Iš Europos Sąjungos tikimasi „valdžios“ pademonstravimo, siekiant užtikrinti Bosnijos ir Hercegovinos perėjimą į tinkamą padėtį, kuomet bus galima kalbėti apie jos prisijungimą prie 27 šalių bloko, praneša euobserver.com.
„Vakarų Balkanai yra vienintelis regionas, turintis aiškią Europos Sąjungos perspektyvą, ir būtent toks yra skirtumas tarp jo ir kitiems regionams taikomos užsienio politikos. Tai yra regionas, kuriame tikimasi sulaukti Sąjungos vadovavimo ir strateginio mąstymo“, kalbėjo Miroslavas Lajcakas, vyriausiasis Europos Sąjungos atstovas Bosnijai ir Hercegovinai.
„Tai yra mūsų ramstis. Kalbant paprastai, Europa negali vadintis globaliu žaidėju, jei negali susitvarkyti savo pačios kieme“, aiškino M. Lajcakas.
Jo teigimu, saugumo padėtis minėtame regione pastaruoju metu buvo normalizuota, tačiau pabrėžė, jog šalis vis dar susiduria su daugybe politinių iššūkių, kurių sprendimui reikalingas Europos Sąjungos balsas.
Vienas iš strateginių punktų yra konstitucinė reforma Bosnijoje. Šiuo metu dėl tokios reformos nėra vieningos nuomonės ne tik šalies viduje, bet ir tarptautiniu lygmeniu.
„Tarptautinė bendruomenė ir ypač Sąjunga turi apsispręsti, ko tikisi iš bet kokio susitarimo konstitucinės reformos atžvilgiu“, sakė M. Lajcakas.
Vyriausiasis atstovas – tačiau ar ilgam?
Miroslavo Lajcako, kaip tarptautinio viršininko, arba vyriausiojo atstovo, pareigos Bosnijoje ir Hercegovinoje buvo įrašytos taikos sutartyje, baigusioje 1992-1995 metais vykusį Bosnijos karą, vadinamuosiuose „Daytono susitarimuose“.
Šios pareigos teoriškai turėjo būti panaikintos praėjusių metų liepą, tačiau pratęstos, nes Bosnija neatrodė galinti savarankiškai tvarkytis.
Kitas Bosnijos raidą stebinčių šalių susitikimas vyks lapkričio mėnesį. Jame bus peržiūrimas Sarajevo progresas. Tačiau M. Lajcakas abejoja, ar netgi iki tos datos regionas apsieis be jo pareigybės.
Ar vienaip, ar kitaip, vyriausiojo atstovo pareigos anksčiau ar vėliau turės baigtis.
„Europos Sąjungai šios pareigybės panaikinimas reikš naujos misijos Bosnijoje ir Hercegovinoje pradžią. Taigi mums nėra kur trauktis“, kalbėjo M. Lajcakas Europos Parlamento nariams.
„Tarptautinė bendruomenė lauks Europos Sąjungos vadovavimo... Mes negalime rizikuoti ir jos nuvilti.“
Stipri parama Europos integracijai
Vidiniai etniniai susiskaldymai dažnai trukdė politinėms ir administracinėms reformos šalyje, tačiau integracijai į Europos Sąjungą tai įtakos neturi – paramą reiškia apie 80 proc. gyventojų.
Bosnijoje ir Hercegovinoje yra pusiau autonominė Republika Srpska teritorija, daugiausiai apgyvendinta serbų, ir bosnių-kroatų Bosnijos ir Hercegovinos Federacija.
Praėjusį birželį Bosnija paskutinioji iš Balkanų regiono, išskyrus Kosovą, pasirašė Stabilizacijos ir asociacijos sutartį – vieną iš dokumentų, žymintį integracijos pradžią.
Tačiau, prieš prisijungdamas prie Sąjungos, Sarajevas turi išspręsti daugybę problemų, ypač susijusių su korupcija, organizuotu nusikalstamumu, ekonominiais ir politiniais sunkumais.