• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nesantuokiniai vaikai - mados klyksmas ar siekimas išpešti sau kuo daugiau materialinės naudos? Turbūt ir viena, ir kita. Kitaip argi pastaraisiais metais būtų taip išpopuliarėjusios krikštynos prieš vestuves ar net vietoj vestuvių. Oficialiai viena vaiką auginanti motina iš valstybės gali tikėtis svaresnės paramos nei nepriteklių kamuojama, bet turinti sutuoktinį moteris.

Nesantuokiniai vaikai - mados klyksmas ar siekimas išpešti sau kuo daugiau materialinės naudos? Turbūt ir viena, ir kita. Kitaip argi pastaraisiais metais būtų taip išpopuliarėjusios krikštynos prieš vestuves ar net vietoj vestuvių. Oficialiai viena vaiką auginanti motina iš valstybės gali tikėtis svaresnės paramos nei nepriteklių kamuojama, bet turinti sutuoktinį moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuoktis neapsimoka

Žemaitijoje gyvenanti Inga (redakcijai pavardė žinoma) oficialiai viena augina tris pametinukus. Tačiau neoficialiai ji turi ir vyrą, šių vaikų tėvą. Pora kol kas neplanuoja užsukti į Civilinės metrikacijos skyrių. „Vis laiko pritrūksta, - šypteli daugiavaikė motina, bet įsidrąsinusi išduoda tikrąsias delsimo tuoktis priežastis. - Neapsimoka ženytis. Daug lengvatų prarasčiau.”

REKLAMA

Inga turi verslo liudijimą. Jai, kaip vienai auginančiai vaikus, rajono tarybos sprendimu fiksuotas pajamų mokestis sumažintas perpus (Beje, Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas Darius Buta informavo, jog kai kurios savivaldybės vieniems vaikus auginantiems motinai ar tėvui, dirbantiems su verslo liudijimais, fiksuotą pajamų mokestį gali sumažinti dar labiau.). Vyriausioji Ingos dukra lanko vaikų darželį - vaiko maitinimo išlaidas moka savivaldybė. Tereikia po keletą litų primokėti už ugdymą. Kadangi Ingos pajamos - minimalios, valstybė teikia piniginę paramą. Kai tiek privilegijų, ir noras tuoktis nublanksta. Niekas Ingai neįrodytų, kad tuoktis - apsimoka.

REKLAMA
REKLAMA

Akivaizdu, kad auginti vaikus nesusituokus ir deklaruojant valstybei, kad tėvo nėra, - finansiškai naudinga. Tačiau ne vien pinigais žmogus gyvas. O ką motina atsakys, kai ūgtelėję šie ims ir pasiteiraus, kodėl kiti kaimo vaikai iš jų šaiposi, „benkartais” vadina?

„Kol kas tai negresia, nes vaikai dar labai maži, nesusigaudo tokiuose dalykuose, - atkirto jauna motina. - Bet jei ateityje jiems kiltų panašių klausimų, niekur nedingtume, greičiausiai tektų santuoką įregistruoti. Negalima vaikų traumuoti.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išgirdusi klausimą, ar nepasigailėtų laiku nežengusi prie altoriaus, jei sugyventinis, vis dar būdamas „laisvas”, staiga susižavėtų kita, Inga kiek suglumo. „Nepagalvojau apie tai, - po ilgos pauzės pratarė ji. - Iš tiesų, visko gyvenime gali būti.”

Nesituokti madinga?

Porų, kurios susilaukia vaikų nesusituokusios, daugėja. Tokios tendencijos, Statistikos departamento duomenimis, pastaraisiais metais ypač pastebimos Žemaitijoje. Rietavo savivaldybėje, Mažeikių, Plungės, Telšių, Skuodo, Radviliškio rajonuose vis daugiau kūdikių gimsta ne santuokoje. O rekordininkė šiuo atžvilgiu - Pagėgių savivaldybė. Čia santuokoje gimę vaikai netrukus gali tapti retenybe. Pavyzdžiui, 2008 metais santuokoje gimė 44 vaikai, o nesantuokinių buvo net 56. Pagrindinė nesantuokinių vaikų gimstamumo augimo priežastis - tėvų materialinės naudos vaikymasis. Tokia yra specialistų nuomonė.

REKLAMA

Tačiau argi iš Klaipėdos kilęs garsusis tenoras Deividas Norvilas - Deivis, kurio mylimoji Renata greitai susilauks nesantuokinio kūdikio, vadovaujasi nauda? Būtų sunku patikėti, kad to siekia ir žvaigždžių pora - atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir šokėjas Deividas Meškauskas, auginantys nesantuokinį sūnų. Bet gal visai ne čia šuo pakastas? Kaip tokį delsimą paaiškintų potencialūs jaunavedžiai?

