Ilgalaikis nedarbas – viena opiausių Lietuvos darbo rinkos problemų. 2-3 metus ar dar ilgiau neįsidarbinantys žmonės praranda įgūdžius, vertę darbdavių akyse, galiausiai ir tikėjimą, kad įsidarbinti apskritai įmanoma. Vis dėlto specialistai sako, kad būdų sugrįžti į darbo rinką tikrai yra.
Laikinas darbas – vis dažnesnė išeitis
Statistikos departamento duomenimis, ilgalaikio nedarbo lygis pastaruosius kelerius metus mažėja, tačiau vis tiek išlieka pakankamai aukštas. Pernai ilgalaikiais bedarbiais buvo laikomi 5,1 proc. darbingo amžiaus Lietuvos gyventojų. Jie sudarė 43 proc. visų bedarbių.
Pasak Personalo nuomos paslaugas teikiančios bendrovės „Headex Group“ Lietuvos projektų skyriaus vadovės Viktorijos Šukšterytės, prie nuosaikaus ilgalaikio nedarbo mažėjimo prisideda ir laikinojo įdarbinimo įmonių veikla.
„Ilgalaikio nedarbo lygį mažina daugelis veiksnių – tam tikri valstybės sprendimai, darbo rinkos pokyčiai, įvairios naujos galimybės, galiausiai, pamažu kylantis vidutinis darbo užmokestis. Taip pat ir laikino įdarbinimo įmonių veikla, nes žmonių, įdarbinamų per šias bendroves, skaičius nuolat auga“, – sakė V. Šukšterytė.
2012-aisiais „Headex Group“ įdarbino apie porą tūkstančių žmonių, pernai šis skaičius perkopė 3 000, o šiemet, anot V. Šukšterytės, gali perkopti ir 4 000. „Tad galima sakyti, jog laikino įdarbinimo įmonės gerokai prisideda prie ilgalaikio nedarbo problemos sprendimo“, – pažymėjo įmonės atstovė.
Pasak V. Šukšterytės, ilgalaikių bedarbių, kurie galiausiai nusprendžia kreiptis į laikino įdarbinimo įmones ir taip grįžti į darbo rinką, skaičius auga – tai įrodymas, jog lietuviai įgyja vis daugiau motyvacijos dirbti, užuot gyvenę iš pašalpų ir kitokios valstybės paramos.
Koją kiša pasitikėjimo trūkumas
„Vis dėlto dažnai pasitaiko, kad ilgalaikiai bedarbiai būna save tam tikra prasme nurašę. Mes tai pastebime per pokalbius su kandidatais, kurie be darbo praleido trejus ar ketverius metus. Tokie žmonės dažniausiai tik klausosi ir nieko neklausinėja, jaučiasi neužtikrintai, mano, kad vieno ar kito darbo atlikti nesugebės. Tačiau su jais daug kalbamės, aiškinamės, koks darbas būtų tinkamiausias, o jiems įsidarbinus dažniausiai sulaukiame padėkų už pasitikėjimą. Žmonės pradeda dirbti, juos giria darbdaviai. Tai suteikia pasitikėjimo ir suvokimo, kad jie gali daugiau“, – pasakojo V. Šukšterytė.
Anot jos, darbuotojų ieškantys verslininkai neretai taip pat lengviau apsisprendžia priimti laikiną darbuotoją, kuris ilgą laiką nedirbo, nes žino, kad jei žmogus netiks, personalo nuomos įmonė atsiųs kitą. Kita vertus, vis daugiau įmonių per laikino įdarbinimo įmones ieško nuolatinių darbuotojų – laikinas darbuotojas išbandomas ir, jeigu tinka, priimamas visam laikui.
„Praėjusiais metais iš laikinai mūsų įdarbintų žmonių nuolatiniais darbuotojais tapo daugiau kaip 200. Patirtis rodo, jog laikinųjų darbuotojų pasiekimai pastebimi ir įvertinami jau pirmąjį mėnesį, o nuolatinis darbas pasiūlomas per pirmuosius tris mėnesius“, – teigė laikino įdarbinimo agentūros Lietuvos projektų grupės vadovė.
Galimybė papuošti savo CV
Pasak jos, laikinas darbas darbuotojams suteikia ir kitų privalumų. Visų pirma leidžia įgyti naujų įgūdžių bei papildyti patirties grafą gyvenimo aprašyme – tai suteikia papildomų argumentų kandidatuojant į nuolatines vietas darbuotojų ieškančiose įmonėse.
„Net ir kelių valandų per dieną darbas suteikia patirties ir leidžia papildyti savo CV. Be to, per laikinus darbus žmogus išbando įvairias sritis ir gali geriau suprasti, ko jis gyvenime nori. Per laikino įdarbinimo įmones įdarbinti žmonės įgyja patirties bei susipažįsta su pačia darbo aplinka, pažįsta verslą iš vidaus. Toks žmogus, kuris atėjęs pas darbdavį aiškiai žino, ko nori ir ką gali, visuomet yra patrauklesnis kandidatas“, – sakė V. Šukšterytė.