Sakoma, kad nelaimė – tai laboratorija naujovėms. Veikiausiai nėra abejonių, kad pandemija gali atverti duris naujoms technologijoms ir drąstiškoms inovacijoms darbo, švietimo ir kituose kasdieniuose sektoriuose. Ką reiškia šis pozityvus šuolis informacininių ir ryšių technologijų (IRT) srityje? Kas turi potencialą pokyčiui, o kas – perspektyvą?
Nuo idėjos iki tarptautinio verslo
IRT yra plačiai naudojamos įvairiose srityse, nuo marketingo ir telekomunikacijų iki švietimo. Pasak tyrimų bendrovės „International Data Corporation (IDC)” paskelbtos ataskaitos – tikimasi, kad pasaulinės IRT išlaidos iki 2022 m. išaugs virš 6 trilijonų JAV dolerių. Būtent dirbtinio intelekto, didžiųjų duomenų analizės ir papildytosios realybės sritys labiausiai prisideda prie spartaus šios pramonės augimo. Organizacijos visame pasaulyje gali naudotis IRT pranašumais norint padidinti darbo našumą, sumažinti veiklos išlaidas ir pagerinti vartotojo patirtį.
Dažniausiai konkurencija tarp įmonių skatina vis didesnė apyvarta pardavimuose, tačiau pagal naujas tendencijas, IRT naujovės gali turėti strateginę reikšmę įmonei ir jos veiklos sąnaudoms trimis būdais:
1. Pokytis pramonės struktūroje
Šiuolaikinės technologijos leidžia išplėsti verslo pardavimų galimybes, arba sukurti naują erdvę veiklos vykdymui su minimaliomis sąnaudomis. Lietuvoje įkurta bendrovė „Vinted” – daugumai žinomas atvejis. Gerokai prieš pandemiją vartotojams buvo sukurta platforma pirkti, parduoti ar mainytis drabužius ir kitus naudotus daiktus. Čia atsiduria įvairių kategorijų naudotos, rankų darbo ir net senovinės prekės. Tokios platformos atsiradimas yra didelis pokytis greitosios mados (angl. fast fashion) prekių ženklų vartotojams, įkvėpimas naujiems prekių ženklams bei tarptautinis pavyzdys, kaip IRT vedama įmonė gali kurti pokytį jau nusistovėjusioje pramonėje.
2. Konkurencinio pranašumo kūrimas
Nauji mąstymo ir veiklos vystymo būdai yra būtini siekiant pažangos, ypač specializuotose srityse. Lietuvos startuolis „Oxipit” kuria medicininės diagnostikos dirbtinio intelekto sprendimus. „Oxipit“ sukurta programinė įranga automatizuoja krūtinės ląstos rentgenogramų raportavimą, palengvindama gydytojų radiologų darbą. Šį sprendimą bendrovė sukūrė atliepdama į pasaulyje didėjantį radiologijos specialistų trūkumą. Covid-19 išryškino inovatyvių sprendimų poreikį medicinoje bei lems spartesnį jų taikymą kasdienėje medicinos praktikoje.
3. Naujo verslo plėtra
Susiklosčiusi pandemija yra galimybė pažvelgti į pasaulinę konsultacijų rinką, kuri šiuo metu yra vertinama 100 milijardų JAV dolerių. Vertinama, kad pusė jos išlaidų yra išleidžiama skaitmeninės transformacijos priemonėms. Norvegų įmonės „Culture Intelligence“ sukurta „Culturengine” yra programinės įrangos kaip paslaugos (angl. SaaS) platforma, padedanti įmonėms įsitvirtinti žiedinės ekonomikos srityje, kuriant „žiedinės kultūros kodus”. Įmonė padeda klientams susikurti žiedinę kultūrą tam, kad būtų pasiekti norimi tvarumo rezultatai. Šio tipo Peopletech sutrikdys ne tik konsultavimo rinką, tačiau ir pakeis tradicinius darbo su lyderyste, įdarbinimo ir darbuotojų įsitraukimo būdus. „Mes džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su verslu Lietuvoje. Kadangi žiedinė ekonomika neturi ribų, partnerystė tarp tautų bus natūrali ir klestinti. Jungtinių Tautų Strateginis tikslas Nr. 17 yra partnerystės kūrimas siekiant JT tikslų, o mūsų siekis yra imtis iniciatyvos šioje srityje“, – pažymi Tone S. Ringstad, įmonės įkūrėjas ir generalinis direktorius.
IRT sektoriaus naujovės yra svarbus dalykas tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuose, pradedant finansinėmis priemonėmis ir baigiant pagalbos teikimu. Globaliai kalbant, kiekvienos šalies atsigavimas po pandemijos yra pagrįstas įmonių ir organizacijų palankumu skaitmenizacijai. Pagalba iš IRT įmonių skatina ekonomikos augimą.
Lietuvos įmonės, norinčios kurti naujus IRT pagrįstus sprendimus ir rasti projektui partnerį Norvegijoje, gali kreiptis dėl finansavimo į „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ”, veikiančią pagal Norway Grants programą nuo spalio pabaigos. Informaciją apie IRT kvietimą paraiškoms teikti galima rasti MITA ir Norway Grants svetainėse.