Toliau viešiname informaciją, paskelbtą www. kgbveikla. lt.
Pirmąją straipsnio dalį galite skaityti čia.
Šmeižtas, paleistuvystė ir spekuliacija
1981 metų KGB Biržų poskyrio ataskaitoje skelbiama, kad minėtu laikotarpiu bene didžiausią rūpestį kėlė suaktyvėję tikintieji, keliaujantys į „šventas vietas“, bei Biržuose naftotiekį „Družba“ stačiusių lenkų ir biržiečių ryšiai. Bendravimas su užsieniečiais nenutrūkęs ir statybininkams išvykus atgal į Lenkiją. KGB pareigūnams buvo neramu, kad jie rašo laiškus biržiečiams, o šie stengiasi gauti leidimą nuvažiuoti Lenkiją.
Anot KGB ataskaitos, naftotiekį statę lenkai kai kuriems Biržų rajono gyventojams padarė neigiamą įtaką. KGB pareigūnai ir jų agentai bei patikėtiniai nustatė, kad dėl „lenkų statybininkų apgyvendinimo“ mūsų krašte atsirado „spekuliacija, amoralus elgesys, demonstratyvus, pabrėžtinas religingumas“. Kad į tėvynę grįžę lenkai ir Lenkijoje vykstantys to meto įvykiai mažiau paveiktų Biržų gyventojus, imtasi priemonių sumažinti vykstančių į užsienio šalį žmonių skaičių.
Imtasi priemonių ir prieš šmeižikiškas žinias, spausdinamas nelegaliuose leidiniuose. Šmeižtu KGB vadino publikacijas apie Kupreliškio bažnyčioje renkamus parašus ir apie metodus, naudotus Biržų antrojoje vidurinėje besimokiusio Meškausko atžvilgiu.
Tarybiniame ūkyje – technikume buvo užverbuotas agentas „Biržietis“ ir vidurinės mokyklos mokytojas slapyvardžiu „Vitartas“. Pastarasis, teigiama, turi ryšių su kūrybine inteligentija.
Susilaikyta nuo asmeninio ryšio su mokytoju Žekiu, kuris ilgai nedirbo ir mokėsi aukštojoje mokykloje. Biržų I ir II bei Vabalninko vidurinėse mokyklose parinkti 6 KGB patikėtiniai. Atsisakyta ruošti verbavimui Kerbelį ir Gelažnyką, mat šie pasirodė tam netinkami.
Vieniems „išsisėmus“, agentų vietą užėmė kiti
KGB raportuoja, kad 1981 metais atsisakyta agentų „Sturitis“, „Aleksandras“, „Šatus“, „Viktorija“, „Nemunėlis“, „Bronius“ paslaugų. Priežastis – jų galimybės esą jau „išsemtos“.
Tačiau KGB aparatas sustiprintas 3 naujais agentais „Šernas“, „Berželis“ ir „Biržietis“, kurių mokymui naudota čekistų literatūra ir filmai. Verbavimui atrinkti 4 kandidatai, o senų agentų veikla patikrinta per kitus agentus. Tikrinti „Petrauskas“, „Zabarauskienė“, „Jonas“, „Ąžuolas“, „Algis“, „Uoselis“, „Albertas“.
Operatyviniam darbui KGB paruoštas zooinžinierius Zurba A. M. Jo byla išsiųsta į LTSR KGB Kadrų skyrių.
Tikrino tapusius agentais
Raportuojama, kad tęstas darbas su 1980 metais užverbuotu agentu „Vilis“ (Urbštas), kadaise teistu už antitarybinę veiklą ir vadovavimą antitarybinei organizacijai. Jį stebėjo ir tikrino agentai „Petrauskas“ ir „Vytas“.
„Vytas“ stebėjo ir Latvijoje už antitarybinę veiklą teistą Berniks. „Vytui“ padėjo KGB patikėtinė Antanavičienė.
Buvo baigtas ir Kučinsko operatyvinis stebėjimas. Jis buvo užverbuotas stiprinant KGB agentų darbą tarp dvasininkų. Buvo išsiaiškinta, kad „kunigas – reakcionierius“ jėzuitas Šeškevičius palaiko ryšį su Kučinsku, kuris yra aktyvus bažnyčios choristas, užsiimantis ir bažnyčių remontu. Be to, KGB žiniomis, jis palaikantis ryšius su „reakcionieriais“ kunigais Babrausku, Krumpliausku bei kitais.
