Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja sveikatos klausimais Živilė Gudlevičienė pirmadienį pranešė, kad yra svarstoma nebeleisti gauti galimybių paso atlikus COVID-19 testą.
Pasigenda sprendimų argumentacijos
Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė nepritaria idėjai nebesuteikti galimybių paso su COVID-19 testais. Merės nuomone, galimybių pasas ir vakcinacija yra vienas kitą papildantys dalykai, tačiau nebeleidžiant gauti galimybių paso su testu, daliai gyventojų tai sukeltų nepatogumų.
Merė pastebi, kad skiepytis dalis žmonių negali dėl savo sveikatos būklės, įsitikinimų ar kitų aplinkybių.
„Aiškiai, objektyviai, argumentuotai pasakius, kodėl žmogus negali skiepytis, galbūt dėl kitų priežasčių, turėti galimybę atlikti atitinkamą testą ir pasinaudoti teise, kurią suteikia galimybių pasas ir jo turėjimas, tikrai reikėtų šios galimybės neeliminuoti, ją turėti ir naudoti tada, kai ji tikrai yra reikalinga“, – tv3.lt sako A. Miškinienė.
Visai atsisakyti galimybių paso A. Miškienienė neskatina. Tačiau pabrėžia, kad kiekvienas sprendimas, darantis įtakos žmonių gyvenimui, turėtų būti priimamas remiantis patikima ir aiškia informacija.
„Noriu tikėti, kad priėmus sprendimą įvesti galimybių pasą, tuomet numatyti, kad turint galimybių pasą vieni ar kiti veiksmai yra leidžiami, suteikiamos tam tikros galimybės, kad buvo įvertintos ir būsimos pasekmės arba laukiami rezultatai.
Todėl esu linkusi pasitikėti, nepulčiau kritikuoti, sakyti, reikia ar nereikia, tačiau kviesčiau atsakingai įsivertinti, ar mes priėmę sprendimus nepamirštame atlikti monitoringo ir pasižiūrėti, ar tai mums duoda laukiamą efektą ir ar tai nėra taip, kad kasdien priimame kitus ir kitus sprendimus“, – komentuoja A. Miškinienė.
Vis dėlto merė pasigenda vieningos komunikacijos ir sprendimų vertinimo.
„Aiški komunikacija ir aiškinimas, kodėl vienas ar kitas sprendimas yra priimamas, kiek laiko jis galios, ko mes juo siekiame ir kokie rezultatai laukiami, mano manymu, yra tokie patys būtini, kaip laiku priimami atitinkami sprendimai. Negalima pasakius A nepasakyti B“, – teigia A. Miškinienė.
Galimybių paso siūlo atsisakyti
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas taip pat mano, kad yra klaidinga svarstyti galimybių paso nesuteikti besitestuojantiems gyventojams. Tačiau meras priduria, kad galimybių pasas apskritai jau yra išsisėmusi priemonė, kurios reikėtų iš viso atsisakyti.
„Jį reikėtų visiškai uždaryti todėl, kad kaukės tapo privalomos patalpose. Užsikrėtimas vyksta patalpose, tai galimybių pasas buvo tarsi paskatinimas skiepytis, nes patalpose irgi nereikės kaukės, neva būsi laisvesnis. Iš tikrųjų žmonės sureagavo, pasiskiepijo ir galimybių pasas savo darbą padarė“, – tv3.lt sako A. Visockas.
A. Visocko nuomone, galimybių pasas šiuo metu daro žalingą darbą, priešina žmones, kelia jiems psichologinį spaudimą. Pasak mero, galimybių paso reikėtų atsisakyti kuo greičiau, o jo neatsisakymas būtų stipri klaida.
„Nereikalingas, spaudiminis dalykas. Iš techninės pusės, gali palikti telefoną ir t.t. Įsivaizduokime pažeidžiamą vyresnį žmogų, kuriam dreba rankos, stresas. „Duok galimybių pasą“. Žmogus pradeda jaudintis, ieškoti telefono ar lapo. Tai yra papildomas stresas.
Jaunam žmogui nusispjauti, jaunam žmogui čia problemos nėra, bet valstybės stiprybė yra tame, kiek ji sugeba gerbti, mylėti vaikus ir senjorus. Čia yra senjorų tema, jų yra labai daug. Daug senjorų jaudinasi dėl galimybių paso, kuris savo darbą jau padarė, jau nebereikalingas. Kam reikia dar papildomo streso žmonėms?“ – sako A. Visockas.
Idėją palaiko
Marijampolės meras Povilas Isoda džiaugtųsi, jei sprendimas su testais nebesuteikti galimybių paso, būtų priimtas. Kaip sako meras, savivaldybėje esančiuose testavimo punktuose šiuo metu susiduriama su didelėmis eilėmis.
