Klaipėdos apygardos prokuratūra dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmus, prašydama Kretingos rajono savivaldybės naudai iš buvusio šios savivaldybės tarybos nario Stasio Kaniavos priteisti daugiau nei 7 tūkst. eurų. Prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, ši suma S. Kaniavai buvo nepagrįstai išmokėta kaip kompensacija už degalus.
Pasak prokuratūros pranešimo, tyrimo metu aiškinantis šių išlaidų pagrįstumą, buvo nustatyta, kad per 2019–2023 m. kadencijos laikotarpį S. Kaniava savivaldybei teiktais dokumentais prašė kompensuoti 11 tūkst. 936 eurus, kurie, anot tarybos nario, buvo panaudoti kurui.
Atlikus tyrimą ir patikrinus politiko automobilio ridą, buvo nustatyta, kad praėjusios kadencijos laikotarpiu jis nuvažiavo mažesnį atstumą (86 721 km), nei grindė (95 855 km) savivaldybei teiktais dokumentais. Nustatyta, kad dalis S. Kaniavos pateiktų kvitų buvo pripažinti kaip pagrindžiantys patirtas kuro išlaidas pagal automobilio ridą, tačiau ši suma dalinama į dvi dalis, nes tarybos narys transporto priemonę naudojo ne tik tarybos nario funkcijoms vykdyti, bet ir asmeniniais tikslais.
„Todėl nėra jokio pagrindo teigti, kad jam turėtų būti kompensuotos visos pateiktos automobilio rida pagrįstos išlaidos degalams“, – teigia prokuratūra.
Be to, nustatyta, kad buvęs tarybos narys karantino metu, kai bendravimas ir kelionės buvo apribotos, teikė savivaldybei dokumentus, prašydamas kompensuoti daugiau nei 2 tūkst. eurų už patirtas kuro išlaidas.
Uostamiesčio prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, S. Kaniava taip pat iš savivaldybės gavo 455 eurus, kurie jam buvo išmokėti nesilaikant nustatytos tvarkos dėl atsiskaitymo už išlaidas ir išmokų mokėjimo.
Panevėžio apygardos prokuratūra civilinio proceso tvarka kreipėsi su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo į Utenos apylinkės teismo Zarasų rūmus, prašydama iš praėjusios kadencijos Zarasų rajono savivaldybės tarybos nario Algimanto Cibulskio priteisti 10 tūkst. 660 eurų minėtos savivaldybės naudai.
2019-2023 m. kadencijos laikotarpiu tarybos nariui A. Cibulskiui iš savivaldybės biudžeto buvo išmokėti 12 tūkst. 102 eurai su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms kompensuoti. Didžioji dalis šios sumos politikui buvo kompensuota už išlaidas kurui – pagal pateiktus dokumentus jis per 4 kadencijos metus neva įsigijo 7 tūkst. 776 litrus dyzelino ir 1 tūkst. 560 litrų benzino.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad politikas savivaldybei pateikė degalų, už kuriuos buvo atsiskaityta 42-iem mokėjimo kortelėmis, čekius. Pagal pateiktus dokumentus, A. Cibulskis ne kartą degalus pirko tą pačią dieną kelis kartus, kuro buvo perkama daugiau, nei jo telpa į jam priklausančių automobilių bakus.
Nors 2020-2021 karantino metu 12-ka Zarasų rajono savivaldybės tarybos ir komiteto posėdžių vyko nuotoliniu būdu, A. Cibulskis pateikė degalų įsigijimo čekių už 2 tūkst. 937 eurus. Remiantis politiko automobilių kuro sąnaudomis, apskaičiuota, kad jais zarasiškis per kiekvieną kadencijos mėnesį būtų nuvažiavęs po 1 760 kilometrų., t. y. po 58 km per dieną.
Atlikus tyrimą konstatuota, kad A. Cibulskis negalėjo tiek kuro sunaudoti tarybos nario veiklai vykdyti, jo pateikta kompensavimui suma laikytina neprotinga, nesąžininga, ją gaudamas politikas nepagrįstai praturtėjo. Todėl, atėmus galimai tarybos nario funkcijų atlikimui sunaudotą degalų kiekį, prokuratūros ieškinyje teismo prašoma iš A. Cibulskio priteisti daugiau nei 10,5 tūkst. eurų.
Savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 62 civilinį ieškinį bendrai 756 tūkst. 834 eurų sumai.
Prokuratūra skelbia, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 860 tūkst.185 eurus į savivaldybių biudžetus.
Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!