Po choristo stebėjimų ir jo asmenybės studijavimo KGB su Kučinsku užmezgė asmeninį kontaktą, o lapkričio pabaigoje jis buvo užverbuotas ir tapo agentu „Janis“.
Buvo tęsiamas darbas su Timuku, bažnyčios komiteto pirmininko sūnumi. Praeityje teisto Valužio verbavimo atsisakyta dėl jo netinkamumo darbui KGB.
Pranešama, kad pablogėjus agento „Jono“ (bažnyčios remontininko) sveikatai šis praradęs galimybę tarnauti KGB. Tačiau agentų „Algis“ ir „Janis“ dėka pradėta ieškoti kitų kandidatų verbavimui.
Kasininkas ir giedorius
KGB užmezgė kontaktą su Vabalninko bažnytinio komiteto kasininku ir aktyviu bažnytinio choro giesmininku Mikėnu.
Atsisakyta verbuoti į kunigų seminariją ketinusį stoti Vaitkevičių. Teigiama, kad jam trūkę agentui reikalingų savybių, be to, vasarą jis vedė.
Per agentus KGB gavo žinių apie bažnytinio aktyvo išvykas į „šventas vietas“ (Šiluvą ir kt.). Keliavusieji asmenys buvo perduoti „partkomo“ auklėjimui.
1981 metais agentas „Algis“ sužinojo, kad vienuolių grupė Biržuose ketina statyti dviaukštį namą. Dėl to esą susitarusios vienuolė Lamonaitė ir bažnyčios choristė Orlickaitė. Bendromis KGB, „partkomo“ ir vykdomojo komiteto pastangomis statyba buvo nutraukta.
Obelaukiuose – grasinimas komunistams
Ataskaitiniais metais gauta 15 signalų apie valstybės saugumui gresiančius pavojus. Net 12 iš jų pranešė KGB patikėtiniai.
Vienas iš tokių signalų atėjo iš K. Poželos kolūkio. KGB gavo pranešimą, kad 1939 metų gimimo Skipitis Petras, gyvenantis Obelaukiuose ir dirbantis kolūkio žolės miltų agregato mašinistu, įžeidinėjo ir grasino komunistams. Dėl to žolės miltų agregato mašinistą Petrą KGB auklėjo profilaktiškai.
Baudė už giminaičių aplankymą, tikrino dovanas
Archyvinis agentas „Odisėjas“ rugsėjį pranešęs, kad biržietė Eugenija Galeckienė rengiasi į savo namus atsivežti į Vilnių iš JAV su turistine grupe atvykusį savo brolį Kostą Balčiūną.
KGB ėmėsi priemonių, kad užsieniečio atvykimas į Biržus būtų užfiksuotas. K. Balčiūnas rastas sesers bute ir iškviestas į Vidaus reikalų skyrių. Surašius protokolą ir skyrus piniginę baudą seserį aplankęs K. Balčiūnas grąžintas į Vilnių. KGB nurodo, kad K. Balčiūnas gimė 1922 metais Sviliuose, okupacijos metais tarnavo fašistinėje vokiečių armijoje, gyvena JAV ir dirba elektriku. Duomenų apie šio asmens priklausymą specialiosioms tarnyboms KGB neturi. Nustatyta, kad į Biržus K. Balčiūnas atvyko pamatyti artimų giminaičių,
1981 metais KGB tikrino pinigines perlaidas, vertingas dovanas ir siuntinius iš kapitalistinių šalių gaunančius asmenis. Patikrintųjų sąraše –automobilius gavę Birutė Vilkienė, Marijona Steigvilienė, Lendris Dilys, Algirdas Gaigalas. Nustatyta, kad automobilius šie žmonės gavo kaip palikimą mirus giminaičiams.
Alfreda GUDIENĖ
Taip pat skaitykite:
Iš KGB archyvų: ką sovietų saugumas veikė artėjant „atšilimui“? (I)