Didėjant įtampai tarp Jungtinių Valstijų ir Rusijos, Kremlius grasina parduoti Iranui moderniausią priešlėktuvinės gynybos kompleksą, kuris užkirstų kelią galimai JAV ar Izraelio aviacijos atakai, skelbia „The Sunday Telegraph“.
Britų dienraštis sekmadienio numeryje rašo, kad JAV žvalgybos tarnybos baiminasi, jog Kremlius Iranui parduos šiuolaikinį priešlėktuvinės gynybos raketinį kompleksą S-300, jei Vašingtonas neatsisakys remti narystės NATO siekiančios Gruzijos ir Ukrainos.
Žinios apie preliminarų Maskvos ir Teherano sandorį dėl raketinio komplekso S-300, galinčio vienu metu sekti iki 100 taikinių ir numušinėti lėktuvus iki 120 kilometrų atstumu, pardavimo sukėlė didelį JAV ir Izraelio nerimą. Pasak Pentagono eksperto Dano Goure‘o, rusiški S-300 kompleksai visiškai pakeistų „žaidimo taisykles“ saugant branduolinius Irano objektus nuo galimos atakos iš oro. „Tai sistema, kuri gąsdina bet kurios Vakarų valstybės karines oro pajėgas“, - sakė jis.
Pasak dienraščio, aukšti JAV žvalgybos tarnybų pareigūnai mano, kad Rusija planuoja pasinaudoti priešprieša dėl S-300 tiekimo Iranui, kad patikrintų naujojo JAV prezidento ryžtą užsienio politikos srityje. „Maskvos signalas labai aiškus, – dienraščiui sakė žymiausios privačios JAV žvalgybos agentūros „Stratfor“ vadovas George‘as Friedmanas. – Jie nori pasakyti, kad jei nesiliausite kišęsi į mūsų įtakos sferą, yra pasiruošę tai padaryti. Padėkite Gruzijai ir Ukrainai įstoti į NATO, ir išvysite S-300 Irane. Maskva labai strategiškai išnaudoja JAV maniją dėl Irano“.
Neseniai iš Artimųjų Rytų sugrįžęs aukštas vienos JAV žvalgybos tarnybos pareigūnas pareiškė, kad yra žinių, jog Rusija ir Iranas pasiekė preliminarų susitarimą dėl S-300 sistemos pardavimo. Pranešama, kad kai kuriuos svarbius šio raketinio komplekso komponentus Rusija jau persiuntė į savo artimos sąjungininkės Baltarusijos teritoriją. Taip esą ruošiamasi galimam jų transportavimui į Iraną.
Pasak dienraščio, Izraelio premjeras Ehudas Olmertas stengsis užkirsti kelią tokiam Maskvos ir Teherano sandoriui, rugsėjį susitikęs su Vladimiru Putinu ir Dmitrijumi Medvedevu. Nenorėdamas erzinti Rusijos, Izraelis jau nutraukė savo karinę pagalbą Gruzijai.
Rusija anksčiau buvo paneigusi kai kurių oficialių Irano atstovų pareiškimus, kad derybos dėl S-300 tiekimo baigėsi sėkmingai. JAV gynybos eksperto Dano Goure‘o teigimu, kariniu požiūriu strateginė situacija dėl Irano smarkiai pasikeis, jeigu jame bus dislokuoti S-300 kompleksai. Jo manymu, tokia perspektyva gali paskatinti Izraelį smogti Iranui dar iki to laiko, kai S-300 bus parengti naudoti. Specialistų teigimu, prireiks maždaug vienerių metų, kad Iranas būtų pasiruošęs naudotis S-300 galimybėmis.
Šiuo metu Izraelio vyriausybė jaučia didelį politinį spaudimą pradėti ataką prieš Irano branduolinius objektus, kuriuose, kaip įtariama, vykdoma slapta branduolinio ginklo kūrimo programa. Tuo tarpu vakar aukštas Irano karinių pajėgų atstovas perspėjo, kad karinė akcija prieš jo šalį virstų rimtu kariniu konfliktu. Brigados generolo Masoudo Jazayerio pareiškime sakoma, kad „bet kokia agresija prieš Iraną taptų naujo pasaulinio karo pradžia“, rašo „The Sunday Telegraph“.