B. Johnsonas tapo pirmuoju nuo 2015 metų Iraną aplankiusiu Didžiosios Britanijos diplomatijos vadovu. Jis taip pat planuoja aptarti tais pačiais metais sudarytą istorinį pasaulio galybių susitarimą dėl Irano branduolinės programos. Pastaruoju metu JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimai kėlė nuogąstavimus dėl šios sutarties ateities.
„Pabrėšiu savo didžiulį susirūpinimą dėl dvigubą pilietybę turinčių mūsų piliečių konsulinių reikalų ir spausiu, kad jie būtų paleisti, jeigu yra humanitarinis pagrindas taip pasielgti“, – prieš vizitą sakė B. Johnsonas.
2016 metų balandžio 3-ąją N. Zaghari-Ratcliffe buvo suimta Teherano oro uoste. Ji buvo atvykusi į Iraną su savo mažamete dukra aplankyti savo giminaičių.
Irano valdžia moterį apkaltino ryšiais su šiitiškoje respublikoje 2009 metais vykusiais masiniais protestais. Nors N. Zaghari-Ratcliffe savo kaltę neigė, ji buvo nuteista kalėti penkerius metus už ardomąją veiklą. Teheranas nepripažįsta jos turimos dvigubos pilietybės.
Praeitą mėnesį pareigūnai pateikė papildomus kaltinimus dėl „propagandos skleidimo“, o sekmadienį N. Zaghari-Ratcliffe turėtų vėl stoti prieš teismą.
Pareiškimai panaudoti kaltinimams
Jos byla tapo itin politizuota, ypač kai B. Johnsonas praeitą mėnesį prasitarė, jog N. Zaghari-Ratcliffe Irane apmokė žurnalistus. Teherano pareigūnai pasinaudojo šiuo britų diplomatijos vadovo pareiškimu naujiems kaltinimams pagrįsti.
Moters sutuoktinis Richardas Ratcliffe'as (Ričardas Ratklifas), dėjęs pastangas, kad jam būtų leista lydėti B. Johnsoną per šį vizitą, sakė nerimaujantis dėl savo žmonos psichinės būklės. N. Zaghari-Ratcliffe yra laikoma liūdnai pagarsėjusiame Envino kalėjime, esančiame Teherane.
B. Johnsonas į Iraną atvyko per trijų dienų kelionę po Viduriniuosius Rytus. Penktadienį jis lankėsi Omane, o sekmadienį ketina vykti į Jungtinius Arabų Emyratus.
Šis vizitas vyksta musulmonų pasaulį krečiant masiniams protestams dėl J. Trumpo sprendimo perkelti JAV ambasadą į Jeruzalę ir pripažinti šį miestą Izraelio sostine.
„Iranas yra reikšminga šalis strategiškai svarbiame, bet neramiame ir nestabiliame regione, svarbiame JK saugumui ir klestėjimui“, – pabrėžė B. Johnsonas.
„Mūsų ryšiai su Iranu nuo 2011 metų reikšmingai pagerėjo, bet jie ne visada yra paprasti, ir daugeliu klausimų mes nesutariame“, – pridūrė jis.
Britanija nutraukė diplomatinius santykius su Iranu 2011 metais, protestuotojams šturmavus jos ambasadą Teherane per demonstracijas dėl sankcijų, paskelbtų dėl ginčijamos branduolinės programos.
Ambasada vėl buvo atidaryta 2015-aisiais, o visaverčiai santykiai buvo atkurti pernai.