Iš gamtinių dujų pagamintas deimantas pasirodė esąs nepaprastai kietas - net kietesnis už natūralius deimantus.
Tokie itin kieti deimantai būtų labai naudingi pramonėje, mano eksperimentui vadovavęs Karnedžio instituto geofizikos laboratorijos atstovas dr. Chih-shiue Yanas (Čihšiu Janas).
"Manau, tai proveržis mūsų srityje. Svarbiausia, kad tie deimantai ne tik yra tokie kieti, kad laužo kietumo matavimo įnagį, bet ir užauga iš kristalo užuomazgos maždaug per parą", - gyrė jis eksperimento rezultatus.
Interneto leidinyje "Physica Status Solidi" Ch. Yanas su bendraautoriais tvirtino kristalą užauginęs intensyviuoju cheminiu garų nusodinimo procesu. Vandenilio dujos ir metanas specialioje kameroje bombarduojami įelektrintomis dalelėmis arba plazma.
Po to kristalai apdorojami aukšto slėgio ir aukštos temperatūros sąlygomis - įkaitinus deimantus iki 2000 laipsnių Celsijaus ir 10 minučių palaikius prie 50-70 tūkstančių atmosferų. Šie nepaprastai kieti deimantai buvo dvigubai kietesni už natūralius.
"Siūlomas naujas deimanto kristalų gamybos būdas. Tokie deimantai tiks naujos kartos elektronikai, metalo pjovimo įrankiams", - sakė Karnedžio instituto Geofizikos laboratorijos chemikas Russelas Hemley (Raselas Hemlis).
“Reuters”-ELTA