„Šis susitarimas atspindi būtent tokią prekybos politiką, kokios mes norime: tai turi būti ekonomikos augimą skatinanti priemonė, kuri ne tik būtų naudinga Europos įmonėms ir piliečiams, bet taip pat leistų skleisti mūsų vertybes, pasinaudoti globalizacijos pranašumais ir formuoti pasaulio prekybos taisykles“, – šia svarbia ES prekybos politikai proga pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris.
„Mūsų eksportuotojų padėtis netrukus pasikeis. Laikinai įsigaliojęs susitarimas leis ES įmonėms ir piliečiams iškart pajusti jo naudą. Tai geras ženklas pasaulio ekonomikai ir galima paskata ekonomikai augti ir darbo vietoms kurti. CETA yra šiuolaikiškas ir pažangus susitarimas, kuriuo patvirtiname savo įsipareigojimą dėl vertybėmis grįstos laisvos ir sąžiningos prekybos“, – sakė už prekybą atsakinga Komisijos narė Cecilia Malmstroem.
Lietuvos užsienio reikalų ministerijos teigimu, šis susitarimas Lietuvos eksportuotojams atvers 35 milijonus gyventojų turinčios Kanados rinką.
Nuo susitarimo laikino taikymo pradžios bus panaikinta 98 procentų Kanados importo muitų. Sutartimi taip pat numatomas reikšmingas Kanados viešųjų pirkimų ir paslaugų rinkų atvėrimas ES įmonėms.
„Kanada – strateginė Lietuvos partnerė, todėl džiaugiamės gilindami santykius ir ekonominėje srityje. Reikšmingas prekybos sąlygų gerinimas Kanados rinkoje bus naudingas Lietuvos įmonėms, norinčioms plėsti eksportą į šią šalį palankesnėmis sąlygomis. Lietuvos ekonomika yra itin atvira ir priklausoma nuo eksporto. Apie 230 tūkstančių darbo vietų Lietuvoje priklauso nuo prekybos už ES ribų, todėl Lietuvai būtinas naujų rinkų atvėrimas", – pabrėžė viceministras A. Zananavičius.
Nurodoma, kad perspektyviausi eksporto plėtros į Kanadą sektoriai yra tekstilė, elektroninių ir optinių gaminių gamyba, baldai, maistas ir gėrimai. Šiems sektoriams susitarimas numato reikšmingą prekybos sąlygų pagerinimą – bus naikinami muitai daugumai apdirbtų maisto produktų, kuriems šiuo metu Kanada taiko 10-25 procentų importo muitą.
2016 metais Lietuvos prekių eksportas į Kanadą sudarė 62 mln. eurų. Šiuo metu į Kanadą eksportuoja 150 Lietuvos įmonių. Daugiausia eksportuojama mineralinio kuro, trąšų, baldų, mechaninių įrenginių, tinklų, sporto įrangos, tekstilės prekių.
Pateikiame penkis pagrindinius dalykus, kuriuos reikia žinoti apie šį potencialų būsimų ES ir Didžiosios Britanijos prekybinių po „Brexit“ modelį.
Ne visai „dalinai“
Susitarimas palies visus ekonomikos aspektus, įskaitant sveikatos ir saugumo taisykles, o ne tik numatys standartinius muitų tarifų ir importo kvotus panaikinimus.
„CETA – drįsčiau pasakyti – yra geriausias prekybos susitarimas, dėl kurios susiderėjo ES“, – pernai sakė ES prekybos komisarė Cecilia Malmstroem.
CETA palies 510 mln. Europos vartotojų ir 35 mln. kanadiečių, ir nors kol kas jis nebus taikomas visas, nuo ketvirtadienio sutartimi panaikinama 99 proc. muitų tarp Europos ir Kanados.
Ribotas poveikis
Visgi bendras poveikis nebus labai didelis. Remiantis Europos Komisijos, 28 šalių vardu vedančios prekybos derybas, CETA prie milžiniškos 14 trln. eurų vertės ekonomikos prisidės vos dviem milijardais eurų.
Tikroji CETA svarba, anot pareigūnų, yra „panašiai galvojančių“ ekonomikų sutelkimas kuriant naujus prekybos standartus. ES po CETA sutarties įsigaliojimo turi dar ambicingesnį tikslą susitarti dėl panašių sutarčių su Japonija bei galiausiai su Australija ir Naująja Zelandija.
Europa atsikovoja fetą
CETA sutartimi numatoma 143 ES produktų su vadinamąja saugoma geografine nuoroda apsauga Kanadoje. Tarp tokių produktų yra šampanas, graikiškas fetos sūrus ar tam tikri olandiški sūriai. Ir tai tik dalis šimtų produktų su saugoma geografine nuoroda.
Pagal CETA susitarimą, kai kurie kanadietiški produktai, kurių pavadinimuose naudojama saugomos geografinės nuorodos pavadinimas, turės būti rašomas su papildomu žodeliu „tipo“ ar „stiliaus“, kaip, pavyzdžiui, fetos tipo sūris.
„Brexit“
Kalbėdamas su Didžiosios Britanijos ministre pirmininke Theresa May, Kanados vyriausybės vadovas Justinas Trudeau sakė, kad Kanada remsis CETA sutartimi kaip šablonu prekybos deryboms po to, kai Britanija išstos iš Europos Sąjungos 2019 metų kovą.
Tačiau CETA taip pat gali tapti pagrindu ir Britanijos prekybos susitarimui su ES po jų skyrybų.
„CETA yra labai geras susitarimas tarp dviejų norių ir lanksčių partnerių, ... siekiančių realizuoti visą santykių potencialą“, – sakė buvęs Britanijos ambasadorius ES Ivanas Rogersas.
Investicijų apsauga
Pagrindinis CETA trūkumas, bent jau kol kas, yra prieštaringai vertinama investicijų apsaugos sistema, pagal kurią kompanijos turi teisę kreiptis į arbitražą, jeigu mano, kad jų teisės buvo pažeistos dėl pasikeitusios valdžios politikos.
Nors tokia nuostata standartiškai įtraukiama į prekybos sutarties, jos priešininkai mano, kad ji suteikia tarptautinėms kompanijoms galingą ginklą apeiti nacionalinius teismus ir panaikinti sveikatos ir aplinkosaugos reikalavimus.
Ši nuostatą įsigalios tik tuomet, kai sutarčiai pritars daugiau nei 30 nacionalinių ir regioninių parlamentų ES, o tam prireiks ne vienerių metų.