Nesutarimų purtomos Panevėžio kolegijos taryba, išnagrinėjusi Švietimo ir mokslo ministerijos atlikto audito išvadas, nerado už ką profesinės sąjungos vanojamą direktorių Egidijų Žukauską bausti. Devynių žmonių – kolegijos ir bendruomenės atstovų taryba, vadovaujama Vilniaus universiteto profesoriaus Benjamino Pladžio, po ilgokai užtrukusio svarstymo vieningai nusprendė, kad pokalbis su direktoriumi bus veiksmingesnė drausminimo priemonė nei pastaba ar net papeikimas. Panevėžio kolegijos taryba, išnagrinėjusi Švietimo ir mokslo ministerijos atlikto audito išvadas, nerado už ką profesinės sąjungos vanojamam direktoriui Egidijui Žukauskui skirti drausminę nuobaudą.
Panevėžio kolegijos taryba, išnagrinėjusi Švietimo ir mokslo ministerijos atlikto audito išvadas, nerado už ką profesinės sąjungos vanojamam direktoriui Egidijui Žukauskui skirti drausminę nuobaudą.
Taryba nurodė E. Žukauskui raštu paaiškinti priežastis dėl ŠMM audito išvadose nurodytų pažeidimų. Ministerija nusiteikusi griežčiau.
„Susipažinę su ŠMM Vidaus audito skyriaus ataskaita, manome, kad yra pagrindas taikyti drausminę atsakomybę įstaigos vadovui už padarytus drausmės pažeidimus“, –teigiama ŠMM ministro Dainiaus Pavalkio kolegijos tarybai atsiųstame rašte.
Kodėl E. Žukauskas nenusipelnė nuobaudos, taryba ministrui turės įrodyti. Balandžio pradžioje į ŠMM kviečiami jos atstovai, pats E. Žukauskas ir jo darbą kritikuojančios bei auditą inicijavusios profesinės sąjungos lyderiai.
Ministerija rado kuo stebėtis
Ministerija nusiteikusi pati padėti tašką jau metus trunkančiame ir netgi į piketus peraugusiame kolegijos vadovybės ir darbuotojų konflikte.
„Dėl drausminės atsakomybės sprendimus priima ministras. Todėl jis ir numatęs susitikti su kolegijos direktoriumi ir tarybos pirmininku. Jis susipažinęs su audito išvadomis padarys savas“, – „Sekundei“ teigė viceministras Rimantas Vaitkus.
Anot jo, nors atliktas auditas atskleidė pažeidimų, tačiau jie nėra esminiai. Ministerijos atsiųsti tikrintojai neaptiko lėšų išeikvojimo arba neteisėto jų panaudojimo atvejų. Vis dėlto R. Vaitkus pripažįsta, kad kai kurie kolegijos vadovybės sprendimai stebina.
„Audito išvados tik konstatavo situaciją, kurią mes ir taip galėjome nuspėti, kad ne viskas ten yra labai gerai. Bet tokių pat pažeidimų galima rasti ir kitose aukštosiose. Preciziškai laikytis teisės aktų sunku. Mane tik stebino, kad kai kurių pareigybių, kanclerio, direktoriaus pavaduotojo, aprašymai patvirtinti tuomet, kai jau vyko auditas. Matyt, nebuvo aiškiai suvokta, kam tos pareigybės iš viso reikalingos“, – mano viceministras.
Pasak R. Vaitkaus, keistai atrodo ir darbo užmokesčio fondo paskirstymas.
„Stebina, kad didelė lėšų dalis nueina administracijos ir aptarnaujančio personalo darbo užmokesčiui, kai pedagoginiams darbuotojams, kurie iš esmės nulemia kolegijos gyvybę, tenka tik 57 proc. darbo užmokesčio lėšų. Bet tai nėra tie teisės aktų pažeidimai, kurie neišvengiamai vestų į drausmines nuobaudas“, – teigia viceministras.
