Analitikų teigimu, lėtesnę nei tikėtasi rinką šių metų pradžioje lėmė Rusijos embargas, krizė Ukrainoje bei netikrumas dėl Graikijos ateities euro zonoje, be to, euro įvedimo efektas nedavė lauktų rezultatų. Didžiausiu aktyvumu sandorių rinkoje išsiskyrė bankininkystės ir draudimo sektoriai, taip pat vyko aktyvi informacinių technologijų bei telekomunikacijų rinkos konsolidacija.
Slopino neapibrėžtumas užsienio rinkose
„Šie metai yra mažiau aktyvūs nei tikėjomės pernai gruodį. Praėjusių metų pabaigoje atrodė, kad bus daugiau optimizmo ir bus didesnė įtaka iš prisijungimo prie euro zonos, vadinamosios euro euforijos, kuri turėjo teigiamą efektą Latvijoje ir Estijoje. Mums tą euforiją sumažino Ukrainos krizė, Rusijos embargas ir situacija su Graikijos išėjimo iš euro zonos rizika. Tvyrojusi įtampa ir netikrumas įtakojo sandorių rinką, sumažino aktyvumą. Tiesa, metų pabaigoje rinka pamažu atsigavo, sandoroių padaugėjo“, - BNS dar prieš paskelbiant apie „Bitės“ sandorį sakė advokatų kontoros „Sorainen“, kuri sandoryje atstovavo „Bitės“ pirkėjai bendrovei „Providence Equity Partners“, vadovaujantis partneris Laimonas Skibarka.
Praėjusią savaitę paskelbta, kad privataus kapitalo investicijų bendrovė „Mid Europa Partners“ pasaulinei fondų valdymo bendrovei „Providence Equity Partners“ už neskelbiamą sumą parduoda „Bite Finance International“ grupę.
„Šis sandoris ir tokio pasaulinio lygio žaidėjo kaip „Providence Equity“ atėjimas į mūsų regioną yra labai gera žinia visai Baltijos šalių rinkai. Nors sandorio vertė neskelbiama, akivaizdu, kad tai didžiausias įsigijimo sandoris Baltijos šalyse pastaraisiais metais“, - šią savaitę BNS sakė L.Skibarka.
„Sorainen“ partneris Sergejus Butovas pažymi, kad aktyvumą taip pat galėjo lemti gerėjantys įmonių rezultatai ir jų savininkų noras gauti didesnę naudą.
„Verslo vystytojai, savininkai pajuto, kad dabar yra geras metas kilstelėti savo verslą, nes euro įvedimas, bent vartojimo sektoriuje, davė gerą postūmį. Dėl to šiemet nemažai verslų pademonstruos geresnius rezultatus, tai reiškia, kad tuos pelnus reikia parodyti šiemet ar kitąmet, ir tada išėjimas į sandorį leidžia pasiekti geresnę sandorio vertę. Dalis Lietuvos verslo tyčia pristabdė išėjimus, laukia rezultatų, kad galėtų užsitikrinti geresnę vertę“, - BNS sakė S.Butovas.
Vidinių sandorių metai ir „Bitės“ paskatintas rekordas
Investicinės bankininkystės įmonės „Summa Advisers“ vadovaujantis partneris Žygintas Mačėnas mano, kad šiuos metus galima būtų vadinti vidinių sandorių metais.
„2014 metai buvo geri, ir šie metai jau nelabai galėjo pakartoti, nes palyginamoji bazė šiems metams buvo nedėkinga. Pernai rinką išpūtė energetikai, PZU ir „Lietuvos draudimo“ sandoris. 2015 metus geriausiai būtų galima apibūdinti vidinių sandorių metais, nes du didžiausi sandoriai („Teo LT“ ir „Omnitel“ sandoris bei „Lesto“ ir „Lietuvos dujų“ reorganizavimas - BNS) yra vidiniai“, - BNS sakė Ž.Mačėnas.
Anot jo, paskelbus apie „Bitės“ sandorį, šių metų sandorių rinka gali būti rekordinė.
„Kol kas šio sandorio vertė nepaskelbta, bet jei bus panašu į „Omnitel“ sandorį (220 mln. eurų - BNS), tai bendrai gali gautis rekordiniai metai“, - teigė Ž.Mačėnas.
L.Skibarkos teigimu, „Teo LT“ ir „Omnitel“ sandorį bei „Lesto“ ir „Lietuvos dujų“ sujungimą galima laikyti pertvarkymo sandoriais, tačiau jie M&A rinkos statistikoje neatsispindės.
