Žmonės gyvenamąją vietą gali palikti tik dėl svarbių priežasčių, vyresniųjų klasių mokiniai mokysis tik nuotoliniu būdu, o pradinukams nuo pirmadienio skelbiamos atostogos.
Darželinukus tėvams patariama vesti į darželius tik tuo atveju, jei nėra kitų alternatyvų.
Naujienų portalas tv3.lt skaitytojams pateikia atmintinę, kokie nauji apribojimai įsigalioja nuo trečiadienio ir kokių taisyklių būtina bei rekomenduojama laikytis.
Vyriausybė pirmadienį priėmė nutarimą dėl karantino griežtinimo ir rekomenduoja riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų paslaugų.
„Rekomendacija riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių“, – pažymėjo laikinasis premjeras Saulius Skvernelis.
Darbas – nuotoliniu būdu
Tiek privačiose, tiek valstybinėse įstaigose darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje.
„Privalomas nurodymas dirbti nuotoliniu būdu tiek viešoms, tiek privačioms įstaigoms, išskyrus tuos atvejus, kada neįmanoma užtikrinti darbo režimo dirbant nuotoliniu būdu“, – sakė S. Skvernelis.
Jis pažymėjo, kad kontroliuojančios institucijos kaip Valstybinė darbo inspekcija jau gavo nurodymus kontrolę griežtinti.
Tiems, kuriems nuotolinis darbas yra neįmanomas, Vyriausybė nurodo laikytis visų saugumo reikalavimų, „užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.“
Susitikimai ne daugiau nei 2 šeimų, asmeninėse šventėse – iki 10 žmonių
Vyriausybė nutarė, kad draudžiami didesni nei dviejų šeimų ar dviejų namų ūkių kontaktai, išskyrus atvejus, kai tai yra neišvengiama dėl reikalingo pagalbos suteikimo ir panašiai.
Taip pat draudžiamos asmeninės šventės, kuriose dalyvautų daugiau nei dvi šeimos, kurių bendras skaičius ne daugiau nei 10 asmenų.
Pirmadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kalbėjo, kad šiuo metu galiojančios karantino priemonės yra nebepakankamos, todėl reikėjo jas griežtinti.
Taip pat anksčiau Vyriausybė buvo nusprendusi nuo gruodžio 10 dienos leisti muziejų ir galerijų lankymą ne didesnėmis nei dviejų žmonių grupėmis, tokiomis pačiomis sąlygomis leisti ekskursijas, tačiau nauju nutarimu muziejų atvėrimo atsisakyta.
Pamokos – nuotoliniu būdu, o pradinukams nuo pirmadienio siūlomos atostogos
Ugdymas mokyklose pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas vykdomas nuotoliniu būdu, išskyrus specialiosiose mokyklose ir bendrojo ugdymo mokyklų specialiosiose klasėse ugdomus mokinius.
Iki šiol mokslas šalyje lapkričio 7-ąją įvedus karantiną, išskyrus ugdymą darželiuose bei pradines klases, vyko nuotoliniu arba mišriu būdu.
Mokykloms siūloma ankstinti pradinių klasių mokinių atostogas ir jas skelbti nuo gruodžio 14 dienos iki sausio 3 dienos.
Į darželius vesti, jei nėra kitos alternatyvos
Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vyks toliau tiesiogiai, bet ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.
Pasak laikinojo premjero S. Skvernelio, visi mokiniai mokslus tęs nuotoliniu būdu, o pradinukams atostogos prasideda nuo ateinančio pirmadienio. Rekomenduojama į darželius vaikus vesti tik nesant kitos alternatyvos.
Neformalusis vaikų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, kaip ir neformalusis suaugusiųjų švietimas, išskyrus aviacijos, jūrininkų bei transporto priemonių vairavimo praktinius mokymus, taip pat užsienio kalbos lygio mokėjimo vertinimo egzaminus asmenims, stojant į užsienio aukštąsias mokyklas.
Į parduotuvę – tik po vieną šeimos narį, aikštelėse užpildoma tik 20 proc. stovėjimo vietų
Parduotuvėse, turgavietėse ir kitose prekybos vietose turi būti nustatytas ilgesnis darbo laikas. Rekomenduojama, kad prekybos vietose lankytųsi tik vienas šeimos ar namų ūkio atstovas.
Taip pat, siekiant valdyti žmonių srautus ir mažinti susibūrimus, parduotuvėse rekomenduojama didinti veikiančių kasų skaičių, kad eilėse prie kasų nestovėtų daugiau nei 5 asmenys.
Vyriausybės nustatyti didesni prekybos ploto reikalavimai – vietoj 10 kv. m. ploto nustatomi:
- kai visas prekybos plotas yra iki 10 tūkst. kv. m., vienam lankytojui užtikrinti ne mažesnį kaip 15 kv. m. plotą,
- kai visas plotas yra virš 10 tūkst. kv. m. vienam lankytojui užtikrinti ne mažesnį kaip 30 kv. m. plotą.
Šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse leidžiama užpildyti ne daugiau kaip 20 procentų visų transporto priemonėms skirtų stovėjimo vietų, neįskaičiuojant darbuotojams bei neįgaliesiems skirtų transporto priemonių stovėjimo vietų.
Parduotuvės – be akcijų ir išpardavimų, ligoninėse ligoniai – be lankytojų
Nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių (išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kitų), kurios didina pirkėjų ir lankytojų srautus tam tikru itin trumpu laiku ir tam tikroje vietoje, išskyrus prekybą internetu.
Draudžiama apgyvendinimo paslaugoms teikti skirtų patalpų nuoma, subnuoma ar panauda, skirta privatiems renginiams, šventėms ar kitiems susibūrimams organizuoti.
Stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, kuriose gydomi COVID-19 liga (koronaviruso infekcijos) sergantys pacientai prireikus didinti lovų skaičių ir asmens sveikatos priežiūros paslaugų apimtis gydyti COVID-19 liga sergančius pacientus ir pasitekti personalą – planinių stacionarinių ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų apimties mažinimas ar šių paslaugų teikimo stabdymas, išskyrus pagalbą ir sveikatos priežiūros paslaugas, kurių nesuteikus pacientui atsirastų būtinosios medicinos pagalbos poreikis arba labai pablogėtų jo būklė.
Vyriausybė draudžia pacientų lankymą, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą gydančio gydytojo leidimu.
Stebėkite daugiau, tėvai nuotolinio mokymo neišsigąsta ir į pagalbą pasitelks senelius: