Antrojo tipo diabetas – tai liga, dėl kurios pernelyg išauga cukraus kiekis kraujyje. Tai sukelia tokius simptomus, kaip perteklinis troškulys, per dažnas šlapinimasis ir nuovargis. Ligą sukelia hormono insulino sutrikimai.
Didžiosios Britanijos sveikatos tarnyba teigia, kad antrojo tipo diabetas paprastai siejamas su viršsvoriu, nejudrumu ar ligos istorija šeimoje. Paprasti mitybos pokyčiai tikimybę susirgti šia liga gali sumažinti 50%.
Tyrimas parodė, kad per dieną suvalgant keturis brokolių žiedelius, porciją braškių ir keletą vyšninių pomidorų diabetui galima užkirsti kelią. Tyrėjai palygino vitamino C lygį 9 754 antrojo tipo diabetu sergančių žmonių kraujyje ir 13 662 šia liga nesergančių žmonių kraujyje. Taip pat buvo tikrinamas karotenoidų – augalinių pigmentų, suteikiančių vaisiams ir daržovėms ryškias spalvas – lygis. Daugiausiai karotenoidų yra apelsinuose, geltonose ir raudonose daržovėse, pavyzdžiui, morkose, pomidoruose ar kukurūzuose.
Tyrime dalyvavę savanoriai buvo padalinti į penkias grupes ir jų kraujas buvo tiriamas biožymiklių lygiu. Žemiausio biožymiklių lygio grupė per dieną valgė 274 g vaisių ir daržovių, tuo tarpu aukščiausio – apie 508 g.
Aukščiausio lygio grupei susirgimo diabetu rizika buvo 50% mažesnė, lyginant su žemiausio lygio grupe. Šie žmonės per dieną valgė du bananus, keturis brokolius, septynias braškes ir 10 vyšninių pomidorų atitinkantį vaisių ir daržovių kiekį. Tyrimas buvo publikuotas „The British Medical Journal“ ir jame teigiama, kad diabeto riziką galima sumažinti kasdien vartojant panašų kiekį vaisių ir daržovių.
Naujausi tyrimai įrodo, kad gyvenimo būdo pokyčiai yra veiksmingas būdas sumažinti diabeto riziką ar net pakeisti diagnozę. Tai nebūtinai padeda pirmojo tipo diabetu sergantiems žmonėms, nes šią ligą sukelia ne amžius ir ne viršsvoris. Pirmojo tipo diabetikai dažnai jau gimsta sirgdami šia liga arba jiems ji diagnozuojama vaikystėje.
Profesorė Nita Forouhi, tyrimo pagrindinė autorė, „The Telegraph“ sakė: „Nors jau daugelį dešimtmečių skelbiama apie vaisių ir daržovių naudą, skatinant jų per dieną valgyti penkias porcijas, anksčiau buvo daug neužtikrintumo, kalbant apie antrojo tipo diabeto prevenciją tokiu būdu. Mūsų tyrime buvo naudojami objektyvūs kraujo žymikliai, rodantys vaisių ir daržovių suvartojimo lygį – taip įrodyta, kad net ir nežymus jų suvartojimo padidėjimas gali padėti sumažinti antrojo tipo diabeto riziką.“
Skaičiuojama, kad diabetu serga 4,7 milijono britų – iš jų 90% serga antrojo tipo diabetu. Asociacija „Diabetes UK“ teigia, kad antrojo tipo diabetu sergančio žmogaus prognozuojama gyvenimo trukmė sumažėja 10 metų.