REKLAMA

Deivis, vos išgirdęs klausimą apie galimą išskaičiavimą, iškart suirzo. Nesileisdamas į jokias kalbas ar pasiaiškinimus dėl galbūt žemaičiams būdingos tinginystės, piktai atšovė: „Tai mūsų asmeninis reikalas!” Deivis yra ne kartą viešai pareiškęs, kad santuokai dar nesijaučia pasiruošęs, subrendęs. Dar abejoja, kad vėliau dėl savo pasirinkimo netektų gailėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D.Meškauskas buvo nuoširdesnis. „Taip jau išėjo, - šyptelėjo jis. - Bet sužadėtuvių žiedas Rūtai ant piršto jau užmautas!”

Jis patvirtino, kad įregistruojant nesantuokinio kūdikio gimimą kilo papildomų keblumų, tačiau sakė nenorįs patarinėti kitoms poroms, kad vienintelis kelias išvengti tokių formalumų - siekti, kad vaikelis gimtų tik po tėvų santuokos. “Tai kiekvienos poros apsisprendimo reikalas”, - nusprendė Deividas.

REKLAMA

Jis nusijuokė, išgirdęs klausimą, ar poros vis dėlto nesuviliojo galima materialinė nauda šeimai, kūdikiui gimus prieš santuoką. „Ne, mes su Rūta apie tai negalvojome, negražu apgaudinėti valstybę”, - dievagojosi jaunas tėtis.



Nauda - akivaizdi

Toli gražu ne visos poros nusiteikusios nesavanaudiškai. Dauguma jų pirmiausia galvoja, kaip iš savo statuso, nesvarbu, kad jis prasilenkia su morale, išpešti kuo daugiau naudos.

REKLAMA

„Nors dabar sąvokos „vieniša motina” nėra, oficialiai viena auginanti vaiką ar kelis motina iš valstybės gali tikėtis didesnės paramos, tam tikrų privilegijų, - patvirtino Kauno miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė. - Mat socialinė parama šeimai susieta su valstybės remiamomis pajamomis, kurių dydis šiuo metu - 350 litų vienam šeimos nariui. Socialinės paramos šeimai įstatymas numato paramą ir tuo atveju, jei vienam šeimos nariui tenka mažiau nei 525 litai. Yra skirtumas, kai šeimos pajamas rodo tik motina ir kai prie jų pridedamos ir vaikų tėvo pajamos.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar viena privilegija vienoms vaikus auginančioms motinoms - galimybė dirbti nevisą darbo dieną arba gauti vieną mokamą laisvadienį per mėnesį. Be to, jei vaikas auga tik su vienu iš tėvų, mokykloje jam gali būti skiriamas nemokamas maitinimas. O mokestis už vaikų darželį yra gerokai mažesnis arba mokėti išvis nereikia. Tai priklauso nuo vietos savivaldybės tarybos sprendimo.

REKLAMA

Plungės darželio „Saulutė“ darbuotoja Janina Poškytė patvirtino, jog darželį lanko ne vienas vaikas, kurį tvirtina auginanti tik motina. „Jei jos pristato pažymą iš seniūnijos, kad gauna socialinę paramą, už darželį mokėti nereikia, - sakė ji. - Jei viena auginanti vaiką motina socialinės paramos negauna, bet verčiasi sunkiai, už vaiko maitinimą darželyje irgi nemoka - tik už ugdymo priemones.”

REKLAMA

Mažeikių rajono darželiuose motinos, vienos auginančios vaikus ir nenurodžiusios, kas yra vaiko tėvas, už darželį lankančius vaikus moka tik pusę kainos.

Nors parama vienoms vaikus auginančioms motinoms - akivaizdi, Kauno miesto socialinės paramos skyriaus vedėja nemano, kad tai - didelė paspirtis šeimai. „Anksčiau, tarybiniais laikais, Kaune tokios motinos butą be eilės gaudavo, - prisiminė ji. - Dabar to nėra.”

REKLAMA
REKLAMA

Jos nuomone, nesantuokiniai vaikai - labiau ne naudos ar mados, o šeimų apsisprendimo reikalas. „Dabar daug porų gyvena „sumetusios skudurus” ir vaikus gimdo - mada tokia, - teigė ji. - Bet gal jiems taip patogiau? Gal baiminamasi atsakomybės, kuri sutuoktinius užgriūva sukūrus šeimą?”



Gerovė - amorali

Kauno miesto civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Kęstutis Ignatavičius patvirtino, jog tendencijos, kai kūdikiai gimsta ne santuokoje, vis ryškesnės.