„Teo LT“ sandorio nėra, nes tai yra intragrupinis dalykas, kai tiesiog pakeičiamas valdymas grupėje. Tokių pertvarkymų gali būti labai daug, bet jie nekeičia jėgų išsidėstymo rinkoje. Tai labiau techninis veiksmas, o ne įsigijimo ar susijungimo sandoris“, - aiškino „Sorainen“ partneris S.Butovas.
Aktyviausi - bankai ir draudikai
Analitikų teigimu, šiemet sandorių rinkoje aktyviausi buvo finansų ir draudimo rinkos dalyviai, taip pat telekomunikacijų bendrovės.
„Bankų ir finansų sektorius buvo gana aktyvus: „Finasta“, PZU, „Danske“ ir „Swedbank“ sandoriai. Kitas aktyvus sektorius buvo komunikacijų, žiniasklaidos ir technologijų sektorius - „Baltnetos komunikacijų“ pardavimas, „Pigu“ grupės pardavimas, „Init“ ir „Cgates“ pirko kabelines televizijas“, - komentavo L.Skibarka.
Kitais metais tikimasi, kad finansų ir draudimo sektorius išlaikys lyderio pozicijas įsigijimų ir susijungimų rinkoje, taip pat aktyvumo tikimasi IT ir telekomunikacijų rinkoje.
„Norėtųsi, kad kažkas vyktų su energetikos ir infrastruktūros įmonėmis. Kalbant apie užprogramuotus sandorius, jei Konkurencijos taryba duos leidimą, įvyks „Danske Bank“ mažmeninės bankininkystės pardavimas, ir suma bus milžiniška“, - prognozavo Ž.Mačėnas.
„Manau, kad komunikacijų, žiniasklaidos ir technologijų sektorius išliks aktyvus, matysim daugiau sandorių. (...) Visada potencialo turi maisto sektorius, bet jis yra specifinis, kur yra daug šeimyninio verslo, kuris į sandorius nelabai eina. Be to, situacija po Rusijos embargo ir jo poveikis pablogino įmonių rezultatus ir dabar negeras laikas kažką parduoti, tad turbūt bus daugiau laukimo. Kitas įdomus dalykas yra švietimo sektoriaus konsolidacija - KTU (Kauno technologijos universitetas - BNS) perka ISM Vadybos ir ekonomikos universitetą ir tai yra geras pavyzdys, kad judesys čia prasideda“, - prognozavo L.Skibarka.
S.Butovo teigimu, taip pat galima sulaukti gamybos įmonių, ypač eksportuojančių, sandorių.
„Lietuvoje tokių įmonių yra nemažai, bet dauguma jų viešai nesirodo ir mažai kam žinomos. Kuo daugiau tokių įmonių vadovai sugalvos, kad jau laikas išeiti, ir kai juos savo radaruose pamatys investiciniai fondai, tuo tokių sandorių kitąmet bus daugiau“, - komentavo „Sorainen“ partneris.
Didžiausias sandoris - „PZU Lietuvos“ pardavimas
„Sorainen“ ir įsigijimų ir susijungimų tyrimų agentūros „Mergermarket“ šiemet Baltijos šalyse įvyko 42 sandoriai, kurių vertė buvo didesnė nei 5 mln. JAV dolerių (4,57 mln. eurų). 2014 metais įvyko 57 tokie sandoriai.
Finansų analitikų asociacijos BNS pateiktais duomenimis, šiemet didžiausias sandoris yra rugsėjį baigtas 66 mln. eurų vertės „PZU Lietuvos“ perleidimas Norvegijos draudimo bendrovei „ Gjensidige Forsikring“. Po jo sekė bendrovės „Atea Baltic“ už 10,4 mln. eurų įsigyta bendrovė „Baltnetos komunikacijos“, „Mezzanine Management“ fondo už 7 mln. eurų įsigyta Lietuvos komercinės šaldymo įrangos gamintoja „Freor LT“.
Į sandorių penketuką taip pat patenka Šiaulių banko už 6,2 mln. eurų iš „Invaldos INVL“ perimtas „Finatos“ bankas bei Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB), „BaltCap“, „Practica Capital“ ir „Octopus Investments“ 5,8 mln. eurų investicija į eismo tvarkaraščių sistemų kūrėją „Trafi“.
Į šiuos duomenis nebuvo įtrauktas „Bitės“ grupės pardavimo sandoris, kurio vertė kol kas yra neskelbiama. „Bitės“ sandorį tikimasi baigti kitų metų pirmąjį ketvirtį.