Tačiau verta pakepti ir pačius pomidorus – „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė atkreipia dėmesį, kad kepti jie ne tik įgauna dar gilesnį skonį, bet gali tapti ir pagrindiniu visai nebrangiu patiekalu.
Ką daryti, kad išimti iš šaldytuvo būtų skanesni
Raudonas, geltonas ar net juodas, mėsingas, sultingas ir viliojantis pomidoras yra viena iš populiariausių daržovių visame pasaulyje. Lietuviai šiuo klausimu ne išimtis – pomidorai atsiduria kone kiekvieno pirkėjo pirkinių krepšelyje, sako Gintarė Kitovė.
Pomidorai suteikia geresnį skonį, tekstūrą ir spalvą įvairiems virtuvės patiekalams, bet reikia pabrėžti ir jų maistinę vertę. Juose gausu vitaminų (B grupės, taip pat vitaminų C, K, A), mineralinių medžiagų, tokių kaip kalio, magnio, fosforo vardija „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
„Pomidorai yra ir pagrindinis antioksidanto likopeno šaltinis. Todėl nenuostabu, kad įvairių tautų virtuvėse jie laikomi vienu iš svarbių ramsčių, padedančių palaikyti sveiką ir subalansuotą mitybą.
Jei rūpinatės svoriu, pomidorai taip pat bus naudingi sąjungininkai. Pavyzdžiui, du vidutinio dydžio pomidorai turi tik apie 20 kalorijų, nes maždaug 95 % jų svorio sudaro vanduo ir juose yra labai mažai angliavandenių“, – sako J. Sabaitienė.
Ji pastebi, kad nors pomidoras lietuviams yra be galo įprastas, vis dar dažnam kyla klausimas – kur juos laikyti namuose? Ant spintelės ar šaldytuve?
„Pomidorų visiškai nebūtina dėti į šaldytuvą. Laikomi kambario temperatūroje jie ir toliau sirpsta, noksta. Tačiau jeigu pomidoras yra gerai sunokęs, o jūs neketinate jo valgyti artimiausiomis dienomis, verčiau įdėti jį į šaldytuvą.
Taip ilgiau išlaikysite jo šviežumą. Beje, pomidorų skonis bus geriausias, jei juos iš šaldytuvo išimsite likus 30 minučių iki valgymo, kad atgautų kambario temperatūrą“, – pataria J. Sabaitienė.
Įdaryti pomidorai (nuotr. pranešimo žiniasklaidai)
Kepti pomidorai – ir kaip garnyras, ir kaip pagrindinis patiekalas
Dėl daugybės jo rūšių ir paruošimo būdų pomidoras virtuvėje atlieka labai svarbų, tačiau dažnai ne pagrindinį vaidmenį. Tačiau viskas gali pasikeisti, jeigu išbandysite ką nors naujo su šia puikiai pažįstama daržove, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Dažnam arčiau širdies yra žalių pomidorų salotos, tačiau kartą pabandžius pomidorus iškepti, tą kartosite vėl ir vėl, – žada G. Urbonavičiūtė. – Labai skanu juos pakepti orkaitėje skardoje su alyvuogių aliejumi, česnaku ir, jei norite suteikti daugiau aromato, prieskoninėmis žolelėmis.“
Jeigu kuriate kepsninę, mažesnius pomidoriukus galite suverti ant iešmų tarp mėsos ar kitų daržovių gabalėlių, pataria „Iki“ kulinarijos technologė. Ne tik skanu, bet ir labai gražu pasigaminti originalius vėrinukus – tiesiog mažus pomidorus suverkite ant rozmarinų šakelių ir pakepkite.
Jeigu po ranka turite didesnių pomidorų, juos perpjaukite, pagardinkite puseles druska ir pipirais, pabarstykite prieskoninėmis žolelėmis (pvz., raudonėliais arba bazilikais), apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir apkepkite iš abiejų pusių.
„Pomidorai yra ir puikios daržovės įdaryti. Juos lengvai išskobus, vidų galima pripildyti tuo, ką turite namuose – ryžiais, mėsa, daržovėmis, žuvimi, kruopomis, sūriu, grybais, varške. Sočius ir maistingus pusryčius paruošite ir į išskobtą pomidorą įmušę kiaušinį ir iškepę orkaitėje ar net kepsninėje“, – primena G. Urbonavičiūtė.
Įdaryti pomidorai gali tapti puikiu nebrangiai ir greitai pagaminamu šaltu užkandžiu – pavyzdžiui, juos paprasčiausiai galite pripildyti mėgstamomis salotomis. Tačiau jie bus ir puikus karštasis patiekalas, kuris nustebins nauja gerai pažįstamų daržovių pateikimo forma.
Kepti pomidorai su baklažanais ir grybais
Porcijos: 2. Gaminimo laikas: 30 min.
Reikės: 4 didelių pomidorų, 300 g pievagrybių, 1 baklažano, 1 nedidelio svogūno, 1 skiltelės česnako, alyvuogių aliejus, druskos, pipirų, šviežių petražolių.
Baklažanus nuplaukite ir supjaustykite griežinėliais. Apibarstykite druska ir atidėkite bent pusvalandžiui, kad išsiskirtų skystis. Tada juos nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite mažais kubeliais. Grybus taip pat supjaustykite riekelėmis.
Nuplaukite pomidorus ir nupjaukite jų viršų, išskobkite vidų šaukštu. Išpilkite susidariusias sultis. Pomidorų minkštimą susmulkinkite ir atidėkite į šalį.
Svogūną ir česnaką susmulkinkite ir pakepkite keptuvėje su trupučiu aliejaus. Tuomet sudėkite į tą pačią keptuvę baklažanus ir grybus, galiausiai – pomidorų minkštimą. Pagardinkite druska, pipirais, mėgstamomis prieskoninėmis žolelėmis, pavyzdžiui, oreganu.
Šiek tiek pakepkite, tuomet mišiniu įdarykite pomidorus, dėkite juos į aliejumi pateptą skardą ir šaukite į orkaitę arba apvyniokite folija ir dėkite ant grotelių. Kepkite apie 15 min. 180 °C temperatūroje. Patiekite karštus ir apibarstytus šviežiomis petražolėmis.
Malta mėsa įdaryti kepti pomidorai
Porcijos: 4. Gaminimo laikas: 60 min.
Reikės: 4 didelių pomidorų, 500 g liesos maltos mėsos, ½ svogūno, 1 česnako skiltelės, druskos, pipirų, 1 šaukštelio itališkų prieskonių, 1 kiaušinio, 1 mocarelos sūrio, ½ puodelio džiūvėsėlių.
Nuplaukite pomidorus ir nupjaukite jų viršų, išskobkite vidų. Išpilkite sultis ir atidėkite.
Keptuvėje su šlakeliu aliejaus apkepkite smulkintą svogūną, česnaką. Sudėkite maltą mėsą, pagardinkite prieskoniais. Išmaišykite ir kepkite, kol mėsa bus pusiau iškepusi.
Nuimkite nuo ugnies ir leiskite mėsos mišiniui atvėsti. Įmaišykite pusę sūrio, visus džiūvėsėlius, lengvai plaktą kiaušinį. Gerai išmaišykite.
Tolygiai paskirstykite įdarą šaukštu į pomidorus ir sudėkite juos į kepimo indą. Kepkite iki 190 °C įkaitintoje orkaitėje 25 minutes. Tuomet ant viršaus užberkite likusį sūrį ir grąžinkite į orkaitę bei pakepkite kelias minutes, kad sūris išsilydytų. Patiekite karštus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!