Organizacijos „Eurovanille“ duomenimis, vanilės ankščių kaina kiek anksčiau šią vasarą viršijo 600 JAV dolerių už kilogramą kartelę, nors dar 2011 metais ji nesiekė 25 JAV dolerių.
Rugpjūtį kaina sumažėjo iki maždaug 500 JAV dolerių už kilogramą, tačiau tiekimo apimtys yra mažesnės negu įprasta. Prastesnė yra ir kokybė.
Tai lėmė nepalankios oro sąlygos Madagaskare, kuris yra didžiausias natūralios vanilės tiekėjas pasaulio rinkoje (80–85 proc.). Dėl sausros ir atogrąžų ciklono paskutinis derlius buvo daugiau kaip trečdaliu mažesnis negu tikėtasi.
Didžiausią neigiamą poveikį vanilės deficitas padarė brangių rūšių ir amatininkų gaminamiems ledams (gaminant pigesnius ledus jau seniai naudojama dirbtinė kvapioji medžiaga). Kai kuriems Europos ir JAV gamintojams, įskaitant ledainių „Oddono“ tinklą Londone, teko išbraukti vanilinius ledus iš savo asortimento.
O kitoms įmonėms teko gerokai padidinti šių ledų kainas, rašo britų verslo dienraštis „The Financial Times“. Pavyzdžiui, „Nestle“ ledų „Moevenpick“ kainą Šveicarijoje šiemet pakėlė 2,5 procento.
Kai kuriuose JAV regionuose vanilė dėl deficito parduodama partijomis, o ne sveriama. Vietoj 120–140 ankščių – o toks kiekis sveria maždaug vieną svarą – vanilės ekstrakto ir ledų gamintojai dabar perka 25 ankščių partijas, rašo leidinys BDN.
„Eurovanille“ ekspertai laukia spalio–lapkričio mėnesių – kvapiosios vanilės žydėjimo Madagaskare sezono, kad galėtų įvertinti kitų metų derliaus perspektyvas. Kartu organizacija toliau įgyvendina projektus Indijoje, Indonezijoje ir Papua Naujojoje Gvinėjoje, siekdama įvairinti vanilės tiekimo šaltinius.
Vanilė plačiai naudojama konditerijoje ir alkoholinių gėrimų gamyboje, taip pat tabako ir parfumerijos pramonėje. Sunkius laikus vanilės rinka išgyvena jau ne pirmą kartą – 2003 metais dėl tiekimo sutrikimų jos kainos taip pat buvo gerokai pakilusios.
Tačiau 2005–2014 metais vanilės pasiūla ėmė gerokai viršyti paklausą, nes didelės 2003 metų kainos Madagaskaro ūkininkus paskatino auginti būtent šią kultūrą. Kritus kainoms ir dėl pasaulinės finansų krizės sumažėjus paklausai, daugelis gamintojų patyrė nuostolių, tad ėmė auginti pelningesnes kultūras.