„Didelė dalis užsiregistravusių žmonių neatvyksta pasidaryti testų, susidaro eilės. Palaikyčiau idėją, kad jeigu nenori vakcinuotis, neturite kitų reikiamų dalykų galimybių pasui, tada privačiai spręskitės klausimą, testuokitės, bet kad ant mūsų, savivaldybių, viešųjų įstaigų, pirminių sveikatos priežiūros centrų neapkrauti šitam krūviui“, – tv3.lt sako P. Isoda.
Portalas tv3.lt primena, kad gauti galimybių pasą šiuo metu galima tik atlikus mokamą SARS-CoV-2 PGR tyrimą arba mokamą antigeno testą.
P. Isoda sako, kad asmenų, neatvykstančių į savivaldybės testavimo punktus, skaičius kiekvieną dieną yra kitoks. Vieną dieną į testavimo punktus neatvyksta kas penktas testui užsiregistravęs, o kitą gali neatvykti ir 30 proc.
„Reiškinys yra gana masinis. Apie 20 proc. tikrai neatvyksta, kai kuriomis dienomis būna daugiau, iš 80 būna ir 30 ir dar daugiau. Tai yra neatsakinga. Užsiregistruoja, tau tai nieko nekainavo, kažkas pasikeitė, neatvažiavai. Gaila, kad sistemoje atšaukti to neina“, – sako P. Isoda.
Dėl to žmonėms, kuriems testų reikėtų dėl simptomų ar kitų priežasčių, tenka laukti ilgose eilėse.
Bendrai galimybių paso idėją P. Isoda palaiko ir mano, kad jį turintiems gyventojams išties turėtų būti atveriama daugiau galimybių.
„Baisiausia, kas gali nutikti, gyvenimo sustojimas. To nesinorėtų ir žmones, kurie yra saugūs, kurie pasiskiepiję reikėtų kažkaip motyvuoti. Kad ir kaip beskaičiuosi, taip, jie irgi gali nešioti, sirgti, bet procentas yra gerokai mažesnis.
Tai matome puikiai pas mus ligoninėje, guli visi nevakcinuoti su sudėtingomis ligomis. Palaikau, kad galimybių pasas turėtų išlikti ir tie žmonės, kurie vakcinuojasi ir saugo ne tik save, bet ir aplinką, jiems turi būti sudarytos galimybės gyventi pilnavertį gyvenimą“, – komentuoja P. Isoda.
Tačiau meras nepritartų siūlymams apsunkinti nepasiskiepijusių gyventojų gyvenimo. Pasak jo, reikėtų imtis tokių priemonių, kurios motyvuotų gyventojus skiepytis.
Svarstoma, kad galimybių pasas nebūtų išduodamas atlikus testą
Galimybių paso atsisakyti šiuo metu neketinama, tačiau svarstoma, kad jis nebūtų išduodamas atlikus COVID-19 testą, teigia premjerės patarėja sveikatos klausimais Živilė Gudlevičienė.
„Šiai dienai tokių minčių nėra (atsisakyti galimybių paso – BNS). Kaip tik pasakyčiau, kad yra kitos mintys, jog testavimas nebūtų traukiamas į galimybių pasą – išimti iš galimybių paso, nes matome, kad situacija nepagerėjo“, – pirmadienį žurnalistams sakė Vyriausybės atstovė. „Pasitestavęs, bet nevakcinuotas ir nepersirgęs žmogus yra rizikos, viruso platinimo šaltinis – didesnis negu tas, kuris yra tiek vakcinuotas, tiek persirgęs“, – pridūrė ji.
Anot jos, toks siūlymas šiuo metu diskutuojamas „tarp ministerijų“.
„Yra pasvarstymai, bet dar nėra aktyvių svarstymų, o tokie, sakykime, tarp ministerijų“, – kalbėjo Ž. Gudlevičienė. Jos teigimu, galimybių paso naudojimas labiausiai priklauso nuo vakcinacijos apimčių, ypač vyresnio amžiaus žmonių.
„Matome iš užsienio šalių patirties, kad atsisakoma galimybių paso, bet tai dažniausiai siejama su vakcinacijos apimtimi <...> Tačiau visą laiką yra pažymima, kad galbūt būtų galimybė sugrįžti prie jo blogėjant situacijai. Tą labiausiai apibrėžia vakcinacijos apimtys ir ypač vyresnių amžiaus žmonių vakcinacijos skaičiai“, – teigė premjerės patarėja.
Galimybių pasą šiuo metu galima gauti pasiskiepijus nuo COVID-19, persirgus arba turint neigiamą mokamo PGR tyrimo ar mokamo antigeno testo rezultatą.