytą turėjau mėlynes ant kelių. Rėkė, kad arba aš jam sumoku už valymą, arba jis kviečia policiją.

Aš nelabai suvokiau, kas vyksta, o jis prašė pervesti tuos pinigus, bet aš nesugebėjau net telefono kodo suvesti ir atrakinti, tai negalėjau jam pervesti pinigų, nors tuo metu norėjau“, – pasakoja Laura. 

Vis dėlto minėtus pinigus vairuotojui sumokėjo merginos vaikinas nežinodamas, kas įvyko. Po šios patirties Laura apie tai kalbėti nenorėjo ir daug ko neatsiminė, todėl niekur nesikreipė pranešti apie įvykį.

Mergos prisigeria ir nebeatsimena su kuo gere ir kiek gere. O jei barmenai tokius fintus isdarineja, tai bylas kelti ir pasodinti. Nejaugi negali pareigunai pasekti ar tokie dalykai vyksta baruose.
dalba jobų, kurie pastoviai kaltina aukas ir pateisina žagintojus, tol tos aukos ir tylės, o tie padugnės žagintojai toliau siaus.
Kad gal be kelnaiciu jau ten nueinate, kai toks protelis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų