Irano prezidentas Mohammadas Khatami (Mohamadas Chatamis) trečiadienį (01.21) sakė, kad Teheranas niekada nesiekė įsigyti masinio naikinimo ginklų.
"Iranas niekada nesivaikė masinio naikinimo ginklų", - sakė M. Khatami per spaudos konferenciją Pasaulio ekonomikos forume Šveicarijos Alpių Davoso kurorte.
Jungtinės Valstijos seniai įtaria, kad Teheranas mėgina susikurti branduolinį ginklą. Tačiau Iranas kategoriškai atmeta šiuos kaltinimus, tvirtindamas, kad jo branduolinės energijos programa skirta taikiems tikslams, konkrečiai - elektros energijai gaminti.
Praėjusį lapkritį Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) pasmerkė beveik du dešimtmečius Irano slapta vykdytą branduolinę programą ir pareiškė, kad daugiau netoleruos jokių šios šalies įsipareigojimų dėl branduolinės ginkluotės neplatinimo pažeidimų.
"Mes griežtai nepritariame branduolinių ginklų kūrimui. Dėl šios priežasties mes tęsiame sąžiningą ir nuoširdų bendradarbiavimą su TATENA", - paskelbė M. Khatami.
Praėjusių metų spalį Teheranas sutiko sustabdyti urano sodrinimo programą ir leisti šalyje rengti tarptautines inspekcijas be išankstinio įspėjimo.
Irano prezidentas sakė, kad Jungtinių Valstijų "triukšmas ir fanfaros" neturėjo įtakos Teherano sprendimui pasirašyti Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties papildomą protokolą dėl griežtesnių inspekcijų šalies branduoliniuose objektuose, tačiau pabrėžė, kad dialogas su Europa šiuo klausimu padėjo pasiekti pažangą.
M. Khatami, kuris kiek anksčiau savo kalboje pabrėžė dialogo visais tarptautiniais klausimais svarbą, žurnalistų buvo paklaustas, ar ketina susitikti su vėliau šią savaitę į Davosą atvyksiančiu JAV viceprezidentu Dicku Cheney (Diku Čeiniu).
"Aš turėjau galvoje mokslininkų ir išmintingų vyrų dialogą", - kreivai šyptelėjęs atsakė Irano prezidentas
M. Khatami sakė, kad Iranas dar nepajuto, kad Vašingtonas būtų pasirengęs abipuse pagarba grindžiamam dialogui, tačiau pabrėžė, jog jau pastebimas tam tikras "tono pasikeitimas", ir išreiškė viltį, kad tai nėra tik taktinis žaidimas.
Irano prezidentas, kurio šalyje kilo rimta politinė krizė prieš vasario 20 dieną vyksiančius parlamento rinkimus, neužsiminė, jog gali nuspręsti atsistatydinti, protestuodamas dėl draudimo juose dalyvauti liberalių pažiūrų kandidatams.
"Mano kolegos ir aš pats tarnausime Iranui, ir su Dievo valia šalyje įvyks laisvi ir sąžiningi rinkimai", - sakė jis.
Daug iraniečių nusivylė 1997 metais prezidentu išrinktu M. Khatami, pavargę nuo daugybės jo grasinimų atsistatydinti ir nesėkmingų pastangų įgyvendinti reformas, kurioms atkakliai priešinasi konservatyvūs dvasininkai.
"Reuters"-BNS