Anot jo, ministerijos atstovams pabendravus su kolegijos bendruomene aiškiai matyti, kad vadovybės darbe trūko skaidrumo ir viešumo, nebuvo kalbamasi su darbuotojais, aiškinamas struktūrinės pertvarkos pagrįstumas ir būtinumas. Kolegijoje apsilankęs ir susitikęs su visomis nesutariančiomis pusėmis R. Vaitkus pripažįsta pats įsitikinęs, kad direktorius ir vadovybė dirba sau, bendruomenė – sau.
Pasinaudos konkurentai
R. Vaitkus mano, kad įsisiūbavęs ir į viešumą piketais prasiveržęs vadovybės ir profesinės sąjungos konfliktas, kad ir kokia būtų jo pabaiga, gali turėti neigiamos įtakos įstaigai. Skandalų purtomai regioninei aukštajai mokyklai gresia prarasti dalį būsimų studentų.
„Dažnai jaunuoliai labai greitai sureaguoja į tai, kas vyksta aukštosiose, ir renkasi kitas netoliese esančias įstaigas. O konkurentų Panevėžio kolegijai yra ir Kaune, ir Šiauliuose. Atstumai tarp miestų nedideli. Žinoma, Panevėžio kolegija yra ir bus regionine aukštąja mokykla, galbūt didelės žalos nesutarimai jos viduje nepadarys“, – viliasi viceministras.
Direktoriaus kėdė kieta
Drausminės nuobaudos kol kas išvengęs Panevėžio kolegijos direktorius E. Žukauskas sutinka turintis ką taisyti ir tobulinti. Tačiau vadovui keistai atrodo kaltinimai dėl nesišnekėjimo su bendruomene. Direktorius suskaičiavo, jog per praėjusius metus įvyko daugiau nei dvidešimt administracijos susitikimų su profesinės sąjungos atstovais.
„Natūralus jų rūpestis siekti, kad būtų patenkinta kuo daugiau darbuotojų norų. Bet aš, kaip valstybinės įstaigos vadovas, privalau laikytis įstatymų“, – aiškina E. Žukauskas.
Panevėžio kolegijoje studijuoja 1648 studentai. E. Žukauskas kelia ambicingus planus ateinančiais mokslo metais surinkti 690 pirmakursių, tai yra net 140 daugiau nei 2013-aisiais. Direktorius mano, jog nors tarp aukštųjų konkurencija dėl studentų milžiniška, kolegijos iššūkis yra realus.
Panevėžio regiono aukštoji mokykla mato nišą – suteikti išsilavinimą vyresnio amžiaus, jau dirbantiems žmonėms. Jau dabar daugiau nei trečdalis Panevėžio kolegijos studentų – vyresni nei 25-erių ir turintieji darbą.
„Mūsų studijų programos turi būti orientuotos į studentų poreikius. Tai nėra nauja, bet dabartiniai studentai nori daugiau ir greičiau, todėl ir dėstytojai turi spėti su laiku“, – teigia E. Žukauskas.
Prieš daugiau nei trejetą metų konkursą laimėjęs ir penkerių metų kadencijai prie Panevėžio kolegijos vairo stojęs E. Žukauskas pripažįsta jau ne kartą turėjęs minčių trauktis. Tačiau, anot jo, nepaisant į viešumą prasiveržiančių konfliktų su profesine sąjunga, kolegijos taryba bei akademinė taryba vienbalsiai patvirtino jo metinę ataskaitą.
„Mano kėdė ne minkšta, o labai kieta, bet aš dėl to nedejuoju“, – sako E. Žukauskas.
Pozicijos nekeičia
Kolegijos profesinė sąjunga tvirtina neturinti informacijos apie direktorių svarsčiusios Tarybos sprendimą. Profesinės sąjungos lyderis Henrikas Sinickas mano, kad diskusijas dėl E.Žukausko tinkamumo užimti šias pareigas turėtų užbaigti audito išvados. H.Sinicko nuomone, jos įrodo, kad E.Žukauskas nėra tinkamas vadovas aukštajai mokyklai.
„Auditas konstatavo gausybę pažeidimų, kurie rodo, kad direktorius nesugeba vadovauti“, – teigė H.Sinickas.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