Bažnyčioje nusprendusiai tuoktis šiauliečių porai Šiaulių vyskupijos Šeimos centre pasiūlyta sužadėtinių kursus lankyti jau po Santuokos sakramento. Nors priežastis paprasta – Centro savanoriams sudėtinga surengti kursus visiems besituokiantiems, atsiranda sužadėtinių, kurie, kilus problemoms, išvis atsisako tuoktis bažnyčioje. „Žinote, problemos labiau kyla dėl to, kad besituokiantieji nenori girdėti tiesos – iki santuokos gyvena poroje, o bažnyčioje tuokiasi ne dėl Santuokos sakramento, o todėl, kad gražu“, – sako Edita Gulbinienė, Šeimos centro vadovė.
Apie 80 proc.jaunavedžių bažnyčioje nori tuoktis tik todėl, kad taip gražiau.
Sužadėtinių kursų pažymėjimas – avansu ir ne už dyką
„Lauktis iki santuokos – nuodėmė. Skubos tvarka sužadėtiniams kursai nerengiami“, – Šiaulių vyskupijos Šeimos centre išgirdo tuoktis panorusi šiaulietė, kai pasiteiravo, ar bažnyčioje norintiems skubiai tuoktis žmonėms neorganizuojami intensyvūs sužadėtinių rengimo santuokai kursai. „Vadinasi, aš turiu meluoti, nurodydama savo ir būsimo vyro gyvenamąjį adresą – slėpti, kad kelerius metus gyvename kartu? Juk meluoti – tai taip pat nuodėmė“, – stebėjosi šiaulietė.
Moteris tuoktis nusprendė sausio mėnesį, vestuvės įvyks gegužės mėnesį. Kai kreipėsi į Šiaulių vyskupijos šeimos centrą, išgirdo, kad dalį sužadėtinių rengimo kursų gali lankyti dabar, dalį – po santuokos įregistravimo. Tai reiškia, kad kursų baigimo pažyma jai bus įteikta avansu.
Daug metų vaikų evangelizacijos stovyklose ir Sekmadienio mokykloje savanoriavusiai šiaulietei Šeimos centro pasiūlymas – kursai–avansu – pasirodė daugiau nei keistas. „Jei kursai gali įtakoti mano apsisprendimą tuoktis, tai kaip galiu juos lankyti po santuokos. Mums egzistuoja tik bažnytinė santuoka, todėl šį Sakramentą priimti pasiryžome labai rimtai apsvarstę, ar galime vienas kitam prisiekti Dievo akivaizdoje“,– sakė ji.
Anot šiaulietės, jos draugei pasiūlyta vykti į Kelmę ar Pakruojį ir ten lankyti kursus. Paaiškėjo, kad ir Kelmėje nebėra vietų. „Nelankius sužadėtinių rengimo kursų, tuoktis bažnyčioje negalima. Draugė nuvyko į Pakruojį ir, kas keisčiausia, kursų baigimo pažymėjimą gavo tą pačią dieną. Jai nereikėjo dešimt vakarų vykti į paskaitas“, – stebisi pašnekovė.
Tuoktis bažnyčioje panorusią šiaulietę nustebino ir kitas dalykas – už kursus tenka mokėti. „Pasakė, kad reikia 50 litų sumokėti, tačiau neaišku, tai – mokestis, ar auka. Jei mokestis – kasos aparato čekį turėjau gauti. O jei auka – gal aš norėjau 100 litų paaukot, o paprašė vos 50 litų“, – sako pašnekovė.
Nepaisant kilusių neaiškumų, moteris su būsimu vyru buvo priimta į papildomai suformuotos grupės kursus ir jais liko patenkinta. Dabar ji sako galinti pasakyti, kad kiekviena būsima šeima privalo šiuos kursus būtinai išklausyti prieš santuoką.
„Su būsimu sutuoktiniu, kursų dėka, išsikalbėjome apie daugybę smulkmenų, kurių tikrai nebūtume aptarę neturėdami kursų sąsiuvinio. Sužinojau daug itin naudingų dalykų, tačiau vis tiek nesuprantu, kodėl prieš vieną svarbiausių gyvenimo žingsnių šiauliečiams tenka sukti galvą, kaip patekti į sužadėtinių kursus“, – sakė pašnekovė.
