Kitą savaitę netoli Šiaulių esančiuose Aukštrakiuose bus vėl pradėtos deginti iš visos Lietuvos suvežtos pavojingos atliekos. UAB „Toksika“ žūt būt stengiasi perimti iš rangovo – Italijos bendrovės „Hafner Srl“ pavojingų atliekų deginimo įrenginį.
Šio perėmimo kaina – žmonių sveikata ar net gyvybė. „Toksikos“ valdyba slapta nuo visuomenės pasirašė protokolą, kuriame teigiama, kad į aplinką išmetamų nuodų – „dioksinų ir furanų normų viršijimas nėra pagrindas neperimti įrenginio“.
Dėl pažeidimų – į prokuratūrą
Pernai birželį UAB „Toksika“ kreipėsi į LR generalinę prokuratūrą dėl galimų padarytų nusikalstamų veikų vykdant rangos sutartį „Pavojingų atliekų deginimo įrenginio statyba“.
„Įtariame, kad vykdant rangos sutartį buvo padaryta rimtų pažeidimų“, – sakė tuometinis UAB „Toksika“ direktorius Ramūnas Peciulevičius.
UAB „COWI Lietuva“ ekspertai patvirtino, kad pavojingų atliekų deginimo įrenginys neatitinka pirkimo sąlygose numatytų reikalavimų – yra per galingas.
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotą konkursą statyti pavojingų atliekų deginimo įrenginį bedrovės „Toksika“ padalinyje Šiauliuose jungtinės veiklos pagrindu laimėjo UAB „Senovė“ ir Italijos bendrovė „Hafner Srl“. Sutartis tarp šalių buvo pasirašyta 2008 metų kovo 31 dieną.
Objektas turėjo būti baigtas statyti 2010 metų rugsėjo 30 dieną. Rangos sutarties vertė – 87 milijonai litų.
93 procentus UAB „Toksika“ akcijų valdo Ūkio ministerija.
Tiria FNTT
Pernai liepą Generalinė prokuratūra atsakė, kad ji perdavė tyrimą Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai, kuri pradėjo tyrimą.
Paprastai, kai įtariama nusikalstama veika, būna stabdomas projektas, ypač toks – susijęs su dešimtimis milijonų litų europinės paramos.
Tačiau ne šį kartą. Šiauliuose vasarį lankęsis aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas viešai pareiškė, kad jau balandį gamykla bus perimta iš rangovo.
Ūkio ministro Rimanto Žyliaus patarėjo Pauliaus Martinkaus vadovaujama „Toksikos“ valdyba nusprendė rangovui suteikti papildomų finansinių garantijų – 2,5 milijono eurų, kad tik pavojingų atliekų deginimo įrenginys kuo greičiau atitektų „Toksikai“.
Valdyba neatsižvelgė į faktą, kad iš įrenginio į aplinką išmetamų nuodų – dioksinų ir furanų – kiekiai viršija normą. Esą tai nėra pagrindas neperimti įrenginio.
Toks sveikam protui prieštaraujantis valdybos sprendimas priimtas po to, kai rangovas pareiškė nepasitikįs „Toksika“. Esą papildomos finansinės garantijos įtikins rangovą pagaliau perduoti „Toksikai“ įrenginį ir ištaisyti jo trūkumus.
Perdavimas numatytas kovo pabaigoje, o trūkumai būtų taisomi vėliau – iki liepos 1 dienos.
Sutartis turėjo būti nutraukta
„Ir praeitų metų, ir šių metų istorijos parodė, kad rangovas negali arba nenori sutarties įvykdyti, arba ir tas ir tas“,– „Šiaulių kraštui“ sakė buvęs „Toksikos“ generalinis direktorius R. Peciulevičius.
Dar praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje buvo suėjęs terminas rangovui ištaisyti visus trūkumus ir padaryti įrenginį tokį, kad jis atitiktų pirkimo sąlygas.
„Lietuva pernai rugsėjį turėjo nutraukti pirkimo sutartį, išsireikalauti iš rangovo atlyginti nuostolius ir skelbti naują viešųjų pirkimų konkursą. Surasti kitą rangovą, kuris ištaisytų trūkumus“,– teigė R. Peciulevičius.
Tai neįvyko pasikeitus „Toksikos“ vadovui.
„Mane atleido šalių susitarimu. „Toksikos“ valdybai siūliau nutraukti sutartį“,– pasakojo buvęs vadovas.
Ekonominė pusė
UAB „COWI Lietuva“ ekspertai nustatė, kad įrenginys pastatytas per galingas ir skirtas didesniam pavojingų atliekų kiekiui deginti.
Įrenginio eksploatavimas bus brangesnis nei numatyta jo pirkimo sutartyje ir už tai teks mokėti iš mokesčių mokėtojų kišenės.
Kad nepabrangtų, per metus reikia deginti daugiau negu 8000 tonų pavojingų atliekų, o Lietuvoje susidaro tik 8000 tonų.
