Portalo tv3.lt tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ žurnalistai Vilmantas Venckūnas ir Andrius Jakimčuk aptarė paskutinių savaičių Irano netiesioginį įsitraukimą į konfliktą Ukrainoje. Rusija aktyviai naudoja iraniečių gamybos bepiločius atakuodama civilinės infrastruktūros objektus.
„Naujais santykių tikrai negali pavadinti, nes ta draugystė tarp Rusijos ir Irano tęsiasi tikrai seniai. Tai ir tas pats karas Sirijoje, ir šiaip – autoritarai yra linkę draugauti ir bendradarbiauti“, – pasakojo V. Venckūnas.
A. Jakimčuko teigimu, Rusija, sulaukusi demokratinių šalių pasmerkimo ir sankcijų, šiuo metu vykdo misiją „visų šalių autoritarai – vienykimės“.
Būtent Irano gamybos „mopedai“, kurių Rusija galimai įsigijo tūkstančius, tapo pastarųjų savaičių galvos skausmu Ukrainai, kuri kol kas tiesiog nėra pajėgi visų jų numušti. Tuo metu Rusija iraniečių dronais aršiai atakuoja Ukrainos strateginės infrastruktūros objektus visoje šalyje. Būtent tai nulėmė, kad Ukrainoje prasidėjo masinės problemos su elektros tiekimu, visoje teritorijoje vykdomi atjungimai.
„Irano kontekstas šiame visame reikale yra labai banalus ir paprastas – tiesiog tiekimas tos produkcijos (kurios reikia). Rusija niekada nepasižymėjo bepiločių technologijomis ir dabar taip užpildo šią spragą“, – aiškino A. Jakimčuk. – Jie dabar teikia būtent tai, ko Rusijai labiausiai reikėjo.“
Iraną ir Rusiją sieja ilgametė, toli gražu ne pati paprasčiausia istorija. Nepaisant dabartinių deklaracijų apie „strateginę partnerystę“ ir ginkluotės perdavimo į frontą Ukrainoje, Irano nacionalinis saugumas dažnai priklausė nuo carų ar komunistų partijos valios.
Ironiška, tačiau būtent Sovietų Sąjungos subyrėjimas leido lengviau atsikvėpti iraniečiams, nes „dingo“ 2 tūkst. kilometrų bendra siena su Rusija. Todėl dabartinės imperialistinės Kremliaus užmačios, žiūrint į ateities perspektyvas, neturėtų labai džiuginti Teherano.
„Nepaisant deklaratyvių pareiškimų, kol kas visi ženklai rodo „draugai su privalumais“ santykių tarp Rusijos ir Irano tąsą, paremtą konkrečių bendrų interesų siejamų problemų sprendimų koordinavimu, tačiau be ilgalaikės ir gilesnės strateginės kooperacijos“, – liepos mėnesį savo publikacijoje RUSI akcentavo politologas Anisehas Bassiris Tabrizis.
Visas laidos epizodas:
Kalbamės apie:
00:16 Labai greitas Vilmanto laidos pristatymas
00:25 Rusijos ir Irano draugystė
12:57 Muskas – amerikietiškas Tratas ir Savickas
24:37 Gandai apie senąją gvardiją iš Kremliaus išmėžti bandančius Prigožiną, Kadyrovą ir Surovikiną
31:37 Niekaip nesibaigianti Rusijos rezervo mobilizacija
36:35 Xi Jinpingo karūnacija ir komunistų „Eurovizija“
39:24 Užgniaužtas Honkongas
40:48 Kaip mes užsileidome Kiniją sau ant galvos? 4
4:56 Xi nori rodyti jėgą: ar bus puolamas Taivanas?
52:40 Daug vargo Jungtinėje Karalystėje: Vilmantas vis tikrina, ar Liz Truss vis dar britų premjerė
1:00:19 Andriaus pamąstymai apie Rusijos pleištus dėl LGBT