Santuokos sakramentas nuoširdžiai rūpi tik nedaugeliui
Visoje Lietuvoje, taip pat ir Šiaulių vyskupijoje, kelerius metus poroms rengiami Atnaujintos sužadėtinių programos užsiėmimai. Paskaitas besituokiantiems veda savanoriai, medikai, psichologai, Dievo tarnai.
Edita Gulbinienė, Šiaulių vyskupijos Šeimos centro vadovė, neneigia, kad tuoktis bažnyčioje panorusiems žmonėms neretai pasiūloma sužadėtinių kursus lankyti kitų miestų Šeimų centruose. Juk jaunikis ar jaunoji ne visada būna šiauliečiai. Jie į Šiaulius atvyksta studijuoti iš kitų rajonų, tad jiems pasiūloma alternatyva.
„Didžiausia problema – savanoriai ir patalpos. Mes sale turime dalintis dar su dviem vyskupijos centrais, nuomoti kitą salę – brangu“, – teigia pašnekovė.
Anot E. Gulbinienės, gegužės mėnesį Šeimos centre sudarytos net penkios tuoktis ketinančių žmonių grupės. Vienoje grupėje yra penkiolika sužadėtinių porų, tad jiems kursus vesti reikia penkių porų savanorių. „Reikia pravesti aštuonias paskaitas. Tai yra milžiniškas darbas, tačiau mes stengiamės kiekvieną atėjusįjį priimti ir mylėti“,– teigia centro vadovė.
„Ažiotažas dėl kursų kyla dėl vienos priežasties – mes jiems pasakome tiesą, kurios didžioji dauguma sužadėtinių nenori girdėti. Juk net 96 procentai norinčiųjų tuoktis jau gyvena poroje. Kai pasakome, kad tai nėra gerai, jie pyksta, pasimeta“, – sako E. Gulbinienė.
Šeimos centro vadovė teigia, kad nebūna tokių porų, kurios būtų nepriimtos į kursus. „Pasiūlome 4–5 alternatyvas, net kursus lankyti po Santuokos sakramento“, – sako ji.
O kodėl sužadėtiniai išvis nori tuoktis bažnyčioje, jei nenori laikytis krikščioniško gyvenimo principų? „Jų pačių paklauskite. 80–90 proc. bažnyčioje nori tuoktis tik todėl, kad gražu. Vos viena kita pora pasako, kad jiems Santuokos sakramentas – vertybė. Būtent per paskaitas ir atskleidžiama, kas yra Santuokos sakramentas, koks jo tikslas. Sužadėtiniai sužino, kad sutuoktiniai pasižada vienas kitam, kad santuokos negalima nutraukti. Žmonės ateina nesakydami tiesos, paskaitas – pramiega. Pasikalbi su jais ir pamatai, kad jie patys sau meluoja“, – sako E. Gulbinienė.
50 litų mokestį už sužadėtinių kursus Šeimos centro vadovė vadina rinkliava. Kiekvienoje šalies vyskupijoje rinkliavos dydis kitoks – specialiai nustatytas. „Tai ne auka. Kursų lankytojai gauna knygutes, jiems dalijami sąsiuviniai, patalpų nuoma kainuoja, todėl ir rinkliava įvesta“, – sako pašnekovė.
E. Gulbinienė džiaugiasi, kad atsiranda vis daugiau žmonių, kurie nuoširdžiai susidomi kursais, sprendžia testus, kalbasi, susidraugauja. „Visi gandai kyla iš nežinojimo. Kai žmonės negauna informacijos, tada klysta“, – teigia ji.
Greituoju būdu viskas įmanoma
Vis dėlto, ne tik besituokiantieji į Santuokos sakramentą žiūri neatsakingai. „Greituoju būdu viskas įmanoma. Per vieną dieną galite kursus praeiti“, – telefonu paaiškino Pakruojo dekanato Šeimos centro vadovė ir paprašė paskambinti vėliau. Suderinti susitikimo laiką...
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, sužinojęs apie tokias problemas, sakė pirmąkart girdi, jog sužadėtiniai nepatenka į kursus ir yra siunčiami į kitus miestus.
„Turiu tokių žmonių labai atsiprašyti, kad tokių problemų kyla – nebuvau informuotas. Stengsimės spręsti. Man taip pat gėda už tuos kunigus, kurie, anot gandų, parašo pažymą iškart už didesnę auką bažnyčiai. Atsiprašau ir už juos“, – sakė E. Bartulis.
Oksana LAURUTYTĖ