„Gali būti keičiamas poįstatyminis aktas, šiuo metu draudžiantis importuoti į Lietuvą pavojingas atliekas“,– kitą suinteresuotų asmenų žingsnį prognozuoja R. Peciulevičius.
„Įrenginys skirtas deginti tik Lietuvoje susidarančias pavojingas atliekas. Norint išvengti nuostolių, reikės didinti pajėgumus, tada pavojingos atliekos į Lietuvą bus vežamos iš visos Europos“,– sakė pašnekovas.
Apie gaisrą įspėta iš anksto
Pernai metų pabaigoje „Toksikoje“ kilo gaisras – užsiliepsnojo saugykloje buvusios nežinomos kilmės pavojingos atliekos. Bendrovės direktorius Žilvinas Čenkus atvažiavęs į Šiaulius teisinosi, kad poveikio aplinkai šis įvykis nepadarė.
„Pusę paros atvira liepsna degė pavojingos atliekos ir poveikio aplinkai nebuvo?“,– stebėjosi R. Peciulevičius.
„Toksikos“ dokumentuose yra užfiksuota, kad specialistai apie gaisro pavojų rangovą buvo įspėję iš anksto. Šalia visų įrenginio trūkumų buvo nurodytas ir šis.
„Raštu apie gaisro pavojų įspėtas rangovas visai nereagavo“,– prisiminė R. Peciulevičius.
Nuodijama aplinka ir gyventojai
„Toksikos“ vykdomame monitoringe aiškiai matyti, kad deginant pavojingas atliekas kas penkias – septynias dienas yra viršijami leistini kiekiai į aplinką išmetamų teršalų.
Dioksinai ir furanai, kuriuos reikia matuoti kas ketvirtį – patys baisiausi ir gali sukelti vėžį.
Pernai gruodį Ūkio ministerija oficialiai paskelbė, kad „Toksikos“ samdyta Austrijos laboratorija nustatė neleistinai didelius dioksinų ir furanų kiekius, kuriuos pavojingų atliekų deginimo įrenginys išmetė į aplinką.
Bet tai tik viena išmetimų dalis – dūmas, rūkstantis iš įrenginio kamino.
Deginat pavojingas atliekas lieka pelenai ir šlakai. Pagal europines normas grynosios anglies dalis šlake negali viršyti 3 procentų.
Ekspertai nustatė, kad po pavojingų atliekų deginimo šlake lieka daugiau nei 3 procentai grynosios anglies.
Vadinasi, pavojingos atliekos nesudega iki galo ir visi šie pavojingi šlakai ir pelenai yra kaupiami. Jų paprastai išmesti negalima – tai tokios pat pavojingos atliekos.
„Lietuva pasistatė pavojingų atliekų deginimo įrenginį už 87 milijonus litų, bet ne viskas sudega. Pavojingų pelenų nėra kur laikyti“,– reziumavo pašnekovas.
Pirkimo dokumentuose buvo nurodyta, kad degimo temperatūros žemiausia riba turi būti 1200 laipsnių. Pastatytas įrenginys tik maksimaliai gali pasiekti 1200 laipsnių – tai visiškai skirtingi dalykai.
„Kuo aukštesnė temperatūra, tuo geriau sudega pavojingos atliekos“,– akcentavo R. Peciulevičius.
Pavojingų atliekų deginimas atnaujinamas
Pernai iki metų pabaigos vykdyti pavojingų atliekų deginimo bandymai Aukštrakiuose baigėsi visišku fiasko – nepriklausoma Austrijos laboratorija nustatė, kad pavojingų atliekų deginimo įrenginys teršia aplinką.
Bandymai buvo nutraukti, o rangovas – Italijos bendrovė „Hafner Srl“, užuot ištaisęs trūkumus, pareiškė nepasitikįs „Toksika“.
„Toksikos“ valdybos pirmininkas P. Martinkus informavo „Šiaulių kraštą“, kad jau kitą savaitę pavojingų atliekų deginimo bandymai Aukštrakiuose bus atnaujinti, o balandį iš rangovo perimtas ir pats įrenginys.
„Jeigu buvo nustatyti sutarties pažeidimai, rangovas turi įrenginį perdaryti, klaidas ištaisyti ir tik tada bandymus pradėti iš naujo.
Bet ne balandžio mėnesį priimti įrenginį, paaiškėjus, kad jis nuodija aplinką ir gyventojus“,– nuostabos neslėpė R. Peciulevičius.
Apie atnaujinamą pavojingų atliekų deginimą Aukštrakiuose „Toksika“ neinformavo Šiaulių rajono savivaldybės, kuri turi derinti pavojingų atliekų deginimo įrenginio taršos prevencijos ir kontrolės leidimą.
„Ši situacija – nenormali. „Toksika“ mūsų neinformuoja, o kad sužinotumėme, kas vyksta, patys turime vykti į įmonę“,– stebėjosi IšŠiaulių rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėja Tatjana Plukienė.
Irena BUDRIENĖ