• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irano vyriausybė pareiškė, kad nepaisant to, ką apie ją bekalbėtų Europos sąjungos užsienio politikos vadovas Javieras Solana, Teheranas yra pasiryžęs atkakliai ginti savo teisę vystyti branduolines technologijas, praneša „Haaretz“.

REKLAMA
REKLAMA

J. Solana pareiškė esąs nepatenkintas penktadienį Londone įvykusiu susitikimu su Irano vyriausiuoju branduoliniu derybininku Saeedu Jaliliu. Šis susitikimas buvo bene paskutinis ES mėginimas diplomatinėmis priemonėmis nuraminti JAV, kuri reikalauja griežtesnių sankcijų Teheranui įvedimo. Vašingtonas mano, kad Teheranas, prisidengdamas taikiais tikslais, iš tikrųjų siekia pasigaminti branduolinį ginklą.

REKLAMA

Šeštadienį šešios pasaulio galiūnės: JAV, Kinija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Rusija bei Vokietija susitiks Paryžiuje ir, galimas dalykas, Jungtinėms Tautoms pateiks naują sankcijų Iranui paketą. Paklaustas, kaip Iranas reaguos, jei J. Solana pateiks negatyvią ataskaitą apie penktadienio susitikimą, Irano derybininkas S. Jalilis atsakė: „Mes laukiame pozityvaus raporto, tačiau bet kokiu atveju mes ginsime savo teises vystyti branduolinę programą. Tas teises mums suteikia Branduolinio ginklo neplatinimo sutartis ir tik jos rėmuose mes tą programą ir vykdome“.

REKLAMA
REKLAMA

Teheranas penktadienį dar kartą pakartojo nestabdysiąs urano sodrinimo – programos, kuri labiausiai jaudina Vakarus. Paklaustas, ar nebijo naujų sankcijų, Irano derybininkas atsakė, kad kol kas Jungtinėse Tautose vyrauja pozityvus nusiteikimas Irano atžvilgiu. Toks nusiteikimas neva paremtas teigiama Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) ataskaita apie Irano branduolinę programą. Iranas su TATENA bendradarbiauja pagal rugpjūčio mėnesį pasirašytą planą, kuriuo Teheranas tarptautinei bendruomenei turi atsakyti į labiausiai rūpimus klausimus, susijusius su jo vykdoma branduoline programa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TATENA vadovas Mohamedas ElBaradei lapkritį pateiktoje ataskaitoje teigė, kad Iranas daro pažangą bendradarbiaudamas su agentūros atstovais. Šešios galiūnės buvo pažadėjusios gruodžio mėnesį įvesti naujas sankcijas Iranui, jei šis nepadarytų jokios pažangos derybose dėl branduolinės programos.

Tačiau šeštadienį, Paryžiuje susitinkančios šešios galiūnės nesutaria pagrindiniais klausimais – kada ir kokias sankcijas įvesti Iranui. Rusija, Kinija ir šiek tiek mažesniu laipsniu Vokietija turi glaudžius komercinius ryšius su Teheranu. Tad papildomos sankcijos atsilieptų ir šių šalių ekonomikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų