Amerikos lietuvių manymu, Konstitucinio Teismo teisėjos disertacija „Tarybinės milicijos sukūrimas Lietuvoje“ neturi jokios mokslinės vertės.
Mokslininkės karjerą T.Birmontienė pradėjo Minsko aukštosios milicijos mokyklos Vilniaus fakultete. Ši nuotrauka buvo išdalyta JAV LBT nariams prieš balsavimą dėl rezoliucijos.
LŽ archyvo nuotrauka
Neseniai Bostone posėdžiavusi JAV Lietuvių bendruomenės taryba (LBT) priėmė rezoliuciją ir kreipėsi į Lietuvos mokslo tarybą reikalaudama panaikinti sprendimą, kuriuo Konstitucinio Teismo teisėjai profesorei Tomai (Tamarai) Birmontienei yra nostrifikuotas Maskvos valstybiniame universitete apgintas teisės mokslų daktaro laipsnis. Amerikos lietuviai įsitikinę, kad T.Birmontienės disertacija neturi jokios mokslinės vertės, žemina kovotojus už lietuvių tautos laisvę, šlovina okupacinį sovietų režimą ir jo represines struktūras. Rezoliuciją pasiūliusio LBT nario, bendruomenės Los Andželo apylinkės pirmininko dr. Rimtauto Marcinkevičiaus teigimu, „sunkiai suvokiama, kaip tekstai, kurie ne tik teisina, bet net šlovina nusikaltimus žmonijai, karo nusikaltimus ir genocido prieš lietuvių tautą organizatorius ir vykdytojus, gali civilizuotoje šalyje būti pripažįstami kaip mokslinis darbas. Mokslų daktarės vardas turi būti panaikintas“.
„Dar sunkiau suvokti, kaip šio teksto autorė galėjo būti prezidento Valdo Adamkaus teikiama skirti Konstitucinio Teismo teisėja, todėl mūsų pareiga - netylėti ir nuolat priminti šią neteisybę, žeidžiančią mūsų žuvusius partizanus, ištremtus lietuvius“, - LŽ sakė žymus plastikos chirurgas, medicinos mokslų daktaras ir profesorius R.Marcinkevičius. Rezoliuciją Amerikos LBT priėmė vienbalsiai. Priminsime, kad Konstitucinio Teismo teisėja T.Birmontienė patvirtinta tik po pakartotinio V.Adamkaus teikimo Seimui. Pirmą kartą parlamentarai atmetė jos kandidatūrą.
Los Andželo lietuvių pirmininkui kelia nerimą ir bandymai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininku skirti buvusį Lietuvos demokratinės darbo partijos teisingumo ministrą Joną Prapiestį, siejamą su skandalingojo koncerno EBSW veikla. Jo kandidatūrą po pirmo nesėkmingo bandymo V.Adamkus tai pakartotinai teikia Seimui, tai atsiima. „Vadinasi, nieko nepasimokyta iš T.Birmontienės istorijos“, - pridūrė dr. R.Marcinkevičius.
Garbinta Komunistų partija
Apie savo disertaciją „Tarybinės milicijos sukūrimas Lietuvoje“, kurią Maskvos M.Lomonosovo universitete apsigynė 1988 metais, T.Birmontienė yra sakiusi, kad „šis darbas ideologizuotas, okupacija jame vadinama revoliucija. Visa tai jame yra. Nežiūrint visų tų ideologinių klišių, asmeninės kūrybos ar prikurtų faktų toje disertacijoje nėra. Ji neišsiskiria iš kitų teisės ar humanitarinių mokslų darbų, kuriuose garbinta ir Komunistų partija, ir tarybų valdžia, ir nuoširdžiai tikėta, kad Sovietų Sąjunga neokupavo Lietuvos, o įvyko revoliucija“.
Disertacijoje, be kita ko, rašoma: „Antitarybiniai elementai pirmaisiais pokario metais Lietuvoje užsiėmė politiniu banditizmu, buržuaziniai nacionalistai puldinėjo partinio-politinio aktyvo atstovus. Įnirtinga klasių kova pirmaisiais pokario metais pareikalavo didelių pastangų. Milicininkai ir kitų teisėsaugos organų atstovai kovoje su ginkluotais nacionalistais negailėjo jėgų, sveikatos ir netgi savo gyvybių. Milicininkų kova su kontrrevoliucija tapo aktyvesnė, juos įjungus į Lietuvos TSR Valstybės saugumo ministerijos sistemą. (...) Nors 1948 m. pradžioje ginkluotam nacionalistiniam pogrindžiui ir buvo suduotas rimtas smūgis, tačiau antitarybinės grupės tęsė savo antiliaudišką veiklą, kuri ypač suaktyvėjo pradėjus kurti kolchozus. (...) 1944 m. vasarą įkurti naikintojų batalionai nuo rudens pradėjo vadintis liaudies gynėjų būriais.
Pagrindinis jų tikslas - savalaikis aktyvių antitarybinių veiksmų, kuriuos vykdė priešiški elementai, užkirtimas.“ Šios disertacijos Lietuvos Konstitucinio Teismo teisėja T.Birmontienė nėra išsižadėjusi ar viešai dėl jos atsiprašiusi lietuvių tautos.