Knygų kainos šiais metais išaugo apie 10 procentų, tačiau didieji šalies knygų platintojai trina rankas ir energingai plečia savo veiklą.
Knygų leidybos ir prekybos grupei Baltijos šalyse "Alma littera" priklausančio knygynų tinklo "Pegasas" apyvarta per šių metų I-ąjį pusmetį padidėjo 66 procentais, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Pirmų šešių mėnesių apyvarta šiais metais viršijo 11 mln. litų sumą. Planuojama, kad iki šių metų pabaigos ji viršys 30 mln. litų. Šiuo metu tinklui priklauso 26 knygynai penkiolikoje Lietuvos miestų, tarp jų 2 Klaipėdoje. Šiais metais ketinama atidaryti dar 4-5 "Pegaso" knygynus, o iki 2009 metų pabaigos tinklas planuoja turėti 35 knygynus.
("News Bridgepix" nuotr.)
Knygynų tinklą Lietuvoje valdanti bendrovė "Vagos prekyba" per pirmą šių metų pusmetį gavo 10 mln. litų pajamų, tai 25 procentais daugiau negu per tą patį laikotarpį 2007-aisiais metais, kai pajamos siekė 8 mln. Lt. Šiuo metu knygynų tinklui "Vaga" priklauso 34 knygynai,trylikoje Lietuvos miestų, tarp jų 3 Klaipėdoje. Per I-ąjį šių metų pusmetį "Vagos" knygynus aplankė daugiau nei 386 tūkstančių pirkėjų.
Tris knygynus didžiausiuose Lietuvos miestuose turintis "Baltų lankų knygynas" taip pat džiaugiasi šiais metais 40 procentų išaugusiu knygų pardavimu. Vien Klaipėdos "Baltų lankų" knygyne per mėnesį šiais metais apsilanko apie 10 tūkstančių žmonių. Pasak šio knygyno direktorės Vaidos Federavičienės, knygų pirkėjų skaičius lyginant su praėjusiais metais yra sumažėjęs, tačiau apie 10 Lt padidėjo pirkinių krepšelis.
Skaityti - madinga
Knygynų tinklo "Pegasas" vadovas Mindaugas Balčiūnas mano, kad skaitytojų gretos sparčiai auga todėl, kad žmonės pradėjo daugiau dėmesio skirti savišvietai.
"Manau, kad šioms tendencijoms labiausiai įtakos turi sustiprėjusi leidėjų konkurencija ir dėl to stipriai išaugęs knygų pasirinkimas - šiandien kiekvienas skaitytojas iš leidinių gausos tikrai gali išsirinkti savo pomėgius ir skonį labiausiai atitinkančią knygą. Be to, 2008-uosius paskelbus Skaitymo metais, daugiau dėmesio skaitymui skiria žiniasklaida.Knygynuose, bibliotekose ir kitose erdvėse vyksta įvairus renginiai, kurie taip pat žmones skatina pasirinkti laisvalaikį su gera knyga", - svarstė M. Balčiūnas.
"Vagos prekybos" direktorė Aušra Valavičienė mano, kad skaitytojų nusigręžimas nuo knygos buvo laikinas reiškinys, susijęs su kompiuterių atsiradimu. "Tačiau praėjus laikui žmonės pamatė, kad kompiuteris neatstoja knygos. Kompiuteris dabar asocijuojasi su darbu, o knyga su poilsiu, malonumu. Labai svarbų vaidmenį vaidina ir knygų reklama. Atlikę savo pirkėjų apklausą, pamatėme, kad knygos pasirinkimą dažniausiai lemia draugų, pažįstamų rekomendacijos. Tai rodo, kad knygų aptarimai yra tapę svarbia žmonių bendravimo forma, mada", - svarstė pokalbininkė.
Klaipėdos "Baltų lankų" knygyno direktorė Vaida Federavičienė daro prielaidą, kad žmonės knygų griebiasi dėl to, kad pavargo nuo gyvenimo tempo, stresų, nusivylė kitomis pramogomis. Tuo, pasak pokalbininkės galima paaiškinti stiprų psichologinės literatūros išpopuliarėjimą.
V. Federavičienė sutinka su nuomone, kad knygų pirkimas tapo madingas kaip investicija į save ir vaikus bei kaip dovana. "Anksčiau dovanoms būdavo perkami daugiausiai albumai, ar specialiai dovanoms skirtos gražiai išleistos knygos. Dabar žmonės vis dažniau konsultuojasi su knygininkais, rinkdamiesi dovanoms arba sau vertingus grožinės literatūros kūrinius", - pasakojo "Baltų lankų" knygyno Klaipėdoje direktorė.
Topuose - popliteratūra
Pasak knygų pardavėjų, klaipėdiečių literatūrinis skonis nesiskiria nuo kitų šalies gyventojų. Topų viršūnėse dominuoja psichologinė, patarimų literatūra: A. Carr "Lengvas būdas mesti rūkyti", R. Sharmos knyga "Vienuolis, kuris pardavė "Ferrari", J. Murphio "Jūsų pasąmonės galia", Olego Lapino psichologinės knygos.
Skaitytojai graibsto tarptautinius bestselerius. Absoliučius kelių metų rekordus muša Paulo Coelho knygos, "Haris Poteris", Sandros Brown trileriai, Jodi Picoult knygos.
Naujos knygų pirkimo tendencijos, pasak knygininkų, yra istorinės, politinės literatūros populiarumas, sugrįžimas prie klasikos - skaitytojai perka A. Sent-Egziuperi "Mažąjį princą", komiksų knygelių išpopuliarėjimas.
Visi trys kalbinti knygynų vadovai pasidžiaugė, kad perkamiausių knygų topuose laikosi ir atsiranda lietuvių autoriai - J. Ivanauskaitės "Odė džiaugsmui", Z. Stankaus "Kaip tampama albinosais". Nors ir brangus vos pasirodęs, iš populiariausių knygų sąrašo nekrenta Marius Jovaišos fotoalbumas "Neregėta Lietuva".
"Muilas" sielos dėmėms
Pakalbintų psichologų nuomone, jų profesinės literatūros populiarumą lemia tai, jog anksčiau tokio pobūdžio knygos nebuvo leidžiamos ir tai, kad šiuolaikiniame pasaulyje žmonės, praradę vertybinę orientaciją ieško atsakymų knygose - kaip tikrųjų tiesų saugotojose.
"Deja, jeigu būtų parašyta tokia knyga, kuri duotų atsakymus į visas mus slegiančias problemas - tai jos autorius būtų milijardierius ir psichologo profesija nebūtų reikalinga",- nusijuokė viena psichologė.
Pokalbininkė pridūrė, kad ir pati skaitanti profesinę literatūrą, ir labai džiaugiasi, kad ji verčiama ir leidžiama lietuvių kalba. "Tačiau reikia pastebėti, kad profesionaliai parašytų, suteikiančios vertingų žinių psichologinių knygų - nėra daug. Dominuoja ir skaitomiausia yra "muilinė" literatūra.