Specialistai pastebi, kad per pastarąjį dešimtmetį erkių sukeliamų susirgimų itin padidėjo. Pagal erkinio encefalito susirgimus iš visų Baltijos ir Skandinavijos šalių Lietuvą lenkia tik Estija, praneša LTV naujienų tarnyba.
Nuo erkių sukeliamų laimo ir erkinio encefalito ligų kasmet Lietuvoje miršta apie 3 žmones, dar apie 400–500 gydosi ligoninėse.
Nors erkės aktyviausios antrąją vasaros dalį, tačiau šiemet erkinis encefalitas jau diagnozuotas 8 žmonėms, dar 400 – laimo liga.
Specialistai pastebi, kad erkių suaktyvėjimą lemia palankios klimato sąlygos, nešienaujami laukai, miško gyvūnai, paukščiai, kurie perneša erkes. Laimo liga užsikrėtę žmonės po gydymo dažniausiai pasveiksta, ypač jei liga pastebima anksti.
„Kalbant apie encefalitą, 30 proc. žmonių visiškai pasveiksta per 3 mėnesius, kiti 30 proc. – per metus, o 30 proc. užkratas lieka visam gyvenimui“, – aiškino visuomenės sveikatos specialistė Loreta Ašoklienė.
Įsisiurbus erkei, į medikus patariama kreiptis pajutus į gripą panašius požymius: pakilus temperatūrai, prasidėjus galvos skausmui.
„Ištraukus erką, įsisiurbimo vietą reikia dezinfekuoti ir neužrišti tos vietos bent mėnesį. Derėtų stebėti įkandimo vietą: ar neatsiranda raudona dėmė, ar ji nedidėja. Jei pastebimi tokie požymiai, reikia kreiptis į gydytoją“, – pasakojo medicinos entomologė Milda Žygutienė.
Pastaraisiais metais erkiniu encefalitu žmonės daugiausia užsikrečia Kauno, Panevėžio, Šiaulių apskrityse, Laimo liga – Plungės, Telšių, Šiaulių, Raseinių, Tauragės, Kelmės, Panevėžio, Kupiškio, Rokiškio, Kauno, Trakų, mažiausiai – Ignalinos rajone.