„Galbūt poros pirmiausia nori išbandyti save, įsitikinti, ar tinka vienas kitam, ar pribrendo santuokai - tik tada priima vienokį ar kitokį sprendimą? - spėliojo jis. - Neretai toks sprendimas, kad ir kaip būtų gaila, būna šiek tiek pavėluotas. Tai yra pora apsisprendžia tuoktis jau turėdama kūdikį. Aš tam nepritariu. Pirmiau turėtų būti vestuvės, o tik po jų - krikštynos. Vaikas kur kas geriau ir saugiau jaučiasi augdamas tikroje šeimoje.“

Anot jo, jei vaikas - nesantuokinis, tačiau motina nurodo, kas yra vaiko tėvas, jo gimimo įprastu būdu neįregistruosi.

„Tėvas turi pirma kreiptis į notarą, iš jo gauti pažymą, patvirtinančią, kad jis - tikrai to vaikelio biologinis tėvas, - aiškino vedėjas. - Be tokios pažymos kūdikio tėvas neregistruojamas. O tai jau papildomi vaikščiojimai po įstaigas, popierizmas, laiko gaišimas, galų gale ne visai maloni procedūra.”

REKLAMA

Kita vertus, anot K.Ignatavičiaus, nesantuokiniam vaikui paaugus kils begalė problemų.

„Gali bendraamžiai pradėti iš jo tyčiotis, pravardžiuoti, kodėl berniuko motina – „-aitė“, - pateikė pavyzdžių K.Ignatavičius. - Paaugęs vaikas giliai širdyje pajaus didžiulę nuoskaudą - kodėl tėtis mamos nevedė? Gal jos nemylėjo, gal ji jam visai nepatiko? Nesantuokinis vaikas moraliniu požiūriu jaučiasi daug prasčiau, ne toks saugus, gali labai išgyventi dėl dalykų, su kuriais santuokoje gimę vaikai niekada nesusiduria. Todėl aš - tik už santuokoje gimusius vaikučius.”

K.Ignatavičius neatmetė tikimybės, jog nesantuokinių vaikų poros susilaukia ir tikėdamosis didesnės paramos iš valstybės. Tačiau manipuliuoti vaikais, jų sąskaita bandyti užsitikrinti šeimos gerovę yra labai nedora, amoralu.

Nėra meilės be atsakomybės

Brolis ASTIJUS - Kunigas, pranciškonas:

Pirmiausia džiaugiuosi, kad Žemaitijoje keletą metų iš eilės gimsta daugiau vaikų, gimstamumas yra didesnis nei mirtingumas. Man staigmena, kad žemaičiai dažniau gimdo vaikus nesukūrę šeimos nei kituose regionuose - kaip tik maniau, kad žemaičiai yra tradiciškesni. Džiugu, kad žmogui dovanojama gyvybė - tai svarbiausia. Tačiau svarbus ir apsisprendimas, atsakomybė, krikščioniškosios tradicijos laikymasis, kad vaikas turi gimti šeimoje, kurioje vyras ir moteris vienas kitam įsipareigoję. Į Bernardinų bažnyčią taip pat ateina žmonių, kurie bendrauja jau penkerius, šešerius metus, bet po to ryžtasi susituokti. Dėl to ir egzistuoja krikščioniška tolerancija - mes tikimės, kad jie kada nors susituoks. Bet kartais yra daroma lyg ir specialiai, kai mergina susilaukia vaikelio ir gyvena kaip vieniša mama. Nors turi ir draugą, neregistruotą vyrą. Manyčiau, kad čia jau nepilietiškas poelgis, kai ir kitų žmonių sąskaita gali gauti ir pašalpas, kitas lengvatas. Tai yra sąžinės reikalas. Bet pareiga be meilės taip pat negeras dalykas. Nes santuoka turi būti iš meilės.

REKLAMA

Vis dėlto nebuvau sutikęs tokių žmonių, kurie kartu išgyventų dvidešimt metų ir nebūtų priėmę bent civilinės santuokos. Aišku, yra ir susituokusių net bažnyčioje, kurie po trejų metų skiriasi. Bet kai myli vienas kitą, tu pašventi save, atiduodi kitam žmogui - krikščionys prašo Dievo palaiminimo. Netikintieji vis dėlto santuoką paliudija prie valstybės liudininkų.

Ir čia nėra tik juridinis aktas, kad gautum popierėlį. Čia yra senoji monoteistinių religijų tradicija, kai tu bent kelių žmonių akivaizdoje liudiji meilės aktą, ne vien tik asmeniškai sakai - aš tave myliu. Juk anksčiau nebuvo tų popierių, todėl ir buvo duodamas žodis, sakoma - Dieve, aš noriu palaiminimo. O tėvų įsipareigojimas, atsakomybė kažkokiu nematomu būdu ir vaiką augina atsakomybėje.



Kalbino Ignas Jačauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų