Irane surengtoje strateginių šalies technologijų parodoje buvo pristatyti naujausi šalies mokslininkų ir inžinierių pasiekimai, tarp jų – bepilotis skraidančiosios lėkštės formos orlaivis ir iš kompozitinių medžiagų pagamintas lengvasis sportinis lėktuvas.
Irane sukurta skraidančioji lėkštė, pavadinta „Zohal", buvo pristatyta per specialią ceremoniją Teherane, kurioje dalyvavo aukščiausiasis Irano islamo revoliucijos vadovas ajatola Seyedas Ali Khamenei, pranešė šalies naujienų agentūra „Fars News“. „Zohal" persų kalba reiškia „Saturnas“.
Pranešama, kad šis orlaivis skirtas žemės paviršiui stebėti ir kartografuoti. Jis turi automatinio pilotavimo sistemą, GPS navigacijos įrangą, dvi savarankiškas fotosistemas, kurių kamerų raiška – po 10 MP, duomenų perdavimo kanalą aeronuotraukoms persiųsti ir gali tuo pat metu fotografuoti ir perdavinėti duomenis į žemę, sakoma pranešime.
Antrasis parodoje pristatytas orlaivis yra vien iš kompozitinių medžiagų pagamintas lengvasis sportinis lėktuvas. Jį sukūrė ir pagamino bendrovė „Dorna Aerospace Company". Skelbiama, kad šis orlaivis visiškai atitinka ASTM (Standard Test Method) standartus. Skelbiama, kad šis lėktuvas – trečiasis ISA klasės orlaivio modelis pasaulyje. Jis gali būti naudojamas privatiems skrydžiams, patruliavimo ir žvalgybos tikslais.
Beveik tuo pat metu Irano valstybinė naujienų agentūra IRNA paskelbė, kad Irane sėkmingai paleista raketa su bandomąja kapsule, kurioje įrengtos gyvybę apsaugančios sistemos. „Kavoshgar-4" pavadinta raketa kapsulę iškėlė į maždaug 120 kilometrų aukščio orbitą. Pranešime jokios tikslesnės informacijos nepateikiama.
Pernai Iranas buvo sėkmingai į kosmosą paleidęs raketą su bandomaisiais gyvūnais – pele, vėžliu ir kirminais. Šių metų vasario mėnesį Irano kosmoso agentūros atstovai žurnalistams buvo parodę beždžionės bandomajame kosminiame laive nuotraukas. Pasak agentūros atstovų, ji artimiausioje ateityje bus paleista į kosmosą.
Pasak apžvalgininkų, Irano technologinių pasiekimų, kuriuos viešai pristato oficialūs Teherano atstovai, neretai patikrinti neįmanoma. Manoma, kad kai kurie pranešimai tėra tik vidaus vartojimui skirta propaganda.