„Mane naujiena apie karą pasiekė skausmingai, labai šokiravo. Dabar tiesiog jaučiu tą skausmą ir bandau kuo labiau sugaudyti informaciją ir kuo daugiau žinoti. Labai liūdna, kad 21 amžiuje vyksta tokie įvykiai“, – apmaudžiauja Olegas Aleksejevas.
Nors ir karas jau kurį laiką talžo ne vieną Ukrainos miestą, vyras sako, kad jam artimi žmonės, esantys karo zonoje dar išlaiko viltį ir pasitiki kariuomene bei valdžia.
„Mano draugai Ukrainoje labai pozityvūs ir tiki savo pergale. Jie labai optimistiškai nusiteikę – tiki savo kariuomene, bendruomene ir valdžia, ja pasitiki. Manau, kad jie su situacija susigyveno ir kaip bebūtų keista, jie nusiteikę labai gerai, kas mane išties džiugina“, – šypteli jis.
Nenorėjo tikėti, kad tai peraugs į karą
Agresiją ir baimę ukrainiečių akyse Olegas su visa grupe „Biplan“ pamatė dar 2014-aisiais, dainomis palaikydami Maidano aikštėje protestuojančius žmones. Tuomet viskas vyko taikiai, kai staiga pradėjo rūkti padangos, žodžiai pavirto į kūnus skriejančias kulkas, iššautas į protestuotojus.
„2013-2014-aisiais, kai prasidėjo Maidanas, ukrainiečiai jau kovojo už savo laisvę nuo Rusijos ir tada tai buvo pradžia. Dabar visa tai eskalavosi į karą. Tuo metu mes su grupe dalyvavome padėkos vakarienėje su draugais ir partneriais, kurie mums padėjo įgyvendinti koncertą. Tą vakarą, sėdėdami aptarinėjome įvykius Maidane ir nutarėme, kad turime vykti ten ir palaikyti savo draugus Maidane – bent kažkiek prisidėti prie jų kovos. Kitą dieną mes tiesiog išskridome į Maidaną.
Mes buvome tarp tų žmonių, tarp degančių padangų, į sceną kartu ėjome su Ukrainos politikais, kultūros veikėjais pagrojome kelias savo dainas ir perdavėme linkėjimus nuo Lietuvos. Padarėme viską, ką galėjome“, – pasakoja jis.
Dabar pats pašnekovas tikina, kad tuo metu galvoje kirbėjo mintys, kad viskas gali peraugti į karą, tačiau tuo tikėti niekas nenorėjo:
„Tuo metu, vykstant Maidano įvykiams, tikėjomės, kad tai neperaugs į karą, bet tokios minties neatmesdavome. Kaip ir daugelis, numanėme, kad taip gali nutikti anksčiau ar vėliau.“
Turi suprasti, kad reikia kovoti su monstru
Praeitą savaitę kilus kalboms, kad reikėtų iš dainų konkurso „Eurovizija“ pašalinti Rusiją, Europos transliuotojų sąjunga (EBU) nusprendė taip ir padarysianti. Atlikėjas sako nuomonei, kad politikos nereikėtų maišyti su kultūra, nepritariantis.
„Manau, kad kai kalba eina apie humanizmą, apie žmones, aukas – agresoriaus šalies atstovai iš kultūros, sporto ir visų kitų sričių tokiuose renginiuose turėtų būti šalinami. Tokiu būdu parodoma, kad pasauliui ne vis vien ir kad į tai nenumojama ranka. Manau, kad Rusijos atstovų išmetimas iš „Eurovizijos“ yra tinkama reakcija į šiandienos įvykius, kad galų gale jie suprastų, kad tai, ką jie daro, nėra teisinga“, – savo nuomonę išsakė O. Aleksejevas.
„Manau, kad visais būdais reikėtų rusus mokyti ir rodyti jiems, kad reikia kovoti su tuo monstru, kurį jie pagimdė. Tai daryti reikia visomis įmanomomis priemonėmis, kadangi turime suprasti, kad tai liečia mus visus. Mes galime būti kitas taikinys“, – priduria atlikėjas.
Vis dėlto apie lietuvius jis sako viena – dabar net nereikia skatinti vienas kitam ištiesti pagalbos ranką, kadangi daugelis tai daro savanoriškai, nesitikėdami jokio atlygio.
„Kiek matau, žmonių net nebereikia skatinti prisidėti prie pagalbos akcijų. Tiek mano rate, tiek iš kitų žmonių matau, kad prisidedama prie pagalbos visokeriopos. Manau, kad ir be skatinimo žmonės geranoriškai padeda ukrainiečiams“, – kalba jis.